trupi jad fot. Adobe Stock

Trupi jad – co to jest, objawy zatrucia

Trupi jad to toksyczne substancje wytwarzane przez ciało osoby zmarłej. Mają charakterystyczny zapach i znajdują się także w otoczeniu zwłok.
Ewa Cwil / 10.01.2020 19:09
trupi jad fot. Adobe Stock

Trupi jad to związki organiczne (putrescyna i kadaweryna) należące do grupy amin stanowiące zagrożenie dla człowieka. Są wytwarzane przez ciało martwej osoby.

Przebywanie w jednym pomieszczeniu z ciałem osoby zmarłej jest niebezpieczne. Kontakt z trupim jadem grozi zatruciem układu pokarmowego, krwionośnego, oddechowego. W temperaturze pokojowej (20 stopni Celsjusza) przyjmuje postać przezroczystej cieczy. Charakteryzuje się wyrazistym, brzydkim zapachem.

Trupi jad – objawy zatrucia

Kontakt z martwym ciałem lub przebywanie z nim w jednym pomieszczeniu może skutkować zatruciem trupim jadem. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • biegunka,
  • gorączka,
  • wymioty,
  • ból brzucha.

Po kontakcie z trupim jadem mogą również wystąpić kaszel oraz duszności. Objawy pojawiają się często po pewnym czasie od kontaktu z trupim jadem. Dlatego czasami nie są kojarzone z zatruciem putrescyną czy kadaweryną i są bagatelizowane. Po zauważeniu wyżej wymienionych objawów trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Do zatrucia może dojść nie tylko po kontakcie z ciałem osoby zmarłej, ale też z rzeczami z najbliższego otoczenia zwłok. Aby uniknąć zatrucia nie należy dotykać ciała ani ubrań zmarłego. Warto zaznaczyć iż trupi jad przybiera najbardziej niebezpieczną formę po około 10 godzinach od śmierci.

Trupi jad – neutralizacja

Aby zlikwidować trupi jad należy używać specjalnych bardzo silnych chemikaliów. Nie warto ryzykować i robić tego na własną rękę. W przypadku podejrzenia skażenia trupim jadem należy skorzystać z usług firm zajmujących się sprzątaniem po zmarłych.

Więcej o zatruciach:
Zatrucie alkoholowe: objawy, pierwsza pomoc
Zatrucie grzybami – profilaktyka, objawy, pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w zatruciu czadem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: zatrucia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)