Uczulenie na truskawki: objawy alergii, leczenie. Które truskawki nie uczulają?

Uczulenie na truskawki fot. Adobe Stock
Uczulenie na truskawki może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Główne objawy alergii na te owoce to wysypka, swędzenie i pieczenie ust, łzawienie oczu, katar, problemy trawienne, w ciężkich przypadkach mogą rozwinąć się obrzęk, trudności z oddychaniem, a nawet anafilaksja. Osoby uczulone na truskawki powinny uważać zwłaszcza w sezonie pylenia brzozy, oraz na niektóre owoce, jak brzoskwinie, jabłka i wiśnie.
/ 06.05.2020 10:26
Uczulenie na truskawki fot. Adobe Stock

Truskawki, obok pomidorów, są najczęściej zjadanymi owocami i warzywami na świecie. Jednocześnie uznawane są za potencjalnie uczulające, ponieważ u wielu osób powodują objawy alergii, jak świąd i pieczenie ust oraz języka, wysypkę, obrzęki, pokrzywkę, katar, łzawienie i pieczenie oczu, problemy trawienne, a w cięższych przypadkach nawet trudności z oddychaniem i anafilaksję.

Spis treści:

  1. Objawy uczulenia na truskawki
  2. Jak leczyć uczulenie na truskawki?
  3. Kto jest bardziej narażony na uczulenie na truskawki?
  4. Uczulenie na truskawki - na co uważać?
  5. Uczulenie na truskawki - białe truskawki dla alergika

Objawy uczulenia na truskawki 

Objawy alergii na truskawki mogą wystąpić sekundy po zjedzeniu, po 15-30 minutach lub nawet po kilku godzinach od konsumpcji. Symptomy mogą obejmować różne układy i narządy, to m.in.: 

Objawy ciężkiej reakcji uczuleniowej na truskawki to najczęściej: 

Objawy alergii po zjedzeniu truskawek występują często u osób uczulonych również na pyłek brzozy, jest to wynik tzw. reakcji krzyżowej (alergeny zawarte w brzozie i truskawce mają podobną budowę molekularną). Z badań wynika, że ok. 30% osób uczulonych na pyłek tego drzewa, zgłasza reakcje alergiczne po zjedzeniu truskawek. 

Lekarze zauważają, że w czasie sezonu na truskawki, do gabinetów zgłasza się więcej osób z czerwoną swędzącą wysypką. Nie zawsze jednak wiadomo, czy faktyczną przyczyną takiej reakcji jest alergen czy jednak stosowane opryski podczas uprawy owoców. Niezależnie od przyczyny, lekarze zalecają unikać jedzenia truskawek i przepisują leki przeciwhistaminowe. 

Jak leczyć uczulenie na truskawki? Leki przeciwhistaminowe bez recepty

Podstawowa metoda leczenia uczulenia na truskawki to wykluczenie ich z diety. W zwalczeniu łagodniejszych objawów alergii na truskawki pomogą leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty: cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna lub lewocetyryzyna. Leki przeciwhistaminowe działają na receptor histaminowy H1, przez co uniemożliwiają jego połączenie z histaminą – związkiem odpowiedzialnym z różne objawy alergii, jak np. pokrzywka, biegunka, katar alergiczny, astma, a także anafilaksja. 

Wskazaniami do stosowania leków przeciwhistaminowych są alergiczny nieżyt nosa (kichanie, katar, swędzenie nosa), nieżyt spojówek (zaczerwienienie, łzawienie, swędzenie, pieczenie), ostra i przewlekła pokrzywka (wysypka na skórze). 

Jeśli po zjedzeniu truskawek zauważymy czerwoną, swędzącą wysypkę lub katar czy pieczenie oczu, powinniśmy sięgnąć właśnie po leki przeciwhistaminowe. Wcześniej warto skonsultować się z farmaceutą. 

W przypadku ciężkiej reakcji uczuleniowej na truskawki, leki przeciwhistaminowe mogą nie wystarczyć. W najpoważniejszych sytuacjach, gdy występuje wstrząs anafilaktyczny, należy natychmiast podać leki przeciwwstrząsowe i wezwać karetkę pogotowia. 

Kto jest bardziej narażony na uczulenie na truskawki?

Alergia na truskawki może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Lekarze odradzają spożywanie tych owoców w czasie ciąży i karmienia piersią

Czynnikami ryzyka alergii na truskawki są:

Pamiętajmy, że uczulenie na truskawki, tak jak alergia w ogóle, może pojawić się w każdym wieku i u każdego. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie wysypkę lub inne niepokojące objawy po zjedzeniu truskawek, udajmy się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania i leki. 

Uczulenie na truskawki – na co trzeba uważać? Czy podgrzane truskawki uczulają?

Truskawki zjadamy nie tylko w całości, są składnikiem wielu produktów: dżemów, cukierków, ciast i ciasteczek, jogurtów, lodów, czekolad, ale też aromatów dodawanych do żywności. Osoby uczulone na truskawki muszą zrezygnować z jedzenia tych owoców i wszystkiego co je zawiera.

W niektórych przypadkach obróbka termiczna może obniżyć potencjał alergiczny truskawki, zdarza się więc, że uczuleniowcy mogą nie mieć objawów, jeśli zjedli owoce wcześniej pieczone lub gotowane. Jednak jeśli rozważamy zjedzenie owoców w innej formie niż surowa, poradźmy się wcześniej specjalisty alergologa. 

Jeżeli jesteśmy uczuleni na truskawki, powinniśmy uważać także na inne spokrewnione owoce: brzoskwinie, jabłka, wiśnie, maliny, jeżyny - również one mogą wywołać niepożądane reakcje organizmu. 

W wyniku alergii krzyżowej na pyłki roślin i owoce u chorego może rozwinąć się tzw. zespół alergii jamy ustnej (oral allergy syndorme, OAS). Objawia się on pieczeniem, swędzeniem ust, obrzękiem ust i drapaniem w gardle. Zwykle szybko ustępuje i nie stanowi przeważnie zagrożenia życia. 

Uczulenie na truskawki - białe truskawki dla alergika

Naukowcy pod kierunkiem Cecilii Emanuelsson ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund zauważyli, że specjalnie wyhodowane białe truskawki są lepiej tolerowane przez osoby na nie uczulone. Bezbarwne truskawki zawierają znacznie mniej alergenu. Jak się okazuje, białko uczulające w truskawce jest powiązane z kolorem czerwonym, dlatego odbarwiony gatunek owocu może być alternatywą dla uczuleniowca. Rzadziej powoduje niepożądane objawy, a równie dobrze smakuje. Warto w sezonie truskawkowym rozejrzeć się za taką wersją owocu. 

Źródła: Allergic to strawberries? Try a white one, Journal of Proteome Research, https://pubs.acs.org/doi/pdfplus/10.1021/pr070772v, [dostęp:] 05.05.2020.
Do I Have a Strawberry Allergy?, www.healthline.com/health/strawberry-allergy, [dostęp:] 05.05.2020.

Więcej na temat alergii pokarmowych:
Alergia pokarmowa – uczulenie na gluten, alergia na mleko, testy na alergię i nietolerancję pokarmową
Jak leczyć alergię pokarmową?
Alergia pokarmowa może zaatakować cię w każdym wieku.
Alergia pokarmowa typu III - objawy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA