Spis treści:
- Wysypka na twarzy - alergia pokarmowa
- Wysypka na twarzy - hormony
- Wysypka na twarzy - fotodermatoza
- Wysypka na twarzy - alergia na kosmetyki
- Wysypka na twarzy - trądzik
- Wysypka na twarzy u dzieci
Wysypka na twarzy - alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa to jedna z najczęstszych przyczyn wysypki na twarzy. Wbrew powszechnej opinii, nie dotyczy wyłącznie dzieci i może pojawić się u osób w każdym wieku. Alergia wywołana jest nietolerancją np. na gluten (tzw. celiakia), laktozę lub niektóre warzywa i owoce.
Do najbardziej uczulających owoców zaliczyć można cytrusy, truskawki, brzoskwinie, banany i kiwi. Z kolei w przypadku warzyw, najczęściej uczulać mogą pomidory, seler i pietruszka. Do bardzo alergennych produktów zaliczają się również orzechy, np. ziemne, włoskie, nerkowce, brazylijskie, a nawet olej arachidowy.
Wysypka na twarzy związana z alergią pokarmową zwykle objawia się tzw. kaszką na twarzy, która może dodatkowo swędzieć. Nieprzyjemne objawy zwykle mijają wraz z odstawieniem produktu, który wywołał reakcję alergiczną.
Wysypka na twarzy - hormony
Inną przyczyną wysypki na twarzy są problemy hormonalne. Niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy może wywoływać na twarzy tzw. kaszkę.
W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie problemy z tarczycą, należy zgłosić się do endokrynologa, który zleci odpowiednia badania tarczycy, np. TSH. W przypadku potwierdzenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy, konieczne jest wdrożenie odpowiednich leków.
Wysypka na twarzy - fotodermatoza
Fotodermatoza to choroba, którą powoduje ekspozycja ciała na promienie słoneczne. Choroba może pojawić się u pacjentów w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zdarza się, że może ona być również wywołana interakcją, w jaką weszły stosowane leki (np. antybiotyki, czy leki hormonalne) ze słońcem.
Choroba może mieć różną postać. Na ciele lub na twarzy mogą pojawić się czerwone plamy, kaszka i pokrzywka słoneczna. Chorzy na fotodermatozę powinni unikać kontaktu ze słońcem. Dodatkowo powinni:
- stosować bardzo wysokie filtry przeciwsłoneczne na twarz i ciało,
- nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem,
- nosić nakrycia głowy,
- podczas kontaktu ze słońcem odkrywać jak najmniej ciała (wskazane jest noszenie okryć wierzchnich z długim rękawem).
Wysypka na twarzy - alergia na kosmetyki
Wysypka na twarzy spowodowana może być także alergią na kosmetyki. Uczulenie na kosmetyki może objawiać się zarówno wspomnianą wcześniej kaszką, jak i pojedynczymi wypryskami, często ropnymi. Zdarza się, że wysypce towarzyszy bardzo sucha skóra i czerwone plamy.
Najczęściej uczulającymi kosmetykami są kremy do twarzy oraz kosmetyki do makijażu - podkłady, pudry i róże. Za uczulenie bardzo często odpowiedzialna jest parafina, talk czy alkohol.
Objawy wysypki na twarzy spowodowanej kosmetykami zazwyczaj mijają kilka dni po odstawieniu alergicznego produktu. Zdarza się jednak, że po przebytym uczuleniu nasza skóra wymaga dłuższej regeneracji. Po wysypce na twarzy należy szczególnie zadbać o pielęgnację skóry. W tym celu należy postawić na nawilżające i odżywcze kosmetyki, o naturalnym i prostym składzie.
Wysypka na twarzy - trądzik
Trądzik może pojawić się na skórze w każdym wieku, nie tylko u nastolatków. Odpowiadaja za niego nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Trądzik w postaci małych, lecz licznych krostek lub wręcz przeciwnie - dużych ropnych pryszczów, pojawia się zazwyczaj w strefie T czyli: czole, brodzie i nosie.
Leczenie trądziku nie jest łatwe i wymaga systematycznej pielęgnacji skóry odpowiednimi kosmetykami. Często jednak jest to niewystarczające i konieczne jest leczenie u dermatologa, który wdroży odpowiednie leki, zarówno w formie maści, jak i tabletek doustnych.
Wysypka na twarzy u dzieci
Wysypka na twarzy bardzo często pojawia się również u maluchów. Tzw. kaszka na twarzy nie powinna jednak niepokoić rodziców. Występuje głównie u noworodków i wynika z tego, że mechanizmy obronne dziecka nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte.
Ponadto naskórek dziecka jest znacznie cieńszy od skóry dorosłego, co skutkować może również kaszką. Opisywana wysypka u dziecka powinno wzbudzić czujność dopiero, gdy utrzymuje się dłużej niż do 3 roku życia.
Poza tym wysypka u dziecka związana może być podobnie jak w przypadku dorosłych z alergią pokarmową. W wieku dziecięcym najczęściej jest to tzw. skaza białkowa, czyli uczulenie na białko. Zmiany skórne często pojawiają się także jako reakcja alergiczna na używane kosmetyki, dlatego do pielęgnacji malucha konieczne jest wybieranie jak najbardziej naturalnych produktów.
Na twarzy dziecka pojawić się mogą również tzw. czerwone plamy. Wynikać one mogą np. z przegrzania organizmu lub wręcz przeciwnie - wychłodzenia oraz gorączki.
Więcej na temat zmian skórnych:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!