Chlamydia trachomatis jest drobnoustrojem przenoszonym przede wszystkim drogą płciową. Najpowszechniejszą chorobą wywoływaną przez tę bakterię u mężczyzn jest zapalenie cewki moczowej. Nieleczone prowadzić może do groźnych powikłań, z trwałą niepłodnością włącznie.
Chlamydia powodować może także inną, sporadycznie występującą w Polsce chorobę – ziarniniaka wenerycznego. Pewne typy tego drobnoustroju mogą również wywoływać groźne zakażenie oczu – jaglicę.
Jak dochodzi do zakażenia chlamydią i kto choruje?
W większości przypadków do zakażenia dochodzi podczas kontaktu seksualnego, dlatego też infekcja dotyczy zwykle ludzi młodych, aktywnych seksualnie. Zarażenie poprzez przedmioty takie jak ręczniki czy bieliznę, jest możliwe, choć mało prawdopodobne.
Objawy infekcji Chlamydią trachomatis
Symptomy zapalenia cewki moczowej pojawiają się u większości zakażonych mężczyzn – ocenia się, że jedynie u 5% z nich infekcja ma przebieg bezobjawowy. Typowo z ujścia cewki moczowej wydobywa się niewielka ilość ropnej bądź śluzowo-ropnej wydzieliny. Pojawieniu się wydzieliny mogą towarzyszyć dolegliwości (w trakcie bądź bezpośrednio po) oddawania moczu – ból, uczucie pieczenia.
Jakie są objawy zakażenia wirusem HIV?
U mężczyzn homoseksualnych infekcja chlamydią może dotyczyć także odbytu. Oprócz bólu wystąpić może uczucie stałego parcia na stolec.
Objawy zapalenia cewki moczowej spowodowanego przez Chlamydię nie różnią się od symptomów zapalenia cewki moczowej wywołanego przez inną bakterię – dwoinkę rzeżączki. Lekarz może postawić rozpoznanie dopiero po zbadaniu pod mikroskopem wydzieliny z cewki moczowej pacjenta.
Powikłania choroby
Infekcja cewki moczowej może być powikłana zapaleniem najądrza. Nieleczone prowadzić może do wytworzenia się w obrębie najądrza zmian pozapalnych, które w konsekwencji mogą być nawet przyczyną niepłodności.
Innym powikłaniem jest zapalenie spojówek – dochodzi do niego, gdy drobnoustrój przeniesiony jest do oczu przez palce.
Konieczne jest także leczenie partnerki
Bardzo ważne jest, aby mężczyzna, u którego stwierdzono infekcję chlamydią poinformował o tym swoją partnerkę, która również powinna być leczona. Jest to ważne, ponieważ u kobiet zakażenie bardzo często ma przebieg bezobjawowy, a podobnie jak u mężczyzn prowadzić może do groźnych powikłań.
Zobacz też:
Jak rozpoznać chlamydię trachomatis?
Wszystko na temat chorób wenerycznych: rodzaje, objawy, leczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!