Ciche zawały serca zabijają chorych na cukrzycę

Osoby chore na cukrzycę mogą nie odczuwać bólu podczas zawału serca/ fot. Fotolia
Choroby serca są poważnym powikłaniem cukrzycy. Choroby serca u cukrzyków mają niekiedy inne podłoże niż u osób, które na cukrzyce nie chorują. Jak nie przeoczyć zawału serca u chorego na cukrzycę?
/ 01.07.2019 15:46
Osoby chore na cukrzycę mogą nie odczuwać bólu podczas zawału serca/ fot. Fotolia

Choroby serca u diabetyków pojawiają się wcześniej niż u osób zdrowych i są jednymi z wielu powikłań cukrzycy. Wysokie stężenie cukru we krwi ułatwia tworzenie się płytek miażdżycowych, stopniowo zwężających średnicę naczyń wieńcowych. Zmiana w obrębie metabolizmu komórek serca powoduje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze przy ograniczonym dopływie krwi. Jest to przyczyna niedokrwienia mięśnia sercowego, które może skutkować zawałem serca, niewydolnością krążenia i nagłą śmiercią sercową.

Cukrzyca typu 1 groźniejsza od typu 2?

Zawał serca w cukrzycy bez objawów?

Neuropatia cukrzycowa oznacza zmniejszenie odczuwania bólu u osób z cukrzycą. Nie dzieje się tak u wszystkich cukrzyków, ale ten stan dotyczy dużej ich części. U cukrzyków choroba niedokrwienna serca może przebiegać bezobjawowo, co utrudnia rozpoznanie oraz opóźnia leczenie. U diabetyków mogą nie występować bóle w klatce piersiowej, co sprawia, ze nie zgłaszają się oni do lekarza. Najpoważniejszym problemem w przypadku zawału serca jest u nich właśnie brak bólu, który jest pierwszym symptomem tej choroby.

Jakie gadżety przydadzą się diabetykom na co dzień?

U cukrzyków mogą natomiast występować objawy nieswoiste:

  • lęk,
  • osłabienie,
  • dyskomfort w obrębie pleców, szyi, ramion czy brzucha.

Również zawroty głowy czy nudności wymagają rozróżnienia z ostrym niedokrwieniem serca u cukrzyków. Tak jak w przypadku osób o normalnych wartościach glikemii, duszność i pocenie się mogą być objawami najlepiej identyfikującymi zawał serca.

Kłopoty z sercem często dotyczą chorych z cukrzycą typu 2

Jak nie dopuścić do cichego zawału w cukrzycy?

W niektórych przypadkach zaawansowanej choroby niedokrwiennej serca lekarz prowadzący może zdecydować o zamianie leków doustnych na terapię insulinową. Zapotrzebowanie na insulinę może znacząco zmieniać się w trakcie silnych epizodów lub zawału serca. Najważniejsze jest utrzymanie wartości glukozy we krwi na normalnym poziomie i zapobieganie wahaniom. Istotne jest również unormowanie stężenia hemoglobiny glikowanej, która mówi nam o długotrwałych poziomach glukozy we krwi. Po unormowaniu stanu ogólnego lekarz może zadecydować o powrocie do leków doustnych.

Problemy zdrowotne diabetyczek. Na jakie dodatkowe choroby cierpią kobiety z cukrzycą?

Ryzyko zawału serca u pacjentów ze diagnozowaną cukrzycą jest bardzo duże. Diabetycy muszą więc zwracać szczególną uwagę na kontrolę ogólnego stanu zdrowia oraz szybką reakcję w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA