badanie APTT fot. Adobe Stock

APTT jest wskaźnikiem krzepliwości krwi (wskazania i normy)

APTT to czas kaolinowo-kefalinowy. Badanie APTT jest wykonywane przy podejrzeniu zakrzepicy, u osób, u których występują częste krwotoki oraz w celu monitorowania leczenia heparyną.
Małgorzata Germak / 16.12.2019 12:18
badanie APTT fot. Adobe Stock

Na skróty:

Badanie APTT

APTT (ang. Activated Partial Thromboplastin Time) to czas częściowej tromboplastyny po aktywacji. Uproszczając - chodzi o pomiar czasu krzepnięcia krwi w konkretnych warunkach. APTT to podstawowe badanie przy krwotokach i zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Badanie APTT wykonuje się pobierając próbkę krwi i mierząc czas krzepnięcia po dodaniu odczynników. Krew pobierana jest jak podczas standardowej morfologii. Innym ważnym wskaźnikiem dotyczącym krzepnięcia krwi jest INR.

APTT jest szczególnie ważnym badaniem wykonywanym w trakcie ciąży. Problemy z krzepliwością krwi zwiększają ryzyko wystąpienia krwotoków, np. z dróg rodnych i mogą skończyć się poronieniem. W ramach badań profilaktycznych badanie APTT jest wskazane do wykonania przed ciążą.

APTT - norma

Prawidłowy czas APTT jest niezależny od płci i wieku - wynosi 26-40 sekund. W wynikach uwzględnia się rodzaj odczynników i kryteria laboratoryjne.

Podwyższone APTT jest czymś normalnych u pacjentów na stałe przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Podwyższone APTT

Jeśli czas APTT jest wyższy od górnej granicy normy, to może świadczyć o:

Obniżone APTT

Za krótki czas APTT jest charakterystyczny u osób z nadkrzepliwością krwi, która najczęściej ma charakter wrodzony. Niektórym chorobom potrafi towarzyszyć nadkrzepliwość. Są to:

Za niski czas APTT może prowadzić do niebezpiecznych zatorów. Narażone na nie są chorzy po operacjach, kobiety stosujące długotrwale doustną antykoncepcję hormonalną. W grupie ryzyka są też ludzie palący papierosy oraz osoby, u których w rodzinie były zatory.

Wyniki odbiegające od normy zwykle wymagają wykonania powtórnie badania. Interpretacja zawsze należy do lekarza.

Więcej o wskaźnikach krwi:Co oznacza niski i wysoki hematokryt?Badanie ASO - na czym polega i co wykrywa?P-LCR to wskaźnik w morfologii dotyczący płytek krwi. Kiedy należy wykonać badanie?MCHC to średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach. Co oznacza za niski i za wysoki poziom MCHC?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)