Co to jest anizocytoza płytek krwi?

anizocytoza fot. Adobe Stock, angellodeco
Anizocytoza płytek krwi oznaczana jest w morfologii skrótem PDW. Parametr ten określa stopień zróżnicowania wielkości płytek krwi. Nieprawidłowy wynik tego badania, choć często pomijany, może świadczyć o poważnych kłopotach ze zdrowiem. Przyczyną anizocytozy może być anemia, infekcja bakteryjna, białaczka lub inne schorzenie.
Agnieszka Czechowska / 14.02.2022 11:22
anizocytoza fot. Adobe Stock, angellodeco

Płytki krwi (trombocyty) to bardzo małe komórki krwi (1,5-3 μm), które odgrywają ważną rolę w procesach krzepnięcia, ale też zapalenia i odporności. Dokładną ich ocenę uzyskuje się na podstawie morfologii krwi z rozmazem. Jedną z nieprawidłowości dotyczącą trombocytów jest anizocytoza, którą określa wskaźnik PDW (ang. platelet distribution width).

Spis treści:

  1. Co to jest anizocytoza?
  2. Anizocytoza - normy
  3. Anizocytoza - podwyższone PDW
  4. Anizocytoza - obniżone PDW

Co to jest anizocytoza?

Anizocytoza to występowanie komórek krwi o wielkości znacznie odbiegającej od normy. Anizocytoza płytek krwi, czyli wskaźnik PDW, oznacza duże zróżnicowanie wielkości płytek krwi. W badaniach można zauważyć duże płytki krwi (makrocytoza), zbyt małe płytki krwi (mikrocytoza) albo jednocześnie obecność komórek dużych i małych. 

Wynik PDW jest jednak interpretowany w odniesieniu do innych parametrów płytek krwi, w tym MPV (średnia objętości płytek krwi) oraz PLT (liczba płytek krwi). Dopiero ocena wszystkich wskaźników pozwala uzyskać pełniejszy obraz stanu trombocytów.

Anizocytoza płytek krwi może świadczyć o różnych schorzeniach, w tym chorobach układy krążenia lub złośliwych nowotworach krwi, jak ostra białaczka szpikowa, zespoły mieloproliferacyjne lub mielodysplastyczne.

Jeśli wskaźnik anizocytozy odbiega od normy, ale pozostałe parametry płytek krwi są prawidłowe, to nie powodów do obaw. Zmieniony wyłącznie wynik PDW zwykle nie ma znaczenia diagnostycznego. 

Anizocytoza płytek krwi (PDW) - normy

Prawidłowe PDW powinno mieścić się w przedziale 40-60% (6,1 do 11 fl). Wynik oznacza odsetek płytek krwi, które różnią się objętością od przeciętnych trombocytów. Jeśli mieści się w podanym przedziale jest jak najbardziej prawidłowy. Ponieważ jednak sam wynik anizocytozy płytek krwi nie ma znaczenia diagnostycznego, trzeba także spojrzeć na wynik MPV (prawidłowy mieści się w przedziale 9 a 12,6 fl) i PLT (norma:150-400 tys. na mm3 krwi). Jeśli te trzy parametry mają odchylenia od normy, konieczne są dalsze badania i szukanie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Anizocytoza - podwyższone PDW

Podwyższone PDW połączone z podwyższonym wynikiem MPV może wskazywać na:

  • infekcję bakteryjną,
  • nowotwór krwi, np. białaczkę,
  • inne nowotwory, np. układu pokarmowego, płuca,
  • plamicę małopłytkową.

Podwyższone PDW i obniżone MPV mogą wskazywać na:

  • anemię aplastyczną,
  • anemię megaloblastyczną,
  • chemioterapię.

Anizocytoza związana z podwyższoną wartością PDW występuje częściej u osób z cukrzycą, nowotworem oraz zaburzeniami układu krążenia i układu oddechowego, a także u kobiet w ciąży. Może oznaczać choroby układu krążenia.

Anizocytoza - obniżone PDW

Anizocytoza wyrażona obniżonym wskaźnikiem PDW nie ma znaczenia diagnostycznego. Jeśli nie towarzyszą temu inne nieprawidłowości w wynikach morfologii krwi, nie ma powodu do niepokoju. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 24.03.2018.

Czytaj także:
Małopłytkowość – czym grozi niedobór płytek krwi, jak go rozpoznać i leczyć?
Co może zafałszować wyniki morfologii? Zobacz video
MCV (morfologia) - obniżony i podwyższony wskaźnik krwi
Morfologia krwi a nowotwór. Jak wysokie OB powinno zaniepokoić? [WYWIAD]
MCHC (morfologia) - normy, co oznacza za wysokie i za niskie MCHC

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA