Trombocyty - normy, za niski i za wysoki poziom płytek krwi

trombocyty - morfologia fot. Adobe Stock
Trombocyty (PLT), czyli płytki krwi, to jeden z podstawowych parametrów morfologii. Dla dorosłych norma trombocytów wynosi 150-400 tys./µl. Gdy jest za mało płytek, mówimy o trombocytopenii, gdy za dużo - trombocytozie.
Małgorzata Germak / 17.12.2019 11:09
trombocyty - morfologia fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to są trombocyty?

Trombocyty, czyli płytki krwi są jednym z podstawowych parametrów oznaczanych podczas wykonywania morfologii. W badaniu oznaczane są skrótem PLT. Trombocyty to morfotyczne elementy krwi. Ich rola w organizmie jest bardzo ważna - biorą udział w procesach krzepnięcia krwi.

Trombocyty produkowane są w szpiku kostnym. Ich poziom warto badać w ramach podstawowej morfologii raz do roku. Nawet małe odchylenia od normy trzeba skonsultować z lekarzem.

Badanie PLT - wskazania

Poziom trombocytów określa się razem z innymi wskaźnikami krwi, takimi jak krwinki białe i krwinki czerwone. Jednak lekarz może zlecić badanie pod kątem płytek krwi szczególnie, gdy pacjent narzeka na:

  • częste krwawienie z nosa i dziąseł,
  • rozległe siniaki powstające bez przyczyny,
  • krwiomocz,
  • krew w stolcu,
  • czerwone krostki na skórze,
  • sine plamy na skórze,
  • bardzo obfite miesiączki,
  • trudności w zatamowaniu rany.

Jak wyglądania badanie PLT?

Należy być na czczo, czyli nie jeść przez co najmniej 8 godzin (zobacz, jakie są jeszcze badania do wykonania na czczo). Dobę przed należy unikać dużego wysiłku fizycznego i pić dużo wody. Badanie polega na pobraniu krwi żylnej. Wynik badania na poziom trombocytów zwykle jest gotowy w ciągu doby.

Trombocyty - norma

Prawidłowy poziom trombocytów jest taki sam dla wszystkich dorosłych bez względu na płeć. Norma trombocytów we krwi wynosi 150-400 tys/µl.

Wartości te delikatnie mogą się różnić w zależności od laboratorium. Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza, który dokona interpretacji i ewentualnie zleci dalszą diagnostykę.

Podwyższone trombocyty

Stan, w którym liczba trombocytów przekracza normę, to trombocytoza, czyli nadpłytkowość. Nie musi od razu świadczyć o chorobie. Zdarza się, że wysoki poziom płytek krwi spowodowany jest nadmiernym wysiłkiem. Podwyższone wartości PLT mogą też mieć kobiety po porodzie.

Choroby, o których może świadczyć podwyższony poziom trombocytów:

Nieleczona trombocytoza może prowadzić do zakrzepów, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych.

Obniżone trombocyty

Stan, w którym liczba trombocytów jest poniżej normy, to trombocytopenia, inaczej małopłytkowość. Może być skutkiem:

Warto wiedzieć, że liczba trombocytów może być poniżej normy u kobiet podczas menstruacji, dlatego wtedy nie należy robić morfologii.

Więcej o badaniach krwi:Jak przygotować się do badań krwi?Czy morfologia krwi może wykazać nowotwór?To może fałszować wyniki krwi - 9 czynników

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA