badanie krwi w kierunku choroby Hashimoto fot. Adobe Stock

Hashimoto – jakie badania wykrywają tę chorobę?

Choroba Hashimoto (inaczej zwana przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczowego) dotyka nawet do 20 razy częściej kobiety niż mężczyzn. Jak się ją diagnozuje?
Marta Słupska / 17.09.2018 15:59
badanie krwi w kierunku choroby Hashimoto fot. Adobe Stock

Szacuje się, że około 700,000 osób w Polsce choruje na Hashimoto. Są to głównie kobiety, chociaż choroba pojawia się też u mężczyzn. Co ciekawe, bywa, że Hashimoto diagnozuje się też u dzieci. Objawy choroby u najmłodszych dają o siebie znać zazwyczaj w 7. lub 8. roku życia bądź w okresie dojrzewania.

Jak rozpoznać chorobę Hasimoto? Które badania ją wykrywają i jakie wyniki mogą o niej świadczyć? Zapytałyśmy o to doktora Grzegorza Sokołowskiego, endokrynologa i internistę z kliniki Intima Clinic.

Kiedy możemy podejrzewać chorobę Hashimoto?

Dr n. med. Grzegorz Sokołowski: Objawy sugerujące chorobę Hashimoto są bardzo niespecyficzne, wynikają one z niedoczynności tarczycy i zależą od jej nasilenia. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • objawy ogólne, takie jak przyrost masy ciała, osłabienie, zmęczenie i zmniejszona tolerancja wysiłku, uczucie chłodu, łatwe marznięcie, senność, ogólne spowolnienie;
 • skóra staje się sucha, zimna, blada, o żółtawym zabarwieniu, zmniejszona potliwość, nadmierne rogowacenie naskórka, np. na łokciach; w ciężkiej niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk podskórny (tzw. obrzęk śluzowaty) powodujący pogrubienie rysów twarzy, charakterystyczny obrzęk powiek i rąk; włosy suche, łamliwe i przerzedzone, niekiedy wypadanie brwi;
 • w zakresie układu krążenia obserwujemy zwolnienie akcji serca, osłabienie tętna, niskie ciśnienie tętnicze, rzadziej nadciśnienie;
 • może zmienić się barwa głosu, staje się on ochrypły, matowy;
 • pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, najczęściej przewlekłe zaparcia;
 • osoby z niedoczynnością tarczycy mogą zaobserwować zmniejszone wydalanie wody;
 • w zaawansowanej, długo trwającej i nieleczonej niedoczynności tarczycy może wystąpić osłabienie odruchów, a nawet uszkodzenie niektórych nerwów, np. zespół cieśni nadgarstka;
 • niedoczynność tarczycy powoduje również zmniejszenie siły mięśniowej i łatwą męczliwość, spowolnienie ruchowe, skurcze mięśni, bóle mięśniowe, czasem obrzęk stawów, zwłaszcza kolanowych;
 • u kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania (skrócenie długości cyklu, obfite miesiączki), niepłodność, poronienia;
 • u mężczyzn osłabienie libido i niekiedy zaburzenia wzwodu;
 • osoby z niedoczynnością tarczycy mają zmniejszenie zdolności do skupiania uwagi, zaburzenia pamięci, objawy podobne do depresji, może pojawić się niestabilność emocjonalna.

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Jakie badania pozwalają ją wykryć? Jakie wyniki świadczą o Hashimoto? 

W diagnostyce wykorzystujemy badania laboratoryjne: hormony TSH, fT4, fT3 i przeciwciała aTPO, aTg i obrazowe: usg tarczycy.

Aby rozpoznać chorobę Hashimoto, muszą być spełnione następujące warunki:

 • podwyższone TSH (przy prawidłowych lub obniżonych fT3, fT4);
 • podwyższone przeciwciała (aTPO, aTg);
 • i/lub nieprawidłowy, sugerujący autoimmunologiczną chorobę tarczycy obraz USG.

Czy badania na Hashimoto można wykonać w ramach NFZ?

Na NFZ można oznaczyć wszystkie niezbędne badania, przy czym w POZ tylko TSH, fT3, fT4 i USG tarczycy. Przeciwciała jedynie w poradni specjalistycznej. 

Jakie badania kontrolne powinny wykonywać osoby chorujące na Hashimoto?

Do kontroli zwykle wystarcza oznaczanie TSH lub TSH i fT4. Okresowo wykonujemy kontrolne usg tarczycy.

Ekspert: dr n. med. Grzegorz Sokołowski, endokrynolog, internista z krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl), zajmującej się szeroko pojętym zdrowiem intymnym kobiet.

Zobacz też:
Hashimoto a płodność - jak pomóc sobie zajść w ciążę?
Hashimoto to podstępny zabójca libido...

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!