Jak działa pulsoksymetr? Cena urządzenia i interpretacja wyników

jak działa pulsoksymetr fot. Adobe Stock
Pulsoksymetr to urządzenie do monitorowania wysycenia krwi tlenem (saturacji). Dzięki niemu można w sposób bezinwazyjny, szybki i wygodny określić wydolność oddechową. Nieprawidłowy wynik z badania pulsoksymetrem wskazuje najczęściej na chorobę układu oddechowego lub niewydolność serca.
/ 12.11.2020 14:24
jak działa pulsoksymetr fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Jak działa pulsoksymetr?
  2. Cena pulsoksymetru
  3. Pulsoksymetria – interpretacja wyników
  4. Objawy niskiej saturacji tlenem (hipoksemii)

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr jest urządzeniem medycznym służącym do oceny wysycenia (saturacji) tlenem hemoglobiny krwi tętniczej (SpO2) oraz częstotliwości pracy serca (tętna). Ujmując prościej, dzięki pulsoksymetrowi możemy monitorować, czy w organizmie jest wystarczająca ilość tlenu. A dodatkowo zmierzymy również tętno.

Pulsoksymetr działa na zasadzie wykorzystania promieni o dwóch długościach (promieniowania czerwonego oraz podczerwonego). Promieniowanie to jest pochłaniane przez czerwone krwinki w najdrobniejszych naczyniach (włosowatych), w wyniku czego na podstawie ilości pochłoniętego promieniowania, urządzenie określa wysycenie hemoglobiny tlenem.

Oznaczenie hemoglobiny we krwi jest wykorzystywane u osób:

Nieprawidłowy wynik saturacji świadczy o niedotlenieniu organizmu i zazwyczaj spowodowany jest chorobami (układu oddechowego lub niewydolnością serca).

Profesjonalne pulsoksymetry posiadają czujniki, które mogą być przyczepione do palca, małżowiny usznej, czoła lub skrzydełka nosa, a także przeznaczone dla dzieci, nawet dla noworodków. Pulsoksymetry napalcowe przeznaczone do domowego użytku, dostępne w aptekach i sklepach medycznych, są mniejsze, lżejsze i mają bardziej ograniczone funkcje. Dostępne są również pulsoksymetry przeznaczone dla dzieci, które będą lepiej dopasowane do mniejszych palców.

Metoda badania wykorzystująca pulsoksymetr nazywa się pulsoksymetrią i jest nieinwazyjną, bezpieczną techniką, którą można zastosować szybko i bez zaangażowania pacjenta (pacjent może pozostać w łóżku, nie trzeba się przygotowywać do badania).

Cena pulsoksymetru

Rozpiętość cenowa pulsoksymetrów jest znaczna. Możemy kupić urządzenie do domowego użytku już w cenie 60-90 zł. Jednak im bardziej zaawansowany pulsoksymetr, tym wyższa cena. Za lepsze urządzenia należy zapłacić kilkaset złotych.

Pulsoksymetr – interpretacja wyników

Prawidłowy poziom saturacji krwi tlenem wynosi 95-98%, a u osób powyżej 70. roku życia 94-98%. Nieco niższą saturację niż 95% mogą mieć osoby palące papierosy. Wynik 99-100% osiągany jest w trakcie tlenoterapii.

Zdecydowanie nieprawidłowy wynik badania pulsoksymetrem wynosi poniżej 90%. Jednak już parametr poniżej 94% wskazuje na niedotlenienie. W przypadku nieprawidłowego wyniku, należy skontaktować się z lekarzem.

Wynik badania pulsoksymetrem może być zakłócony przez:

  • niedopasowanie rozmiaru czujnika (np. do rozmiaru palca; można spróbować założyć pulsoksymetr na kciuka, jeśli wynik z pomiaru na innym palcu okazał się nieprawidłowy),
  • ruch palca podczas badania,
  • grzybicę paznokci,
  • lakier na paznokciach (należy zmyć przed pomiarem),
  • upośledzenie przepływu krwi,
  • anemię,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • podwyższony poziom karboksyhemoglobiny, methemoglobiny lub bilirubiny,
  • hipotermię.

Objawy niskiej saturacji tlenem (hipoksemii)

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania pulskoksymetrem, wskazującym na niedobór tlenu we krwi (inaczej hipoksemię), chory może odczuwać charakterystyczne dolegliwości. Możliwe objawy niskiej saturacji to:

Z objawami wskazującymi na niski poziom tlenu we krwi, należy zgłosić się pilnie do lekarza, ponieważ niedotlenienie prowadzi do uszkodzenia komórek, tkanek, w a konsekwencji narządów wewnętrznych. 

Źródło: Absorpcjometria. Pulsoksymetria materiał uzupełniający, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, ump.edu.pl.

Więcej na podobny temat:
Hipoksja, czyli niedotlenienie. Przyczyny, objawy i leczenie
Co znajduje się w karetce?
Ból płuc – przyczyny i diagnostyka
Jak interpretować wyniki badań gazometrii?
Niedrożny nos powoduje niedotlenienie organizmu
Duszność a koronawirus – co oznacza ten objaw i co robić, gdy się pojawi?
Jak dotlenić organizm poprzez ćwiczenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA