ugryzienie pająka fot. Adobe Stock

Jak wygląda ugryzienie pająka i co na nie stosować

Ugryzienie pająka może pozostawić bolesny ślad, miejscowy obrzęk, zaczerwienienie. U niektórych osób może być znacznie groźniejsze i wywołać reakcję alergiczną. Na szczęście ukąszenia pająków żyjących w Polsce, zazwyczaj nie są niebezpieczne i ograniczają się do miejscowego odczynu.
Diana Ożarowska-Sady / 17.06.2020 16:28
ugryzienie pająka fot. Adobe Stock

Pająki żyjące w Polsce nie czynią wielkiej szkody, nawet jeśli ukąszą dziecko. Groźne może być za to ukąszenie przez pająka egzotycznego, bo jego jad jest wielokrotnie silniejszy. Pająki jadowite zamieszkują południe Europy i kraje o gorącym klimacie, gdzie jest także łatwiejszy dostęp do surowic przeciwko ich jadowi. Egzotyczne pająki trafiają jednak m.in. do Polski. Jeżeli doszło do ukąszenia przez obcy gatunek, najlepiej pilnie zgłosić się do lekarza. Jeżeli jest taka możliwość, warto mieć ze sobą pajęczaka w słoiku, aby było wiadomo, z jakiego typu zagrożeniem dla zdrowia mamy do czynienia. 

Spis treści:

  1. Jak wygląda ugryzienie pająka?
  2. Pająki w Polsce - czy są groźne?
  3. Postępowanie po ugryzieniu pająka

Jak wygląda ugryzienie pająka?

Nieprawdą jest, że ślad po ugryzieniu przez pająka możemy łatwo odróżnić od tego zostawionego przez np. owady. Wiele osób twierdzi, że po ugryzieniu przez pająka na skórze pozostają dwie małe, położone blisko siebie ranki. Tymczasem np. małe kątniki nawet nie są w stanie przebić się przez skórę. Kątniki większe pozostawiają ślad, jednak ranki znajdują się tak blisko siebie, że zlewają w jedną, przypominającą plamkę po użądleniu przez trzmiela czy ugryzieniu przez gza. Skóra w miejscu po ukąszeniu przez kątnika większego może nas naprawdę boleć i piec.

Ukąszenia pająków zamieszkujących Polskę są przeważnie niegroźne. Mogą pozostawić miejscowy odczyn w postaci:

  • bólu,
  • obrzęku,
  • zaczerwienienia,
  • świądu.

Pająki w Polsce - czy są groźne?

W Polsce jednymi z najpowszechniejszych pająków są kątniki – najczęściej możemy je spotkać w naturalnym środowisku, ale też w ciemnych zakamarkach naszych mieszkań. Kątnik domowy mniejszy ma ok. 0,6-1 cm (to rozmiar tułowia, do którego trzeba doliczyć długość owłosionych nóg), kątnik domowy większy ma ok. 1,8 cm, a gdy dodamy do tego długość nóg, nawet 8-10 cm. Kątniki mają brązowo-szarą barwę i zygzakowaty wzorek na odwłoku.

Niemal wszystkie pająki wydzielają jad, jednak ten gatunków polskich jest dla nas niegroźny (co do ogólnej populacji – szkodliwy jad wytwarza tylko ok. 3% pająków na świecie). Należy zaznaczyć, że pająki same z siebie nie atakują, robią to tylko w samoobronie, np. gdy je przygnieciemy.

Oprócz kątników, powszechnie w polskich domach występują także nasoszniki - choć wyglądają wyjątkowo rachitycznie, jakby się słaniały na długich, wiotkich nogach – są pogromcami kątników. Ludzie ich nie interesują. Nasoszniki to pająki bardzo płochliwe i nie dążą do konfrontacji z nami. A mity, które wokół nich narosły wynikają wyłącznie z faktu, że są w stanie uporać się z większymi od siebie i bardziej jadowitymi przeciwnikami. 

Postępowanie po ugryzieniu pająka

Miejsce po ukąszeniu pająka warto odkazić np. octeniseptem, alkoholem, wodą utlenioną. By złagodzić obrzęk i odczyn zapalny, można nałożyć maść/żel o działaniu przeciwhistaminowym lub przeciwświądowym albo stosować chłodzące kompresy. Do lekarza należy się udać, gdy opuchlizna nie ustępuje, rana się nie goi lub objawy się nasilają.

U niektórych osób jad może wywołać reakcję uczuleniową, równie silną, jak wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli obserwujemy postępujące pogorszenie stanu osoby ukąszonej, należy niezwłocznie udać się do lekarza, a w przypadku duszności, trudności w oddychaniu, występowania obrzęku w okolicy szyi, napadu kaszlu, słyszalnych świstów podczas kasłania lub oddychania, trzeba wezwać karetkę pogotowia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.07.2019.

Po ukąszeniu pająka, warto posmarować miejsce ukąszenia preparatami kojącymi.

Więcej na podobny temat:
Ugryzienie meszki – jak wygląda i czym je smarować? [ZDJĘCIA]
Co sprawia, że ugryzienie komara swędzi + 6 faktów o komarach
Jak wyglądają ugryzienia owadów + domowe sposoby i środki z apteki
Ugryzienie osy – objawy, postępowanie, rumień [WYWIAD]
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!