przygotowanie do kolonoskopii fot. Adobe Stock

Przygotowanie do kolonoskopii - co robić, dieta przed kolonoskopią

Tydzień przed kolonoskopią trzeba odstawić leki i przejść na dietę lekkostrawną (zrezygnować z produktów z pestkami i ziarnami), a 3 dni przed zabiegiem zastosować dietę płynną.
Ewa Cwil / 16.03.2020 10:42
przygotowanie do kolonoskopii fot. Adobe Stock

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, polegające na obejrzeniu wnętrza jelita grubego za pomocą wprowadzanej przez odbyt kamery, która przesyła obraz na monitor.

Przekazuje ona obraz błony śluzowej wyściełającej jelito grube do odbiornika (ekranu) obserwowanego przez przeprowadzającego badanie lekarza.

Przygotowanie do kolonoskopii

Całe przygotowanie do kolonoskopii trwa 7 dni i odbywa się etapami.

Na 7 dni przed badaniem należy:

  • przerwać przyjmowanie leków mogących wpływać na wynik badania (preparaty żelaza, leki antyagregacyjne, przeciwzakrzepowe i inne np. związane z leczeniem cukrzycy),
  • odstawić z diety owoce drobnopestkowe (truskawki, kiwi itp.), ziarniste pieczywo, musli, siemię lniane i buraki (te mogą wpłynąć na kolor śluzówki jelita, fałszując wyniki badania).

Na 3 dni przed badaniem należy:

  • zrezygnować z przyjmowania pokarmów stałych,
  • przejść na dietę płynną (wskazane są łagodne zupy bez dodatków i kasza manna).

W dniu poprzedzającym kolonoskopię należy zjeść wyłącznie śniadanie, a następnie rozpocząć przyjmowanie preparatu przeczyszczającego dostępnego na receptę, który przepisze lekarz (dostępny na receptę). Należy to wykonać zgodnie z zaleceniami. Należy też pić dużą ilość płynów

W dniu badania należy być na czczo, można pić wodę niegazowaną.

Cały ten cykl przygotowań do kolonoskopii ma oczyścić jelita i umożliwić właściwe przeprowadzenie badania.

Przebieg kolonoskopii

Pacjent kładzie się w odzieży ochronnej na leżance do badań, zwykle na lewym boku, z kolanami podciągniętymi do brody. Lekarz ogląda okolicę odbytu, stosuje miejscowo żel znieczulający i bada wnętrze odbytu palcem. Następnie wprowadza endoskop.

Badanie trwa 15-40 minut i może powodować dyskomfort, gdyż w celu uzyskania lepszej widoczności, do światła jelita może być wdmuchiwane powietrze, odczuwane przez pacjenta jako wzdęcie i skurcze. Czasami gazy i płyn obecny po stosowaniu preparatu przeczyszczającego w czasie badania wydostają się na zewnątrz.

Badanie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym, co zdecydowanie zmniejsza dyskomfort pacjenta.

Wskazania do kolonoskopii

Istnieje możliwość pobrania w czasie badania wycinków śluzówki do dalszych badań diagnostycznych lub wykonania zabiegów: usunięcia polipa jelita, tamowanie krwawień, poszerzenie zwężeń, zmniejszenie masy guza nowotworowego (objawy raka jelita grubego).

Kolonoskopię wykonuje się także w celu badania profilaktycznego raka jelita grubego. Wskazaniami do wykonania kolonoskopii są:

Więcej o badaniach diagnostycznych:Rektoskopia jelita grubego - na czym polega?Jak przebiega USG dopochwowe?Echo serca - kto powinien wykonać to badanie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)