Spis treści:
- Czym jest kolonoskopia
- Przygotowanie do kolonoskopii
- Cena kolonoskopii
- Przebieg kolonoskopii
- Wskazania do kolonoskopii
Czym jest kolonoskopia
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, polegające na obejrzeniu wnętrza jelita grubego za pomocą wprowadzanej przez odbyt kamery, która przesyła obraz na monitor.
Dzięki kolonoskopii lekarz uzyskuje obraz błony śluzowej wyściełającej jelito grube, może zdiagnozować niektóre schorzenia, a także je leczyć, np. usunąć w trakcie badania polipy jelita grubego. Kolonoskopia jest stosowana również w celu wykonania biopsji, czyli pobrania fragmentu tkanek z jelita do badania histopatologicznego.
Przygotowanie do kolonoskopii
Całe przygotowanie do kolonoskopii trwa 7 dni i odbywa się etapami.
Na 7 dni przed badaniem należy:
- przerwać przyjmowanie leków mogących wpływać na wynik badania (szczególnie preparatów żelaza), w przypadku przyjmowania leków antyagregacyjnych, przeciwzakrzepowych i innych np. związanych z leczeniem cukrzycy, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnego ich odstawienia,
- odstawić z diety owoce drobnopestkowe (truskawki, kiwi itp.), ziarniste pieczywo, musli, siemię lniane i buraki (te mogą wpłynąć na kolor śluzówki jelita, fałszując wyniki badania).
Na 3 dni przed badaniem należy:
- zrezygnować z przyjmowania pokarmów stałych,
- przejść na dietę płynną (wskazane są łagodne zupy bez dodatków i kasza manna).
Dzień przed kolonoskopią należy zjeść wyłącznie śniadanie, a następnie rozpocząć przyjmowanie preparatu przeczyszczającego dostępnego na receptę, który przepisze lekarz. Należy to wykonać zgodnie z zaleceniami.
W dniu badania należy być na czczo, można pić wodę niegazowaną.
Cały cykl przygotowania do kolonoskopii ma oczyścić jelita i umożliwić właściwe przeprowadzenie badania.
Cena kolonoskopii
Jeżeli kolonoskopia odbywa się ze wskazań lekarskich, pacjent jest kierowany na badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym przypadku nie ponosi kosztów za badanie.
Na kolonoskopię można zapisać się prywatnie, bez skierowania, wówczas koszt badania waha się od 300 do 1 000 zł lub więcej w zależności od tego, czy zastosowane jest znieczulenie oraz jakie procedury mają być wykonane podczas badania (np. biopsja, usunięcie polipa, itd.)
Przebieg kolonoskopii
Podczas kolonoskopii pacjent kładzie się w odzieży ochronnej na leżance do badań, zwykle na lewym boku, z kolanami podciągniętymi w stronę brody. Lekarz ogląda okolicę odbytu, stosuje miejscowo żel znieczulający i bada wnętrze odbytu palcem. Następnie wprowadza endoskop.
Badanie trwa 15-40 minut i może powodować dyskomfort, gdyż w celu uzyskania lepszej widoczności, do światła jelita może być wdmuchiwane powietrze, odczuwane przez pacjenta jako wzdęcie i skurcze. Czasami gazy i płyn obecny po stosowaniu preparatu przeczyszczającego w czasie badania wydostają się na zewnątrz.
Badanie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym, co zdecydowanie zmniejsza dyskomfort pacjenta.
Wskazania do kolonoskopii
Kolonoskopia ma zastosowanie diagnostyczne, profilaktyczne oraz terapeutyczne. Wykonuje się ją m.in. jako badanie profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego, a także w celu diagnostyki choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelit oraz niedokrwistości z niedoboru żelaza o niejasnej przyczynie. Wskazaniami do wykonania kolonoskopii są:
- polipy jelita grubego,
- krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
- zmiany rytmu wypróżnień,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza o niejasnej przyczynie,
- choroby zapalne jelit,
- uchyłki jelita grubego,
- podejrzenie chorób jelita grubego.
W czasie kolonoskopii istnieje także możliwość pobrania wycinków śluzówki do dalszych badań diagnostycznych lub wykonania zabiegów: usunięcia polipa jelita, tamowania krwawień, poszerzenia zwężeń.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 28.09.2017.
Więcej na podobny temat:
Kolonoskopia - czy boli, kiedy można brać znieczulenie, cena zabiegu
Anoskopia, rektoskopia i kolonoskopia – badania jelita i odbytnicy
Kiedy jest wskazana kolonoskopia?
Kolonoskopia - nie taka straszna
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!