Ucisk w klatce piersiowej - przy oddychaniu, w ciąży, w nocy. Co oznacza?

ucisk w klatce piersiowej fot. Adobe Stock
Ucisk w klatce piersiowej może być objawem zarówno nerwicy, jak i zawału serca czy złamanych żeber.
Magdalena Łuków / 10.01.2020 11:38
ucisk w klatce piersiowej fot. Adobe Stock

Ucisk w klatce piersiowej to przykra dolegliwość, mogąca wskazywać na bardzo wiele poważnych chorób. Nie należy go lekceważyć. Najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Spis treści:

Objawy i rodzaje ucisku w klatce piersiowej

Dolegliwości są bardzo różne - od lekkiego uczucia ucisku do silnego pieczenia, kłucia lub nawet dławienia. W zależności od przyczyny mogą trwać krótko lub długo, pojawić się jednorazowo lub powracać, np.:

  • Ucisk wysiłkowy powstaje u osób słabych fizycznie, które wykonały zbyt duży wysiłek, ale też po długotrwałym kaszlu lub po wymiotach. Tak naprawdę bolą wtedy jednak tylko mięśnie. Nasilają się w tracie ruchu.
  • Ucisk związany z chorobą wieńcową (zobacz objawy choroby wieńcowej) przypomina ciężar, dławienie. Ulokowany jest w środku klatki piersiowej, za mostkiem. Może promieniować. Występuje po wysiłku lub stresie. Zazwyczaj trwa krótko, do kilku minut. Gdy się przedłuża, może być objawem zawału serca.
  • Ucisk nerwicowy związany jest z nerwicą serca. Przypomina kłucie i towarzyszą mu typowe dla nerwicy objawy jak: dławienie, kołatanie, uczucie zimna lub przeciwnie gorąca, drętwienie kończyn (zobacz przyczyny drętwienia rąk).
  • Ucisk pourazowy towarzyszący np. złamaniu żeber jest ostry. Nasila się przy ruchach czy głębszych wdechach. Jest niegroźny jeśli nie towarzyszy mu krwiak lud odma opłucna.
  • Ucisk związany z półpaścem występuje tylko z jednej strony, tam gdzie chory nerw. Najczęściej pojawia się napadowo i ma charakter nerwobólu.
  • Ucisk od kręgosłupa najczęściej związany jest ze zmianami zwyrodnieniowymi i uciskaniem nerwów. Czasami trudno go zdiagnozować, bo może być miejscowy lub usytuowany daleko od ucisku (tzw. korzeniowy). Ten drugi jest wyjątkowo dokuczliwy. Narasta przy ruchach czy głębszych oddechach.

Ucisk w klatce piersiowej - przyczyny

Gdy pojawia się ucisk w klatce piersiowej, w pierwszej kolejności sądzimy, że to od serca. I często tak bywa, ale nie zawsze. Nie ma co wtedy panikować, lecz bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. To nie musi być zawał serca.

Ucisk w klatce piersiowej towarzyszy bardzo wielu chorobom - od zwykłego przetrenowania mięśni po dusznicę bolesną czy nerwicę serca. Może mieć związek aż z 25 różnymi chorobami.

Ucisk lub ból w klatce piersiowej zazwyczaj związany jest z:

  • z sercem,
  • układem pokarmowym,
  • układem kostno-stawowym.

Aby prawidłowo określić przyczynę ucisku bierze się pod uwagę:

  • lokalizację,
  • promieniowanie,
  • charakter ucisku,
  • czas trwania,
  • częstość występowania,
  • czynniki nasilające i przynoszące ulgę,
  • objawy towarzyszące pojawieniu się bólu.

Ważne są też czynniki ryzyka, np. czy chory pali lub pije alkohol, czy cierpi na nadciśnienie.

Ucisk w klatce piersiowej - diagnostyka

Podstawowymi badaniami są wówczas RTG klatki piersiowej oraz EKG serca. Tylko lekarz może postawić diagnozę. Jeśli ucisk jest związany z nerwicą serca, chorego prowadzi psychiatra lub psychoterapeuta.

Ucisk w klatce piersiowej w ciąży

Jeśli ucisk występuje w trakcie ciąży, a ciężarna nie uległa żadnemu wypadkowi, zazwyczaj chodzi tylko o dwie przyczyny: nerwicę serca albo refluks.

Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli tzw. zgaga, przypomina nudności towarzyszące ciąży. Pojawiają się wtedy kwaśne odbicia, pieczenie w gardle, za mostkiem i kwaśno-gorzki posmak w gardle. Najlepiej wówczas zmienić dietę, ograniczyć tłuste i smażone potrawy. Pomagają też leki na nadkwasota żołądka.

Nerwica bywa związana z długotrwałym stresem. Uciskowi towarzyszą wtedy zawroty głowy, zgaga, nudności. Stres działa niekorzystnie na dziecko, dlatego warto w takich sytuacjach skorzystać z technik relaksacyjnych.

Ucisk w klatce piersiowej w nocy

Jeśli z kolei ucisk pojawia się w nocy bez wyraźnej przyczyny, najczęściej jest objawem nerwicy serca. To odmiany nerwicy lękowej, która rozwija się na podłożu psychicznym.

Objawy nerwicy serca najczęściej przypominają kłopoty kardiologiczne, zaburzenia w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Stąd często bywają mylone np. z zawałem. Towarzyszą im bowiem najczęściej takie, jak wtedy, gdy mamy jakąś stresującą sytuację (np. w trakcie publicznego występu):

  • kołatanie serca (jakby serce za chwilę miało wyskoczyć z klatki piersiowej),
  • ból w klatce piersiowej przypominający ten, jaki występuje podczas zawału serca,
  • kłucie, uczucie tępego gniecenia, ucisk utrzymujące się przez kilka godzin, a nawet dni,
  • duszności (oddech jest płytki, nieregularny, jakby człowiek nie mógł nabrać powietrza).

Przyczyną choroby jest nadwrażliwość mięśnia sercowego na bodźce nerwowe związane z silnymi stresami, które nie znajdują rozładowania. Przeciążony system nerwowy zaczyna się bronić i nie reguluje pracy serca jak dotychczas. Wciąż pobudzany wyrzutami hormonów stresu jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol, zaczyna reagować nadmiernym pobudzeniem.

Na dłuższą metę podstawą walki z nerwicą serca jest zmiana stylu życia. Pacjent cierpiący na nerwicę serca może, a nawet powinien zgłosić się na psychoterapię, który pomoże uporać się z problemami i lękami wywołującymi chorobę. Warto też zmienić otoczenie.

Więcej o różnych rodzajach bólu:Bóle głowy - rodzaje + co oznaczają?Ból z tyłu głowy - czy jest groźny?Co robić, gdy głowa boli podczas kaszlu?Ból brzucha na tle nerwowym - co robić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA