usg piersi fot. Adobe Stock

USG piersi – przygotowanie do badania, co wykrywa, cena

USG piersi to bezbolesne i bezpieczne badanie piersi oraz węzłów chłonnych. Ale to przede wszystkim skuteczne narzędzie do wczesnego wykrywania raka piersi - najczęstszego nowotworu złośliwego u kobiet!
/ 07.04.2020 09:26
usg piersi fot. Adobe Stock

USG piersi (inaczej badanie ultrasonograficzne gruczołu sutkowego lub sonomammografia) to obrazowe bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne badanie piersi i bliskich węzłów chłonnych. Wykorzystuje się w nim fale ultradźwiękowe. USG piersi jest podstawowym badaniem obrazowym piersi, a także uzupełniającym badanie mammograficzne.

Spis treści:

 1. Kto i jak często powinien robić USG piersi?
 2. USG piersi a torbiele w piersiach
 3. USG piersi – co może wykryć?
 4. USG piersi – przygotowanie do badania
 5. USG piersi – przebieg badania
 6. USG piersi u mężczyzn
 7. USG piersi – cena

USG piersi – kto i jak często powinien robić badanie?

USG piersi powinna wykonywać każda kobieta od 30. roku życia. Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne zaleca wykonywanie USG piersi regularnie co roku. Nawet wcześniej, bo od 25. roku życia, rozpocząć badania radzi Polska Unia Onkologii.

USG piersi jest wskazane zwłaszcza u kobiet, u których:

 • w badaniu palpacyjnym wykryto guzki, stwardnienia (ale też nietypowy wyciek z sutka, zmiany w dołach pachowych),
 • a także w celu skontrolowania zmian wykrytych wcześniej w mammografii.

Kobiety z grup ryzyka, u których rak piersi występował rodzinnie, powinny wykonywać badanie co 6 miesięcy. Chodzi o zamienne wykonywanie USG, mammografii MMG, mammografii rezonansem magnetycznym MMG-MR.

Należy pamiętać, że USG piersi i mammografia są badaniami, które się uzupełniają.

Do częstych regularnych badań już w młodym wieku skłaniają statystyki. Od lat bowiem wzrasta liczba zachorowań na raka piersi we wszystkich grupach wiekowych.

USG piersi a torbiele w piersiach

W badaniu USG stosunkowo często wykrywane są łagodne zmiany w postaci torbieli. To wypełnione płynem przestrzenie, które mogą pojawić się w każdym wieku. Główną przyczyną ich powstawania są zaburzenia hormonalne.

Torbiele mogą być wyczuwalne podczas samobadania piersi, co niejednokrotnie wzbudza u kobiet duży niepokój. Podczas USG piersi lekarz jest w stanie ocenić zmianę, jednak niekiedy konieczne jest przeprowadzenie biopsji, która da pewność, czy zmiana jest łagodna.

Torbiele w piersi mogą być maleńkie i nie powodować objawów - najczęściej wtedy nic się z nimi nie robi, ale mogą też dokuczać, sprawiać ból i dyskomfort wtedy potrzebne jest dalsze leczenie (odciąganie płynu z torbieli lub usunięcie chirurgiczne).

USG piersi – co może wykryć?

Badanie USG piersi pomaga obejrzeć różne elementy anatomiczne piersi. W tym skórę, przewody mlekowe, tkankę tłuszczową, mięśnie piersiowe, pobliskie węzły chłonne. Jest badaniem bardzo dokładnym i pozwala określić, czy zmiana ma charakter łagodny czy może być złośliwa. Na szczęście większość wykrywanych zmian w badaniu USG (ok. 80%) jest łagodna i nie wymaga leczenia.

Podczas badania lekarz może wykryć zmiany, takie jak obrzęki, stany zapalne, pogrubienia, blizny, torbiele, ropnie, krwiaki i je ocenić.

Jednak należy pamiętać, że całkowitą pewność, z jaką zmianą mamy do czynienia, daje dopiero biopsja. Co oznacza, że lekarz może zalecić pobranie fragmentu zmiany do analizy laboratoryjnej, jeśli wynik badania USG go zaniepokoi.

Na podstawie badania USG lekarz może ocenić zmiany według 6-stopniowej klasyfikacji BIRADS-usg, gdzie 1 oznacza zerowe ryzyko złośliwości, a 6 - zmiany złośliwe potwierdzone biopsją.

USG piersi – przygotowanie do badania

USG piersi nie wymaga od kobiety specjalnego przygotowania. Badanie jest bezbolesne, więc wykonuje się je bez znieczulenia.

USG piersi nie wymaga od kobiety specjalnego przygotowania. Badanie jest bezbolesne, więc wykonuje się je bez znieczulenia.

Można je wykonać właściwie w ciągu całego cyklu miesiączkowego, ale lepiej, gdy jest przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu. Ma to związek ze zmianami hormonalnym, ale również z tym, że przed samą miesiączką piersi stają się tkliwe, dlatego USG piersi jest bardziej komfortowe dla kobiety w pierwszej części cyklu.

Badanie USG piersi powinno być poprzedzone:

 • wywiadem lekarskim,
 • badaniem palpacyjnym piersi,
 • analizą poprzednich badań obrazowych piersi, jeśli były wykonywane.

Lekarz podczas rozmowy z tobą powinien zapytać o:

 • wiek,
 • poprzednie badania piersi,
 • miesiączki,
 • porody,
 • karmienie piersią,
 • przyjmowanie antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej,
 • występowanie nowotworów piersi lub raka jajnika w rodzinie,
 • ewentualne urazy piersi,
 • przebyte leczenie operacyjne, chemioterapię i/lub radioterapię,
 • obecność wycieków z brodawek sutkowych.

USG piersi – przebieg badania

Przed samym badaniem USG piersi należy się rozebrać do pasa i położyć na leżance. Lekarz nałoży na pierś żel ułatwiający przesuwanie głowicy ultrasonografu po skórze. Badanie trwa ok. 15 minut. W czasie jego trwania lekarz będzie przesuwał głowicę w różnych kierunkach, również pod pachy i analizował obraz na monitorze. Wynik badania otrzymujemy od razu.

USG piersi można wykonywać również u ciężarnych i w trakcie karmienia piersią.

USG piersi u mężczyzn

USG piersi, choć zdecydowanie rzadziej, jest wykonywane również u mężczyzn. Ich także dotyczą choroby sutka. Wskazaniami do badania są wtedy szczególnie: wyczuwalny guzek w gruczole sutkowym, nowotwory sutka w rodzinie (zwłaszcza u mężczyzn) lub przerost gruczołu, czyli ginekomastia.

USG piersi – cena

Skierowanie na USG piersi można otrzymać od ginekologa, w poradni chorób sutka lub poradni chirurgicznej. Wtedy badanie wykonywane jest nieodpłatnie. Jeśli chcemy wykonać je na własną rękę, musimy liczyć się z kosztem 100-200 zł.

Więcej o profilaktyce raka piersi:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!