Jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej i kiedy stosować?

jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej fot. Adobe Stock, New Africa
Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają oczyścić drogi oddechowe, sprawdzają się przy stanach zapalnych gardła, krtani i nosa. Można je stosować nawet u małych dzieci. Aby zrobić inhalację z soli fizjologicznej, najlepiej użyć inhalatora. Można też zrobić tradycyjną inhalację parową. Oto dwa sposoby przygotowania inhalacji z soli fizjologicznej.
Małgorzata Germak / 16.09.2022 11:34
jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej fot. Adobe Stock, New Africa

Spis treści:

  1. Na co pomaga inhalacja z soli fizjologicznej?
  2. Jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej?
  3. Przeciwwskazania do inhalacji z soli fizjologicznej

Na co pomaga inhalacja z soli fizjologicznej?

Sól fizjologiczna, czyli wodny roztwór 0,9% chlorku sodu (NaCl), jest szeroko stosowana w medycynie, m.in. w kroplówkach w celu nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów, przemywania, jako składnik niektórych leków oraz do inhalacji. Sól fizjologiczna jest obojętna dla tkanek, dlatego jest bezpieczna i nie powoduje podrażnień. 

Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają łagodzić objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak grypaprzeziębienie. Inhalacje udrożniają nos i zatoki, nawilżają śluzówkę, łagodzą kaszel, rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją wykasłać. Inhalacje z soli fizjologicznej sprawdzą się nie tylko podczas choroby, ale też u osób pracujących w pomieszczeniach z suchym, klimatyzowanym lub zanieczyszczonym powietrzem. 

Do inhalacji stosowane są roztwory 0,9% chlorku sodu, a czasami o większym stężeniu NaCl (3-5%). Roztwory chlorku sodu można kupić w aptece w ampułkach.

Sprawdź: Inhalacje na kaszel

Jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej?

Inhalację z soli fizjologicznej wykonuje się zazwyczaj za pomocą inhalatora, który za pomocą fal ultradźwiękowych, sprężonego powietrza lub innych mechanizmów (dostępne są różne aparaty) wytwarza chłodną „mgiełkę”, którą należy wdychać przez ustnik lub maseczkę.

Aby zrobić inhalację z soli fizjologicznej, wystarczy do nebulizatora (pojemniczka inhalatora na lek) wlać ampułkę soli fizjologicznej i wdychać powstałą parę. Inhalacje z soli fizjologicznej w nieżytach dróg oddechowych wykonuje się 2-3 razy na dobę. Po inhalacji w przypadku kaszlu należy oklepać plecy, żeby łatwiej było pozbyć się wydzieliny. 

Można też wykonać tradycyjną inhalację parową z wykorzystaniem soli fizjologicznej.

Potrzebujesz:

  • niewielkiej miski,
  • gorącej wody,
  • soli fizjologicznej,
  • ręcznika.

Napełnij miskę gorącą wodą z dodatkiem soli fizjologicznej. Pochyl się nad parującą miską z ręcznikiem na głowie (chodzi o to, żeby para nie uciekała na boki za szybko). Wdychaj spokojnie opary przez kilka minut. Taką inhalację również można powtarzać 2-3 razy dziennie.

Sól fizjologiczna nadaje się też do nawilżania błony śluzowej nosa. Roztwór dodatkowo pomoże udrożnić zatkany katarem nos. Sól fizjologiczną można bezpośrednio wkroplić do otworów nosowych albo kupić w aptece spray na bazie soli fizjologicznej. 

Przeciwwskazania do inhalacji z soli fizjologicznej

Inhalacja z soli fizjologicznej może nie być dla wszystkich bezpieczna. Nie przeprowadza się jej w przypadku gruźlicy, nowotworów, niewydolności oddechowej, przy ropnym zapaleniu migdałków, przy wysokiej gorączce.

Czasami sól fizjologiczna może powodować nasilenie kaszlu, wtedy roztwór można rozrzedzić wodą do iniekcji. Ważne jest, aby przy stosowaniu inhalacji, nie zapominać nawadnianiu organizmu - dzięki temu zalegająca wydzielina będzie rzadsza i łatwiej będzie się jej pozbyć.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.12.2019.

Czytaj także:
Inhalacje z amolu – domowy sposób na katar i przeziębienie. Jak stosować?
Inhalacje z soli kuchennej – domowy sposób na kaszel, katar i zatkane zatoki
Inhalacja z sody oczyszczonej – na co pomaga i jak ją przygotować?
Inhalacje z majeranku na przeziębienie. Jak przygotować i na co uważać?
Skuteczne domowe sposoby na kaszel (suchy i mokry)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA