jak przyspieszyć okres fot. Adobe Stock, Drobot Dean

Jak przyspieszyć okres? Te sposoby pomogą, gdy chcesz zmienić termin miesiączki

Najpopularniejszym sposobem na przyspieszenie okresu jest zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Polecane są także domowe metody, jak zioła na wywołanie miesiączki lub gorąca kąpiel. Skuteczność tych sposobów bywa różna.
Edyta Liebert / 24.03.2022 15:42
jak przyspieszyć okres fot. Adobe Stock, Drobot Dean

Sposoby na przyspieszenie okresu przydadzą się wtedy, gdy zbliża się ważna uroczystość albo planujesz urlop i nie chcesz, żeby miesiączka wypadła w tym czasie. Inny powód to spóźniająca się miesiączka. Pamiętaj, że nie należy eksperymentować bez konsultacji z lekarzem ze stosowaniem tabletek hormonalnych. Samodzielnie możesz za to wypróbować domowe metody na przyspieszenie okresu, które znajdziesz poniżej. 

Spis treści:

 1. Czy można przyspieszyć okres?
 2. Domowe sposoby na przyspieszenie okresu
 3. Tabletki antykoncepcyjne na przyspieszenie okresu
 4. Luteina na przyspieszenie okresu
 5. Co nie przyspieszy okresu: witamina C, aspiryna, nospa

Czy można przyspieszyć okres?

Zmiana terminu oczekiwanej miesiączki jest możliwa, a najskuteczniejsze w tym zakresie są środki hormonalne. Efektywność domowych sposoby na przyspieszenie okresu wprawdzie nie jest poparta badaniami, jednak wiele kobiet uważa je za pomocne. Nie ma się co łudzić, że ciepły masaż czy napar z ziół przesunie termin miesiączki o 2 tygodnie, jednak naturalne metody mogą przyspieszyć okres o 1-2 dni. 

Domowe sposoby na przyspieszenie okresu

Te metody są bezpieczne i mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem. Ich skuteczność wynika przede wszystkim z poprawy krążenia, rozrzedzenia krwi oraz rozkurczenia mięśni macicy. 

Domowe sposoby, które mogą przyspieszyć okres:

 • gorąca kąpiel,
 • okłady termoforem w okolicy podbrzusza,
 • stosunek seksualny,
 • aktywność fizyczna, ale niezbyt intensywna,
 • masaż podbrzusza gorącym strumieniem wody, np. słuchawką prysznicową,
 • napar z ziół: malwa, krwawnik pospolity, dziurawiec,
 • lampka czerwonego wina.

Uważaj na łączenie ziół o tych samych właściwościach. W przypadku dziurawca i malwy miesiączka może być bardziej obfita, bolesna i dłuższa. Przeczytaj też: Jak skrócić okres?

Tabletki antykoncepcyjne na przyspieszenie okresu

Najskuteczniejszą metodą przyspieszania okresu jest stosowanie środków hormonalnych w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Polega to najczęściej na rezygnacji z 7-dniowej przerwy w braniu pigułek i wraz z wystąpieniem krwawienia rozpoczęciu kolejnego blistra, aby antykoncepcja była wciąż skuteczna. Termin miesiączki przesunie się i będzie w czasie, gdy pigułki przestaną być przyjmowane. Po tygodniu należy zacząć je znowu zażywać. 

Trzeba dodać, że celem stosowania środków hormonalnych jest przede wszystkim indukowanie okresu u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania. Warto pamiętać, że w przypadku nieprawidłowych krwawień, należy poszukiwać przyczyny problemu.

Luteina na przyspieszenie okresu

Luteinę przyjmuje się, by wywołać miesiączkę w przypadku zaburzeń okresu lub braku miesiączki. Niedobór tego hormonu (progesteronu) może zaburzać funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych.

Luteina działa rozkurczowo na mięśnie macicy, zmniejsza ryzyko poronienia, zapobiega zbyt wczesnemu porodowi, dostosowuje metabolizm kobiety w ciąży do potrzeb płodu. Lekarz może przepisać luteinę, którą kupisz w aptece na receptę.

Witamina C, aspiryna, nospa, czyli co nie przyspieszy okresu

Na forach internetowych można znaleźć wiele innych sposobów na przyspieszenie okresu, które w rzeczywistości nie działają, a niektóre mogą być nawet niebezpieczne. 

Witamina C na przyspieszenie okresu

Niektórzy polecają przyjmowanie witaminy C na przyspieszenie okresu, co mogłoby wynikać z potencjalnego wpływu kwasu askorbinowego na poziom żeńskich hormonów płciowych. Badania naukowe nie potwierdzają jednak tych doniesień. 

Aspiryna na przyspieszenie okresu

Aspiryna, inaczej kwas acetylosalicylowy, ma działanie rozrzedzające krew, dlatego niektórzy polecają ją na przyspieszenie miesiączki. Nie ma dowodów naukowych, które sugerują, że aspiryna może przyspieszyć okres. Co więcej, lek ten może wywołać skutki uboczne: ból brzucha, zaostrzenie choroby wrzodowej, a nawet krwotok. 

Nospa na przyspieszenie okresu

Nospa, inaczej drotaweryna, to lek działający rozkurczowo na mięśnie gładkie, polecany przy bolesnych miesiączkach, stanach skurczowych w chorobach dróg moczowych, pokarmowych lub żółciowych. Nospa nie jest skuteczna w przyspieszaniu okresu.

Dlaczego okres się spóźnia?

Sposoby na przyspieszenie okresu są poszukiwane również wtedy, gdy miesiączka się spóźnia. Pamiętaj jednak, że brak miesiączki jest głównym objawem ciąży, więc najlepiej udać się do ginekologa. Inne możliwe przyczyny spóźniającego się okresu to:

 • infekcja,
 • stres,
 • przepracowanie,
 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • podróż (zmiana klimatu, strefy czasowej),
 • odchudzanie,
 • menopauza,
 • naturalne zmiany związane z dojrzewaniem,
 • choroby, np. zaburzenia tarczycy, hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników,
 • niektóre leki, np. leki psychotropowe, na nadciśnienie.

W związku z tym, że przyczyną spóźniającego się okresu mogą być poważne schorzenia, jeśli problem się powtarza, skonsultuj się z lekarzem.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 28.01.2020.

Czytaj także:
Kubeczek menstruacyjny - jak używać, opinie, cena
Wizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?
Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego
Brązowe plamienie zamiast okresu - przyczyny, co oznacza, kiedy do lekarza
Objawy ciąży: pierwsze objawy wczesnej ciąży, jak je rozpoznać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!