jak przyspieszyć okres fot. Adobe Stock, Drobot Dean

Jak przyspieszyć okres? Sposoby domowe i farmakologiczne

Przyspieszenie okresu o kilka dni lub nawet tydzień jest możliwe za pomocą tabletek hormonalnych. Polecane sposoby na przyspieszenie okresu to także domowe metody, jak zioła na wywołanie miesiączki lub gorąca kąpiel.
Edyta Liebert / 07.07.2021 09:42
jak przyspieszyć okres fot. Adobe Stock, Drobot Dean

Sposoby na przyspieszenie okresu nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem. Ich celem jest przede wszystkim indukowanie okresu u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania. Warto pamiętać, że w przypadku nieprawidłowych krwawień, należy poszukiwać przyczyny problemu. Okres mogą opóźniać nie tylko ciąża, ale też stres, zmiana klimatu, zaburzenia odżywiania, nadwaga, przyjmowane leki albo choroby (np. choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników, nowotwór).

Wśród metod na przyspieszenie okresu o tydzień lub kilka dni wymienia się zarówno te domowe, jak i farmakologiczne. Co działa, a z czym lepiej nie eksperymentować?

Spis treści:

 1. Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami
 2. Witamina C na przyspieszenie okresu
 3. Aspiryna na przyspieszenie okresu
 4. Luteina na przyspieszenie okresu
 5. Tabletki antykoncepcyjne na przyspieszenie okresu
 6. Jak przyspieszyć okres – nospa

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami

Skuteczność domowych sposobów na przyspieszenie okresu nie jest poparta badaniami. Wśród bezpiecznych metod są te, które są wypunktowane poniżej. 

Pamiętaj, żeby nie łączyć ze sobą ziół. Uwaga - w przypadku dziurawca i malwy okres może być bardziej obfity, bolesny i dłuższy.

Te sposoby mogą przyspieszyć okres o dzień lub dwa:

 • gorąca kąpiel,
 • okłady termoforem w okolicy podbrzusza,
 • stosunek seksualny,
 • lampka czerwonego wina,
 • aktywność fizyczna, ale niezbyt intensywna,
 • masaż gorącym strumieniem wody, np. słuchawką prysznicową,
 • napar z ziół: malwa, krwawnik pospolity, dziurawiec.

Przeczytaj też: Jak skrócić okres?

Witamina C na przyspieszenie okresu

Niektórzy polecają przyjmowanie witaminy C na przyspieszenie okresu, co mogłoby wynikać z potencjalnego wpływu kwasu askorbinowego na poziom żeńskich hormonów płciowych. Badania naukowe nie potwierdzają jednak tych doniesień. 

Aspiryna na przyspieszenie okresu

Aspiryna, inaczej kwas acetylosalicylowy, ma działanie rozrzedzające krew, dlatego niektórzy polecają ją na przyspieszenie miesiączki. Nie ma dowodów naukowych, które sugerują, że aspiryna może przyspieszyć okres. Co więcej, lek ten może wywołać skutki uboczne: ból brzucha, zaostrzenie choroby wrzodowej, a nawet krwotok. Cykl miesiączkowy jest kontrolowany przez wahania hormonalne, dlatego ten sposób jest zawodny. 

Luteina na przyspieszenie okresu

Luteinę można przyjmować, by wywołać miesiączkę w przypadku zaburzeń okresu lub braku miesiączki. Niedobór tego hormonu (progesteronu) może zaburzać funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych.

Luteina działa rozkurczowo na mięśnie macicy, zmniejsza ryzyko poronienia, zapobiega zbyt wczesnemu porodowi, dostosowuje metabolizm kobiety w ciąży do potrzeb płodu. Lekarz może przepisać pacjentce luteinę, którą kupisz w aptece na receptę.

Tabletki antykoncepcyjne na przyspieszenie okresu

Najskuteczniejszą metodą przyspieszania okresu jest stosowanie środków hormonalnych w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

Polega to najczęściej na rezygnacji z 7-dniowej przerwy w braniu pigułek i wraz z wystąpieniem krwawienia rozpoczęciu kolejnego blistra, aby antykoncepcja była wciąż skuteczna. Termin miesiączki przesunie się i będzie w czasie, gdy pigułki przestaną być przyjmowane. Po tygodniu należy zacząć je znowu zażywać. 

Jak przyspieszyć okres – nospa

Nospa, inaczej drotaweryna, to lek działający rozkurczowo na mięśnie gładkie, polecany przy bolesnych miesiączkach, stanach skurczowych w chorobach dróg moczowych, pokarmowych lub żółciowych. Nospa nie jest skuteczna w przyspieszaniu okresu.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 28.01.2020.

Czytaj także:
Wizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?
Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego
Brązowe plamienie zamiast okresu - przyczyny, co oznacza, kiedy do lekarza
Objawy ciąży: pierwsze objawy wczesnej ciąży, jak je rozpoznać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!