Luteina dopochwowa - stosowanie, skutki uboczne

Luteina dopochwowa fot. Adobe Stock, anut21ng Stock
Luteina (progesteron) to hormon płciowy produkowany przez ciałko żółte po owulacji oraz na początku ciąży, a później również przez łożysko. Odpowiada za utrzymanie ciąży. Lekarze przepisują luteinę dopochwową, by zapobiec przedwczesnemu porodowi oraz by wywołać miesiączkę.
Edyta Liebert / 07.07.2021 09:51
Luteina dopochwowa fot. Adobe Stock, anut21ng Stock

Spis treści:

  1. Luteina – co to jest?
  2. Luteina w ciąży
  3. Luteina dopochwowa cena
  4. Luteina na wywołanie okresu
  5. Luteina dopochwowa a współżycie
  6. Luteina dopochwowa – skutki uboczne

Luteina - co to jest

Luteina to lek hormonalny zawierający syntetyczny progesteron. Jest to również potoczna nazwa progesteronu - hormonu, którego stężenie jest regulowane cyklem menstruacyjnym. Nie można mylić tego leku z luteiną bez recepty sprzedawaną jako suplement diety stosowany w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej oka.

W pierwszej fazie cyklu poziom luteiny jest niski. Wzrasta natomiast stężenie estrogenu, który odpowiada za przygotowanie macicy do potencjalnej ciąży. Stężenie luteiny wzrasta przed owulacją, a szczyt osiąga w 20-22 dniu regularnego cyklu.

Jeśli doszło do zapłodnienia, stężenie luteiny dalej rośnie. Jeśli kobieta nie zaszła w ciążę - luteina działa jedynie przez kilka dni i pojawia się miesiączka. Dlatego mówi się, że luteina ma zasadnicze znaczenie w regulacji cyklu menstruacyjnego.

Podczas ciąży stężenie luteiny wzrasta niemal stukrotnie. Przed porodem stężenie progesteronu spada, co jest dla macicy sygnałem do skurczów i rozpoczęcia akcji porodowej. Aby zapobiec przedwczesnemu porodowi, ginekolog może przepisać kobiecie luteinę dopochwową.

Luteina przyjmowana jest jako lek nie tylko przez ciężarne. Stosuje się ją również w przypadku:

Luteina w ciąży

Luteina dopochwowa jest lekiem stosowanym w ciąży w celu utrzymania ciąży. Środek wydawany jest na receptę. Może być przyjmowany w formie tabletek dopochwowych albo tabletek pod język. 

Luteina spełnia wiele ważnych zadań w czasie ciąży:

  • przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej,
  • odpowiada za utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska,
  • hamuje skurcze macicy, a tym samym zapobiega poronieniu lub przedwczesnemu porodowi,
  • odpowiada za przygotowanie gruczołów mlekowych i laktacji,
  • hamuje dojrzewanie kolejnych pęcherzyków Graffa,
  • wpływa na temperaturę ciała kobiety, np. ciężarne mają nieco wyższą temperaturę, niż przed owulacją. 

Aplikacja luteiny dopochwowej w ciąży

Aplikacja luteiny dopochwowej w ciąży jest bezpieczna i prosta. Tabletkę umieszcza się głęboko w pochwie za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora. Luteinę można aplikować w najwygodniejszej pozycji: kucając, na leżąco z ugiętymi kolanami lub na stojąco. Jeśli tabletka jest umieszczana przy pomocy palca, należy włożyć ją na tyle głęboko, na ile jest to możliwe. 

Luteina pod język w ciąży

Lekarz może przepisać kobiecie ciężarnej luteinę pod język (wiele kobiet wskazuje jednak na jej nieprzyjemny gorzki smak). W takiej formie również ma działanie podtrzymujące ciążę. 

Luteina dopochwowa cena

Luteina dopochwowa i podjęzykowa jest lekiem refundowanym, a dla kobiet w ciąży dostępnym bezpłatnie. Jest sprzedawana w dawkach 200 mg, 100 mg i 50 mg w opakowaniach po 30 lub 60 tabletek. W zależności od produktu ceny bez refundacji wahają się od 14 zł do ponad 100 zł

Luteina na wywołanie okresu

Luteina w formie tabletek lub globulek dopochwowych może być przepisana przez lekarza w celu wywołania okresu. W zaburzeniach miesiączkowania lekarz może zalecić przyjmowanie luteiny dopochwowo w dawce 50 mg 2 razy na dobę w drugiej fazie cyklu miesiączkowego przez 10-12 dni. Leczenie może być kontynuowane przez 3-6 kolejnych cyklów.

Przy braku okresu na jego wywołanie stosuje się luteinę dopochwowo w dawce 50 mg 2 razy na dobę przez 5-7 dni. Miesiączka powinna się pojawić w ciągu 7-10 dni od zaprzestania przyjmowania luteiny.

Luteina dopochwowa a współżycie

Podczas stosowania luteiny dopochwowej można współżyć. Jednak mogą istnieć inne przeciwwskazania do uprawiania seksu, np. gdy ciąża jest zagrożona, dlatego powinny być one omówione indywidualnie z lekarzem. 

Luteina dopochwowa – skutki uboczne

Luteina zasadniczo nie powoduje działań niepożądanych (chyba, że lek zostanie przedawkowany), w rzadkich przypadkach może powodować skutki uboczne takie jak:

Duże dawki luteiny dopochwowej mogą u niektórych kobiet powodować zakrzepy. Ostrożnie powinny stosować lek osoby z cukrzycą, ponieważ luteina może obniżać wrażliwość na insulinę. Podobnie osoby z chorobami, w których objawy mogą być nasilone przez zatrzymanie wody w organizmie (np. padaczka, migrena, astma, zaburzenia czynności serca lub nerek), gdyż luteina sprzyja zatrzymaniu płynów. 

Zanim lekarz przepisze luteinę dopochwową przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką na temat chorób rodzinnych ze względu na ryzyka przy jej stosowaniu, np. przebyte choroby nowotworowe, problemy z układem moczowym, skłonność do zakrzepicy

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.11.2019.

Czytaj także:
Stres w ciąży – jak wpływa na mamę i dziecko
Katar w ciąży - jak go leczyć bezpiecznie i skutecznie?
Kaszel w ciąży – leki i domowe sposoby, czy zagraża dziecku
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA