uciskanie punktów na dłoni fot. Adobe Stock

Akupresura dłoni (7 masaży na różne rodzaje bólu i nie tylko)

Nie musisz od razu sięgać po tabletki! Akupresura dłoni pomoże ci pokonać wiele powszechnych dolegliwości.
Agnieszka Czechowska / 28.05.2018 14:10
uciskanie punktów na dłoni fot. Adobe Stock

Akupresura wywodzi się z medycyny chińskiej i polega na masażu uciskowym wskazanych punktów na ciele. Nazwano je receptorami. Są to unerwione miejsca, które pozostają w ścisłym związku z określonymi organami. Zdaniem specjalistów medycyny naturalnej, uciskając je, poprawiamy ukrwienie i odżywienie poszczególnych narządów. W praktyce oznacza to uruchomienie procesów samoleczenia. Najłatwiej jest wykonać właśnie akupresurę dłoni, bo do wielu takich minizabiegów nie potrzebujemy niczyjej pomocy. W czym mogą pomóc?

1. Na bóle głowy i bezsenność

Czubki palców, zdaniem specjalistów od masażu uciskowego, połączone są z głową. A więc ich uciskanie, masowanie skutecznie łagodzi napięciowe bóle głowy, zmniejsza migreny, ogranicza stan zapalny zatok. Tego typu zabieg powinny wykonywać również osoby, które miewają kłopoty z zasypianiem.

2. Na lepszy wzrok i przeziębienie

Przestrzenie między palcami to miejsca, w których znajdują się receptory oczu, twarzy, a także miejsca, których uciskanie usprawnia przepływ krwi i limfy. Specjaliści radzą, by masować je w przypadku obrzęków oczu, w razie kataru, przeziębienia, przemęczenia.

3. Na POChP i astmę

Receptory połączone z płucami znajdują się w przestrzeni tuż pod palcami. Ugniatając je (dość mocno, bo tu skóra jest dość gruba), wzmacniamy układ oddechowy, ułatwiamy sobie oddychanie i ograniczamy objawy w przypadku zapalenia płuc i oskrzeli. Zdaniem specjalistów masowanie tego obszaru pomaga również w przypadku nerwicy i stanów lękowych.

4. Na zapalenie pęcherza i niestrawność

Jeśli masz kłopoty z układem pokarmowym (np. cierpisz na biegunkę, zaparcie, wzdęcia, bóle brzucha), warto uciskać linię, która jest przedłużeniem środkowego palca. Można ją masować również w przypadku zapalenia układu moczowego, bo znajdują się na niej receptory nerek.

5. Na wahania hormonów

Receptory połączone z jajnikami, trzustką, tarczycą znajdują się na kciuku. Warto go więc uciskać, ugniatać, bo dzięki temu łatwiej utrzymać w organizmie porządek hormonalny.

6. Na bóle pleców

Jeśli cierpisz z powodu dolegliwości ze strony kręgosłupa, masuj przestrzeń pod kciukiem. Znajdują się tam receptory kręgosłupa. Uciskając je, rozluźnisz mięśnie przykręgosłupowe, zmniejszysz napięcie i bóle pleców.

7. Na dobre krążenie

Pracę serca wzmocnić powinno masowanie punktu, który znajduje się w połowie dłoni i na linii przedłużenia małego palca. Może to pomóc ograniczyć nadciśnieniem i kołatania serca.

Polecamy!
Sprawdź, co neurolog sądzi o akupunkturze!
Jaki masaż jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!