Maść majerankowa słynie ze swoich zdrowotnych właściwości – przede wszystkim pomaga w leczeniu kataru, ale sprawdza się też przy trądziku i innych problemach ze skórą. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci. Jak zrobić maść majerankową?
Spis treści:
- Maść majerankowa - zastosowanie
- Jak zrobić maść majerankową?
- Jak używać maści majerankowej na katar
- Maść majerankowa dla niemowląt
- Maść majerankowa - cena
- Maść majerankowa - przeciwwskazania
Maść majerankowa - na co jest dobra?
Maść majerankowa ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z tego powodu jest pomocna w leczeniu stanu zapalnego błony śluzowej nosa – maść majerankowa jest dobra na katar – wystarczy posmarować nią obszar pod nosem i wokół dziurek od nosa (nie wolno wprowadzać maści majerankowej do otworów nosowych). W tym celu często używają jej mamy jako sprawdzony i domowy sposób na katar u dziecka.
Dzięki zawartemu w majeranku olejkowi eterycznemu maść działa rozgrzewająco i ułatwia oddychanie. Majeranek zawiera również inne składniki: garbniki (działają przeciwzapalnie), prowitaminę A, witaminy C i P.
Maść majerankową stosuje się także na problemy skórne - można jej używać na oparzenia, blizny, łuszczycę i trądzik. Sprawdza się do tego, bo ma działanie ściągające, zapobiega łuszczeniu naskórka, łagodzi stany zapalne. Trzeba pamiętać, że maść majerankową można stosować wyłącznie zewnętrznie na skórę.
Maść majerankowa znajduje zastosowanie również wspomagająco w leczeniu odmrożeń i ukąszeń owadów oraz na trudno gojące się rany i żylaki odbytu (hemoroidy).
Znajdź więcej domowych sposobów na katar.
Jak zrobić maść majerankową?
Gotową można kupić w aptece lub zrobić ją samodzielnie z zaledwie 2 składników. Maść majerankowa domowej roboty jest łatwa do zrobienia i tania. Przygotowanie jej zajmuje kilka minut, a po odczekaniu doby, preparat jest gotowy.
Składniki na maść majerankową:
- suchy lub świeży majeranek,
- masło bez soli (można też użyć smalcu gęsiego).
Sposób przyrządzania maści majerankowej:
- Majeranek i masło (w proporcji 1:1) utrzyj razem.
- Mieszankę odstaw na noc w chłodne miejsce (np. do lodówki).
- Następnego dnia podgrzej masę na wolnym ogniu aż do całkowitego roztopienia, ostudź i przeciśnij przez gazę do uzyskania jednolitej konsystencji.
Gdy maść stężeje i ostygnie jest gotowa do użycia.
Jak używać maści majerankowej na katar?
W przypadku maści kupionej w aptece, należy jej używać zgodnie z zaleceniami z ulotki albo z zaleceniami lekarza. Maścią domowej roboty smarujemy skórę niewielką ilością produktu 2-3 razy dziennie. Przy czym leczenie będzie skuteczne, jeśli wydzielina z nosa będzie regularnie usuwana. W przypadku najmłodszych dzieci przy pomocy aspiratora.
Maść majerankowa dla niemowląt - od kiedy można ją stosować?
Maść majerankową można bezpiecznie stosować u niemowląt na katar. Należy jednak pamiętać, że majeranek posiada olejki eteryczne i w znacznych ilościach może wywoływać podrażnienie lub uczulać. Maść majerankową z apteki można stosować zgodnie z informacją zawartą w ulotce od 3 roku życia.
Maść majerankowa - cena
Maść majerankowa jest dostępna w aptece bez recepty. W zależności od producenta maści mogą się minimalnie różnić ceną, ale średnio 10 g maści majerankowej kosztuje ok. 3 zł. W składzie aptecznych maści majerankowych znajduje się ekstrakt z ziela majeranku, etanol i wazelina.
Maść majerankowa - przeciwwskazania
Maść majerankowa jest bezpieczna i może być stosowana przez kobiety w ciąży i dzieci. Warto jednak pamiętać, że należy się wcześniej skonsultować z lekarzem.
Kto i kiedy nie powinien stosować maści majerankowej:
- osoby uczulone na majeranek,
- osoby opalające się (nadmierne działanie promieni słonecznych może wywołać podrażnienia na skórze posmarowanej wcześniej maścią),
- dzieci poniżej 3 roku życia (dotyczy maści z apteki, zawierają alkohol).
W przypadku używania innych preparatów leczniczych, w celu uniknięcia ewentualnych interakcji z maścią majerankową, należy skonsultować się z lekarzem.
Wykorzystano fragmenty artykułu Marty Wilczkowskiej, którego treść została pierwotnie opublikowana 15.11.2017.
Czytaj także:
Obalamy mity o katarze u dzieci. Powinien znać je każdy rodzic
6 babcinych sposobów na katar. Niektórych na pewno nie znasz
Co oznacza żółty katar u dziecka? Czy konieczny jest antybiotyk?
Inhalacje z majeranku na przeziębienie. Jak przygotować i na co uważać?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!