domowe sposoby na hemoroidy fot. AKPA

Domowe sposoby na hemoroidy. Jak sobie poradzić z żylakami odbytu?

Hemoroidy odbytu są bolesną i przykrą dolegliwością. W leczeniu pomocne są nasiadówki, napary z ziół do przemywania, maści i czopki. Gdy po kilku dniach domowe metody nie przynoszą poprawy, należy udać się do lekarza.
/ 20.12.2020 13:29
domowe sposoby na hemoroidy fot. AKPA

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, to bolesne poszerzenia splotów żylnych w okolicach odbytu, przeważnie widoczne. Choroba zaczyna się na ogół od swędzenia i uczucia dyskomfortu w okolicach odbytu. Potem może pojawić się pieczenie, ból w trakcie wypróżniania i ślady krwi na papierze toaletowym.

W przypadku wystąpienia tego typu objawów, najlepiej skonsultować się z lekarzem - tylko on może ostatecznie postawić właściwą diagnozę i zaproponować leczenie. Skuteczne domowe sposoby na hemoroidy mogą się sprawdzić przy łagodnych objawach albo jako metody wspomagające właściwe leczenie na bardziej zaawansowanym etapie choroby.

Czy to na pewno hemoroidy?

Żylaki odbytu rozwijają się powoli. Lepiej nie bagatelizować charakterystycznych objawów hemoroidów. Zaniepokoić powinny:

 • świąd po oddaniu stolca,
 • pieczenie w okolicy odbytu,
 • ból w okolicy odbytu,
 • wyczuwalny guzek lub zgrubienie,
 • krwawienie.

Najlepiej działać zanim pojawi się krwawienie i wyczuwalny guzek. 

3 domowe sposoby na hemoroidy

Warto pamiętać, że celem domowego leczenia jest złagodzenie objawów choroby. Chociaż wiele środków bez recepty i ziół ma działanie przeciwzapalne i lecznicze. Jak sobie poradzić z hemoroidami?

1. Nasiadówki i ciepłe kąpiele

Aby przygotować nasiadówkę na hemoroidy, należy nalać do wanny nieco ciepłej wody (na ok. 10 cm), dodać wywar z kory dębu (3 łyżki kory gotuj 5 minut w dwóch szklankach wody) i usiądź na 10 minut. Zamiast kory dębu możesz użyć rumianku albo mieszanki ziołowej (zioła przydatne w leczeniu hemoroidów, to m.in. oczar, kasztanowiec, rdest, bodziszek).

Ulgę przynoszą też ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego lub rozmarynowego. Poprawiają przepływ krwi i redukują obrzęk.

Domowe sposoby na hemoroidy jedynie wspomogą terapię, dlatego należy traktować je jako uzupełnienie głównego leczenia.

2. Preparaty bez recepty z apteki

Doraźnie w warunkach domowych można zastosować czopki lub maści na hemoroidy, które przede wszystkim łagodzą ból i przyspieszają leczenie, np. Posterisan, Procto-Hemolan czy Lidoposterin, Procto-Glyvenol. W aptekach, a także drogeriach, znajduje się duży wybór preparatów pomagających walczyć z tą dolegliwością. Warto zwrócić uwagę na leki, które mają w składzie tribenozyd  - ma łagodne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszające gojenie.

Maści stosuje się doodbytniczo, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zawsze przed i po aplikacji trzeba dokładnie umyć ręce. Jednak jeśli po kilku dniach stosowania nie ma poprawy, należy zgłosić się do internisty lub proktologa.
W przypadku łagodnych dolegliwości, można wybrać czopki na hemoroidy. Ich też lepiej nie używać dłużej niż 5-7 dni.

3. Przemywanie i okłady

Do domowych metod leczenia hemoroidów należy stosowanie ziół miejscowo poprzez okłady lub przemywanie. W tym celu należy namoczyć chusteczkę w naparze z rumianku lub nagietka i przemywać odbyt kilka razy dziennie. Ta kuracja łagodzi ból i dezynfekuje miejsce, przez co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i dalszemu rozwojowi hemoroidów.

Można też robić zimne okłady, które zmniejszają obrzęk i łagodzą ból. W tym celu zawijamy dwie kostki lodu w chusteczkę bawełnianą i przez kilka minut przykładamy w bolące lub piekące miejsce. Sprawdzają się też okłady z wilgotnej i chłodnej, zaparzonej torebki herbaty.

sposoby na hemoroidy
fot. Adobe Stock/kolaż Polki.pl

Ważne zasady przy hemoroidach

Jest jeszcze kilka ogólnych zasad, których warto przestrzegać w przypadku wystąpienia objawów hemoroidów:

 • unikaj zbyt długiego przesiadywania w toalecie,
 • zwiększ ilość wody i błonnika w diecie,
 • ogranicz produkty powodujące wzdęcia: rośliny strączkowe, kakao, czekoladę,
 • unikaj picia mocnej herbaty, kawy i czerwonego wina,
 • gdy tylko możesz, unikaj pozycji siedzącej,
 • ruszaj się - aktywność fizyczna jest bardzo wskazana,
 • noś bawełnianą bieliznę,
 • unikaj noszenia obcisłych spodni,
 • do higieny intymnej używaj specjalnych płynów, które nie podrażniają.

Przed rozpoczęciem leczenia, warto pamiętać, aby naprzemienne stosować wszystkie domowe sposoby na hemoroidy. Dieta jest bardzo ważna zarówno podczas leczenia, jak i zapobiegania hemoroidom. Bogata w błonnik i płyny ułatwi wypróżnianie, przez co guzki krwawnicze nie będą podrażniane i łatwiej się zagoją.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.05.2013.

Więcej na podobny temat:
Hemoroidy – leczenie żylaków odbytu [DOMOWE SPOSOBY, ZABIEGI]
Hemoroidy czy rak jelita grubego – jak je odróżnić?
Hemoroidy w ciąży i po porodzie: co to jest, leczenie, maści, czopki
Zaparcia – przyczyny ostrych i przewlekłych zaparć, leczenie, dieta, alarmujące objawy
Zioła na zaparcia - 3 skuteczne zioła

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!