Spis treści:
- Soda oczyszczona – właściwości
- Inhalacje z sody oczyszczonej – zastosowanie
- Inhalacje z sody oczyszczonej – jak przygotować?
- Bezpieczeństwo stosowania inhalacji z sody
Soda oczyszczona – właściwości i zastosowanie
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to zasadowy związek nieorganiczny, obecny m.in. w proszku do pieczenia, dodatkach do żywności, tabletkach i proszkach musujących, oraz środkach czystości.
Dzięki swoim właściwościom soda oczyszczona jest również wykorzystywana w domowym leczeniu przeróżnych dolegliwości. Ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwobrzękowe, a także podwyższa pH.
Sodę zewnętrznie stosuje się na:
- podrażnienia,
- swędzenie skóry,
- stany zapalne,
- ukąszenia,
- choroby takie jak łuszczyca, zapalenie stawów czy infekcje intymne (czytaj: okłady z sody).
Soda wewnętrznie (doustnie) jest używana głównie na problemy trawienne:
- zgagę (czytaj: soda na zgagę),
- nadkwasotę,
- zaparcia.
Soda może być również przyjmowana w postaci inhalacji.
Inhalacje z sody oczyszczonej – zastosowanie
Inhalacje z sody oczyszczonej są pomocne szczególnie w dolegliwościach ze strony układu oddechowego, jak zatkany nos czy kaszel. Są więc polecane przy infekcjach takich jak przeziębienie lub grypa. Soda zmniejsza stan zapalny, obrzęk, rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie, a także hamuje rozwój drobnoustrojów i ich wnikanie do organizmu.
Jak dowodzą prace naukowców, zmiana środowiska na zasadowe w drogach oddechowych, dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej, utrudnia niektórym drobnoustrojom przyłączenie się do ścian komórkowych i przeniknięcie do organizmu.
W badaniach wykazano, że inhalacje roztworu sody oczyszczonej (najczęściej o stężeniu 4,2% lub 8,4%) poprawiają wyniki leczenia takich chorób, jak gruźlica, mukowiscydoza, zapalenie płuc, a także COVID-19. Naukowcy odkryli, że inhalacje z sody hamują rozwój wielu wirusów, bakterii oraz grzybów. Okazały się też skuteczne w leczeniu zatruć po wdychaniu chloru (m.in. po korzystaniu z basenu).
Inhalacje z sody oczyszczonej – jak przygotować?
Możesz przygotować tradycyjną inhalację z sody odczyszczonej samodzielnie. W tym celu:
- Wlej litr gorącej wody do miski.
- Dodaj 1 łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia.
- Zasłoń głowę i miskę ręcznikiem, a następnie wdychaj parę przez ok. 10 minut.
Bezpieczeństwo stosowania inhalacji z sody
Inhalacje z sody oczyszczonej w badaniach okazały się bezpieczne i dobrze tolerowane, nie powodowały skutków ubocznych, nie wpływały na zmianę pH krwi, pracę serca, oddech, saturację krwi czy morfologię badanych ludzi. Należy jednak dodać, że naukowcy wykorzystują nebulizację aerozolu zawierającego sodę. Jest to więc inna forma leczenia niż tradycyjne „inhalacje parowe”. Są to preparaty wystandaryzowane i podawane pod kontrolą specjalisty.
Źródła:
K. Mody, Effect of 8.4% Soda-Bicarbonate Steam Inhalation on the Course of Disease in Mild to Moderate Cases of Covid-19, doi: 10.31080/ASOR.2021.04.0290
A. Wardeh i inni, Case reports of observed significant improvement in patients with ARDS due to COVID-19 and maximum ventilatory support after inhalation of sodium bicarbonate, doi: 10.29328/journal.jcicm.1001029,
M.K. El-Badrawy i inni, Effect of adding inhalation of sodium bicarbonate 8.4% to the usual treatment on smear-positive pulmonary tuberculosis: a prospective controlled study, doi: 10.4103/ejb.ejb_18_19,
C.C. Souza Gomez i inni, Safety, Tolerability, and Effects of Sodium Bicarbonate Inhalation in Cystic Fibrosis, doi: 10.1007/s40261-019-00861-x,
G.M. Bosse, Nebulized sodium bicarbonate in the treatment of chlorine gas inhalation, doi: 10.3109/15563659409017956.
Czytaj także:
Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry – sprawdzone metody
Mokry kaszel u dziecka – przyczyny, domowe sposoby, leki
Inhalacje z soli fizjologicznej - jak przygotować i na co działają
Inhalacje z majeranku na przeziębienie. Jak przygotować i na co uważać?
Inhalacje z amolu – domowy sposób na katar i przeziębienie. Jak stosować?
Inhalacje na kaszel - jak zrobić ziołowe inhalacje na uporczywy kaszel i katar
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!