Chcesz poprawić sen? Herbata z liścia laurowego sprawi, że zaśniesz spokojnie

liść laurowy na sen fot. Adobe Stock, New Africa
Liść laurowy tradycyjnie stosowany jest nie tylko w kuchni, ale też w medycynie naturalnej. Chociaż nie ma zbyt wielu badań potwierdzających, że liść laurowy jest dobry na sen, to jednak naukowcy dowiedli, że zawarte w nim związki mają działanie uspokajające i spowalniające. Dlatego jego spożywanie może pomagać przy bezsenności. Liść laurowy na sen może być stosowany w formie herbaty.
/ 14.01.2024 05:46
liść laurowy na sen fot. Adobe Stock, New Africa

Spis treści:

  1. Liść laurowy – właściwości
  2. Liść laurowy na sen
  3. Liść laurowy na sen – jak stosować?
  4. Liść laurowy na sen – skutki uboczne
  5. Kto nie powinien stosować liścia laurowego na sen?

Liść laurowy – właściwości

Liść laurowy (łac. Laurus nobilis) to liść wieloletniego krzewu należącego do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Roślina jest uprawiana w wielu regionach świata, pochodzi z Azji. Jest stosowana od tysięcy lat nie tylko jako przyprawa, ale też ziele lecznicze. Liść laurowy jest szczególnie bogaty w olejki eteryczne o szerokim działaniu leczniczym. Zawiera m.in. garbniki, flawonoidy, alkaloidy, eugenol, chawikol metylowy i antocyjany.

Herbatę z liści laurowych stosuje się w leczeniu bólu brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęć, przy przeziębieniu, kaszlu oraz na ból gardła. Działa moczopędnie. Liść laurowy łagodzi ból głowy, migreny poprzez trzymanie liścia w nozdrzach albo obłożeniu nim głowy. Okłady z liści laurowych są stosowane w leczeniu reumatyzmu, bólu stawów i nerwobólu. Liść laurowy łagodzi też stres oraz ma właściwości relaksujące. 

Właściwości liścia laurowego

  • działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
  • przyspiesza gojenie ran,
  • działa przeciwutleniająco,
  • działa przeciwbakteryjne,
  • działa przeciwwirusowo,
  • wspiera układ odpornościowy, 
  • rozrzedza wydzielinę dróg oddechowych,
  • działa przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo,
  • działa przeciwdrgawkowo,
  • działa przeciwnowotworowo.

Liść laurowy na sen – badania

Nie ma dobrych badań potwierdzających skuteczność stosowania liścia laurowego na sen, jednak naukowcy dowiedli, że liść laurowy ma właściwości uspokajające. Związki w nim obecne mogą poprawiać zasypianie i wspomagać leczenie bezsenności. Zawarte w liściach laurowych eugenol, metyloeugenol i cyneol powodują uspokojenie i spowolnienie funkcji motorycznych. Olejek eteryczny ma także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co również może wpływać korzystnie na sen. Liść laurowy ma właściwości, które mogą sprawić, że sen będzie głębszy i bardziej efektywny. 

Jak stosować liść laurowy na sen?

Liść laurowy na sen można stosować w postaci naparów lub odwarów. Odwar z liści laurowych ma działanie odprężające, odstresowujące i stosowany jest jako środek na bezsenność. 

Herbata z liścia laurowego na sen - przepis

Liść laurowy na sen można stosować jako odwar do picia. Bardzo łatwo go przygotujesz:

  1. Do małego garnka włóż dwa suszone liście laurowe i zalej 1,5 szklanki wody.
  2. Gotuj liście laurowe przez 5 minut. Przykryj pokrywką garnek.
  3. Przecedź napój.
  4. Gotowy odwar z liścia laurowego pij przed snem

Dla lepszego smaku do herbaty możesz dodać cytrynę, imbir, cynamon lub miód. 

liść laurowy na sen jak stosować
fot. Herbata z liścia laurowego na sen / Adobe Stock, New Africa

Liść laurowy na sen – skutki uboczne

Nie wolno stosować  liścia laurowego na sen w nadmiarze lub zbyt długo, ponieważ powoduje wtedy nadmierną senność oraz spowolnienie oddechu i aktywności mózgu. W połączeniu z lekami uspokajającymi może nasilać ich działanie. Może też powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W razie zauważenia działań niepożądanych, przerwij kurację liściem laurowym.

Kto nie powinien stosować liścia laurowego na sen?

Liść laurowy jest prawdopodobnie bezpieczny dla większości ludzi w ilościach spożywczych. Nie wiadomo, ile surowca należy spożyć, aby uzyskać korzyści zdrowotne. Nie ma wystarczających wiarygodnych danych na temat bezpieczeństwa stosowania liścia laurowego u dzieci, w czasie ciąży i karmienia piersią. Dlatego w tych grupach jego spożycie powinno być ograniczone. 

Ostrożność powinny zachować osoby z chorobami wątroby. W literaturze medycznej opisano przypadek ciężkiego uszkodzenia wątroby po spożywaniu herbaty z liścia laurowego. 

Liść laurowy może być niebezpieczny u osób z cukrzycą, ponieważ zdarza się, że zakłóca kontrolę poziomu cukru we krwi. Nie wolno doustnie stosować naparów z liści laurowych przed operacjami ze znieczuleniem ogólnym, ponieważ przypuszcza się, że taka kuracja spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Źródła:

Batool S, Khera RA, Hanif MA, Ayub MA. Bay Leaf. Medicinal Plants of South Asia. 2020:63–74. doi: 10.1016/B978-0-08-102659-5.00005-7,

Ranjith W. Dharmaratne i inni, Antifungal and antiparasitic activities of Laurus nobilis (bay leaves), doi: 10.1055/s-0035-1556295,

Damiani N, Fernández NJ, Porrini MP, Gende LB, Álvarez E, Buffa F, Brasesco C, Maggi MD, Marcangeli JA, Eguaras MJ. Laurel leaf extracts for honeybee pest and disease management: antimicrobial, microsporicidal, and acaricidal activity. Parasitol Res. 2014 Feb;113(2):701-9. doi: 10.1007/s00436-013-3698-3.

Czytaj także:
Jak stosować liść laurowy na stawy? Przepis na okłady i wywar
Liść tej rośliny skutecznie rozprawi się z grzybicą. Jest w każdym domu
Jak stosować liść laurowy na pasożyty? Przepis na wywar
Jak stosować liść laurowy na kaszel? Przepis na syrop, wywar i inhalację
Liść laurowy na żylaki - działanie, jak stosować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA