Leczenie ostrogi piętowej polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Zamiast łykania tabletek przeciwbólowych wiele osób poleca domowe metody, np. zastosowanie octu na ostrogi piętowe. Czy to skuteczny i bezpieczny środek na ten problem?
Spis treści:
- Jak stosować ocet na ostrogi piętowe?
- Ocet na ostrogi piętowe – badania
- Czy ocet na ostrogi piętowe szkodzi?
Ostroga piętowa to częsta dolegliwość, która może występować nawet u 15% ludzi. Jest to trwały wyrostek kostny w tylnej części stopy powodujący dolegliwości bólowe pięty. Objawy nasilają się po odpoczynku i są bardziej dokuczliwe rankiem po przebudzeniu. Ostroga piętowa może utrudniać chodzenie, bieganie oraz dłuższe stanie.
Nie jest jasne dokładnie, dlaczego powstaje, ale jako przyczyny wymienia się najczęściej zapalenie powięzi podeszwowej, nadmierne obciążanie stopy, a także indywidualne predyspozycje (otyłość, noszenie butów na obcasie, płaskostopie).
Również powtarzające się urazy w obrębie pięty mogą sprawić, że powstanie bolący wyrostek kostny znany jako ostroga piętowa. Dowiedz się, czy ocet łagodzi objawy ostrogi piętowej i czy warto po niego sięgnąć.
Jak stosować ocet na ostrogi piętowe?
Najczęściej polecane metody na zastosowanie octu na ostrogi piętowe to okłady z octu oraz moczenie stóp w wodzie z octem. Zmniejszenie dolegliwości, głównie bólu pięty, ma być zdaniem zwolenników tego sposobu zasługą właściwości przeciwzapalnych kwasu octowego zawartego w occie.
Okłady z octu na ostrogi piętowe
Stosowanie octu na ostrogi piętowe polega m.in. na robieniu okładów na bolące pięty. Dodaj ocet do oleju (np. oliwy lub oleju kokosowego), a następnie nałóż na czysty gazik lub wacik i przykładaj okład do bolącego miejsca przez 15 minut codziennie. Obserwuj skórę po okładach, ponieważ ocet ma właściwości drażniące i może powodować reakcje alergiczne oraz podrażnienia. Jeśli zauważysz zaczerwienienie lub inną oznakę złej tolerancji octu przez skórę, przerwij kurację.
Moczenie stóp w occie na ostrogi piętowe
Innym sposobem na stosowanie octu na ostrogi piętowe jest dodanie octu do wieczornej kąpieli stóp. W tym celu wlej do miski ocet i wodę w proporcji 1:2. Zanurz w roztworze stopy na około 15 minut. Powtarzaj taki zabieg codziennie przed snem, aby uzyskać efekt.
Ocet na ostrogi piętowe – badania
Istnieją doniesienia, które potwierdzają, że kwas octowy zawarty w occie, jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym, ale stosowanie octu konkretnie na ostrogi piętowe to metoda, której skuteczność nie została potwierdzona. Specjaliści polecają zwłaszcza ocet naturalny na bazie owoców (np. ocet jabłkowy), który może mieć silniejsze właściwości przeciwzapalne. Zawiera też wiele cennych składników odżywczych, których nie posiada zwykły ocet.
Mimo braku wystarczających badań wiele osób wykorzystuje ten specyfik, który jest niemal w każdym domu, na różne dolegliwości. Oto kilka wybranych zastosowań leczniczych octu, o których pisaliśmy:
- ocet na ból zęba,
- ocet na stawy i reumatyzm,
- ocet na trądzik,
- ocet na egzemę,
- ocet na pasożyty,
- ocet na kurzajki,
- ocet na nużeńca,
- ocet na odchudzanie.
Lista przypadłości, na które ocet był stosowany w medycynie ludowej oraz na które nadal jest polecany, jest naprawdę długa. Niestety wiele z tych zastosowań nie ma poparcia w fachowej literaturze.
Czy ocet na ostrogi piętowe szkodzi?
Ocet stosowany miejscowo na skórę nie powinien szkodzić, jest uważany za bezpieczny, jednak pamiętaj, że ma on właściwości drażniące. Może powodować zaczerwienienie, przesuszenie skóry i pieczenie, jeśli jest niewłaściwie stosowany.
Bądź ostrożny i po zastosowaniu octu na ostrogi piętowe obserwuj, jak reaguje twoja skóra. Mogą też pojawić się objawy uczulenia, np. w postaci wysypki. Jeżeli cokolwiek cię zaniepokoi, przerwij kurację. A jeśli objawy są dokuczliwe albo nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem.
Źródła:
Anuar Samad, Azrina Azlan, Amin Ismail, Therapeutic effects of vinegar: a review, Current Opinion in Food Science, Volume 8, 2016, Pages 56-61, https://doi.org/10.1016/j.cofs.2016.03.001,
Elhage KG, St Claire K, Daveluy S. Acetic acid and the skin: a review of vinegar in dermatology. Int J Dermatol. 2022 Jul;61(7):804-811. doi: 10.1111/ijd.15804,
Ousaaid D, Bakour M, Laaroussi H, El Ghouizi A, Lyoussi B, El Arabi I. Fruit vinegar as a promising source of natural anti-inflammatory agents: an up-to-date review. Daru. 2024 Jun;32(1):307-317. doi: 10.1007/s40199-023-00493-9.
Czytaj także:
Liść laurowy to ludowy środek na ostrogi piętowe. Czy faktycznie działa?
Soda oczyszczona na ostrogi piętowe. Ten tani środek zmniejszy ból i stan zapalny
10 najczęstszych chorób stóp. Sprawdź, jak je rozpoznać i wyleczyć
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!