astygmatyzm test fot. Adobe Stock

Astygmatyzm – test. Czy masz tę wadę wzroku?

To jedna z najpowszechniejszych wad wzroku, która często łączy się z krótko- i dalekowzrocznością. Astygmatyzm można jednak skorygować, a nawet wyleczyć. Najpierw jednak upewnij się, czy ta wada cię dotyczy!
Marta Słupska / 11.01.2019 10:36
astygmatyzm test fot. Adobe Stock

O tym, że mamy wadę wzroku, często dowiadujemy się przez przypadek. Zdarza się, że ją podejrzewamy, ale długo nie możemy zdobyć się na to, by odwiedzić okulistę. W takich przypadkach może pomóc prosty test, który można wykonać w każdej chwili we własnym domu. Na czym polega i jak rozpoznać astygmatyzm?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która powoduje zniekształcenie widzenia z powodu niesymetryczności rogówki oka (czasem soczewki). Przyczyny jej powstawania nie są znane, jednak bywa, że astygmatyzm rozwija się w wyniku urazu rogówki i powstania na jej powierzchni blizn. U dzieci jest zwykle wrodzoną wadą soczewki lub rogówki.

Objawy astygmatyzmu mogą być rozmaite. Osoby, które mają tę wadę, skarżą się na zamglone widzenie, linie proste widzą jako krzywe, często mrużą oczy, trą je, miewają też bóle głowy w okolicy czołowej.

Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku, często łączy się z krótko- i dalekowzrocznością. Zdecydowanie przeszkadza w codziennym życiu, nie tylko w zakresie patrzenia z daleka i bliska. Astygmatyzm bowiem sprawia, że ostrość widzenia jest zaburzona, przez co chory bardziej się męczy, a do tego wada ta może powodować zapalenia spojówek i ich brzegów.

Astygmatyzm – wykonaj test

Przedstawiamy prosty test online na astygmatyzm, który wprawdzie nie zastąpi wizyty u okulisty, ale można go wykonać dla pewności w oczekiwaniu na spotkanie ze specjalistą.

Przed testem załóż okulary lub soczewki kontaktowe, jeśli je nosisz. Postępuj według podanego schematu:

  1. Usiądź tak, by być na wprost poniższej grafiki w odległości około 35 cm od ekranu.
  2. Zasłoń dłonią prawe oko i spójrz na obrazek, przyjrzyj się, jak układają się linie. Nie przyciskaj oka. 
  3. Następnie powtórz tę czynność, zasłaniając lewe oko.

Jak odczytać wynik testu?

Jeśli podczas patrzenia jednym okiem na grafikę widzisz, że rozchodzące się linie są jednakowo ciemne i wyraźne, prawdopodobnie nie masz astygmatyzmu. Jeśli jednak część z nich widzisz jako ostre, a część – jaśniejsze i zamazane, możesz mieć właśnie tę wadę wzroku.

Oczywiście rozmyte widzenie nie zawsze oznacza astygmatyzmu, dlatego w takim przypadku najlepiej jest skontaktować się z ekspertem i poddać się badaniom wzroku.

Jak się leczy astygmatyzm?

W korygowaniu tej wady stosuje się odpowiednie okulary lub miękkie soczewki toryczne. Możemy też skorzystać z metod leczenia astygmatyzmu – chirurgicznych lub laserowych.

Szczególnie popularna jest obecnie ta druga, która polega na użyciu lasera excimerowego PRK i LASIK, które zmieniają krzywiznę rogówki.

Zobacz też:
Co wybrać: okulary czy soczewki? Wyjaśnia lekarz [VIDEO]
Co robić, gdy pojawi się zapalenie spojówek?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!