Zaćma – przewodnik

Zaćma to jedna z najczęstszych chorób gałki ocznej i najczęstsza patologia soczewki. Operacje zaćmy bez wątpienia wiodą prym w zakresie chirurgii oka. Dowiedz się więcej o zaćmie.
/ 29.05.2012 13:13

Objawy zaćmy

Głównym objawem zaćmy jest leukokoria, czyli biała źrenica. Jest to konsekwencja przyczyny choroby – degeneracji soczewki, która może przebiegać na różne sposoby, dając różne rodzaje zaćmy. Podstawowym problemem chorych nie jest jednak sam wygląd soczewki, który w zależności od oświetlenia może nie być w ogóle widoczny, a zaburzenia widzenia, które wynikają ze zmętnienia soczewki. Zaburzenia widzenia u chorych z zaćmą mogą objawiać się jako: pogorszenie ostrości widzenia, widzenie „przez mgłę”, podwójne widzenie, a nawet zaburzone widzenie kolorów.

Zobacz też: Czy to już zaćma?

Przyczyny zaćmy

Najczęstszym rodzajem zaćmy jest tzw. zaćma starcza. Wywołuje ją naturalne starzenie się komórek, w tym wypadku degeneracja starcza soczewki. Do innych, znacznie rzadszych przyczyn zaćmy, zaliczamy: leki (w tym sterydy), choroby przewlekłe (cukrzyca) i nowotworowe oraz inne choroby oczu.

Zobacz też: Zaćma inna niż związana z wiekiem

Zaćma a styl życia

Okazuje się, że styl życia ma wpływ na stan zdrowia oczu chorych na zaćmę. Pierwszym czynnikiem jest dieta – zwiększenie spożycia witamin w początkowym stadium choroby może spowolnić przebieg choroby. Do innych czynników wpływających na rozwój zaćmy zaliczamy: palenie papierosów oraz ogólny dobrostan biologiczny (zdrowe naczynia, brak miażdżycy, prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi).

Zobacz też: Jak styl życia wpływa na wystąpienie zaćmy?

Leczenie operacyjne zaćmy

Wiele osób zastanawia się, czy zaćmę można leczyć lekami lub kroplami do oczu. Niestety istota choroby jest schowana głęboko w oku, a do soczewki można dostać się jedynie operacyjnie. Zabieg usunięcia zaćmy nazywa się fakoemulsyfikacją. Zabieg jest krótki (trwa około godziny), wymaga jedynie miejscowego znieczulenia, a powrót do normalnego trybu życia nie zajmuje więcej niż dobę.

Zobacz też: Jak przebiega leczenie operacyjne zaćmy?

Wątpliwości odnośnie operacji zaćmy

Chorzy na zaćmę często pytają czy operacja leczenia zaćmy jest rzeczywiście tak bezpieczna. Ich wątpliwości są w pełni uzasadnione – nawet najbardziej prosty zabieg zawsze jest ingerencją w organizm. Czy zabieg jest bezbolesny? Kiedy będę mógł znowu korzystać z oka po operacji? Czy każdy może poddać się fakoemulsyfikacji? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Zobacz też: Wszystko o operacji zaćmy

Jak chronić oko po operacji zaćmy?

Jesteśmy już po operacji. Wszystko się udało, zabieg nie miał żadnych powikłań. Co dalej? Po zabiegu fakoemulsyfikacji, przez pierwszy okres gojenia się, oko powinno być otoczone szczególną opieką. Najważniejsza jest profilaktyka zakażenia, dlatego stosujemy maści antybiotykowe. Oko powinno być szczelnie zasłonięte jałowym gazikiem – w ten sposób nie wnikną do niego żadne niepożądane substancje i drobnoustroje.

Zobacz też: Postępowanie po operacji zaćmy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA