Jak dostać skierowanie na test na COVID-19? Które objawy są ważne?

Jak dostać skierowanie na test na covid fot. Adobe Stock
Aby uzyskać skierowanie na bezpłatny test na koronawirusa, należy spełniać odpowiednie kryteria. Skierowanie na badanie można otrzymać od lekarza lub po wypełnieniu formularza na stronie internetowej.
/ 30.04.2021 11:40
Jak dostać skierowanie na test na covid fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Jak dostać skierowanie na test na COVID-19?
  2. Kiedy nie trzeba mieć skierowania na test na COVID-19?
  3. Objawy a skierowanie na test na COVID-19

Jak dostać skierowanie na test na COVID-19?

Są dwie możliwości uzyskania skierowania na bezpłatny test na koronawirusa. Dokument może wystawić lekarz lub można uzyskać go przez internet

Skierowanie na test na COVID-19 może wystawić lekarz rodzinny po naszym telefonie do przychodni i konsultacji lekarskiej. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu, do którego jesteśmy zapisani, nie dyżuruje, skierowanie może wystawić inny lekarz. Zlecenie wystawi także lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej.

Skierowanie na test na COVID-19 można otrzymać również inną drogą, rejestrując się przez stronę internetową www.gov.pl/formularz.

W formularzu odpowiadamy na kilka pytań, po czym system sprawdza, czy kwalifikujemy się do zlecenia testu. Jeśli tak, kontaktuje się z nami konsultant (w godzinach od 8 do 18). Otrzymujemy skierowanie na test przez SMS z systemu eKolejka z terminem i miejscem testu. 

Można też udać się ze skierowaniem do innego punktu wymazowego, lecz wtedy obowiązuje nas kolejka. 

Gdzie wykonać badanie? Lista mobilnych punktów wymazowych znajduje się na stronie:
pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.

Na miejsce należy dojechać własnym środkiem transportu. Trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i na miejscy podać numer PESEL.

Wynik testu na COVID-19 jest udostępniany na ogół w ciągu 24 godzin na Internetowym Koncie Pacjenta.

Przeczytaj też: Jak dostać skierowanie na szczepienie COVID-19?

Kiedy nie trzeba mieć skierowania na test na COVID-19?

Nie zawsze, by wykonać bezpłatny test na koronawirusa, trzeba mieć skierowanie. W razie bardzo złego samopoczucia, trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112. W ciężkich przypadkach badanie w kierunku COVID-19 jest wykonywane w szpitalu, gdzie jednocześnie może być już prowadzone leczenie. 

Skierowania nie trzeba mieć również wtedy, gdy wykonujemy test komercyjnie.

Objawy a skierowanie na test na COVID-19

By otrzymać skierowanie na test na COVID-19 powinny być spełnione odpowiednie kryteria. Są nimi charakterystyczne objawy choroby:

Według zaleceń dla lekarzy, osoba, która nie ma wszystkich typowych objawów zakażenia koronawirusem, powinna być umówiona na kolejną teleporadę w ciągu 3-5 dni.

Następnie lekarz może zaproponować wizytę osobistą w przychodni. Wtedy (jeśli uzna to za konieczne) może skierować chorego na test w kierunku koronawirusa - nie muszą wtedy występować pełne objawy.

Czytaj także:
Testy na COVID-19. Kiedy i jakie badanie wykonać, lista punktów pobrań i cena
Jak przygotować się do testu na koronawirusa?
Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jaki jest przebieg COVID-19?
Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19 i kiedy zarażamy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA