Spis treści:
- Jak dostać skierowanie na test na COVID-19?
- Kiedy nie trzeba mieć skierowania na test na COVID-19?
- Objawy a skierowanie na test na COVID-19
Jak dostać skierowanie na test na COVID-19?
Są dwie możliwości uzyskania skierowania na bezpłatny test na koronawirusa. Dokument może wystawić lekarz lub można uzyskać go przez internet.
Skierowanie na test na COVID-19 może wystawić lekarz rodzinny po naszym telefonie do przychodni i konsultacji lekarskiej. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu, do którego jesteśmy zapisani, nie dyżuruje, skierowanie może wystawić inny lekarz. Zlecenie wystawi także lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej.
Skierowanie na test na COVID-19 można otrzymać również inną drogą, rejestrując się przez stronę internetową www.gov.pl/formularz.
W formularzu odpowiadamy na kilka pytań, po czym system sprawdza, czy kwalifikujemy się do zlecenia testu. Jeśli tak, kontaktuje się z nami konsultant (w godzinach od 8 do 18). Otrzymujemy skierowanie na test przez SMS z systemu eKolejka z terminem i miejscem testu.
Można też udać się ze skierowaniem do innego punktu wymazowego, lecz wtedy obowiązuje nas kolejka.
Gdzie wykonać badanie? Lista mobilnych punktów wymazowych znajduje się na stronie:
pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.
Na miejsce należy dojechać własnym środkiem transportu. Trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i na miejscy podać numer PESEL.
Wynik testu na COVID-19 jest udostępniany na ogół w ciągu 24 godzin na Internetowym Koncie Pacjenta.
Przeczytaj też: Jak dostać skierowanie na szczepienie COVID-19?
Kiedy nie trzeba mieć skierowania na test na COVID-19?
Nie zawsze, by wykonać bezpłatny test na koronawirusa, trzeba mieć skierowanie. W razie bardzo złego samopoczucia, trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112. W ciężkich przypadkach badanie w kierunku COVID-19 jest wykonywane w szpitalu, gdzie jednocześnie może być już prowadzone leczenie.
Skierowania nie trzeba mieć również wtedy, gdy wykonujemy test komercyjnie.
Objawy a skierowanie na test na COVID-19
By otrzymać skierowanie na test na COVID-19 powinny być spełnione odpowiednie kryteria. Są nimi charakterystyczne objawy choroby:
- gorączka,
- kaszel,
- duszności,
- utrata węchu lub utrata smaku.
Według zaleceń dla lekarzy, osoba, która nie ma wszystkich typowych objawów zakażenia koronawirusem, powinna być umówiona na kolejną teleporadę w ciągu 3-5 dni.
Następnie lekarz może zaproponować wizytę osobistą w przychodni. Wtedy (jeśli uzna to za konieczne) może skierować chorego na test w kierunku koronawirusa - nie muszą wtedy występować pełne objawy.
Czytaj także:
Testy na COVID-19. Kiedy i jakie badanie wykonać, lista punktów pobrań i cena
Jak przygotować się do testu na koronawirusa?
Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jaki jest przebieg COVID-19?
Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19 i kiedy zarażamy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!