Czy depresja niszczy związek?

Czy depresja niszczy związek?
Zmiany w zachowaniu partnera cierpiącego na depresję bywają trudne do zaakceptowania. Nagle życie z nim wydaje się być walką zamiast związkiem opartym na miłości. Jak to się dzieje?
/ 02.01.2019 14:29
Czy depresja niszczy związek?

Jak depresja niszczy związek?

Oto przykłady: Martwisz się z powodu depresji partnera. Przydałoby ci się wsparcie emocjonalne. Ale nie masz na co liczyć, nie dostaniesz go, ponieważ osoba cierpiąca na depresję nie jest w stanie pomyśleć o innych — sama stanowi centrum swojego świata.

Osoba cierpiąca na depresję potrzebuje twojego wsparcia.

Wsparcie

Może potrzebujesz pomocy w podejmowaniu najważniejszych decyzji. Prawdopodobnie jej nie otrzymasz — osoba cierpiąca na depresję jest zbyt zajęta swoją chorobą. Chcesz robić różne rzeczy z partnerem, jednak on ma własny plan dnia — zapewne całkiem inny niż Twój.

Chcesz uprawiać seks. Może się uda, a może nie. Generalnie możesz spodziewać się wszystkiego. Jeśli Twój partner lub partnerka cierpi na depresję, prawdopodobnie będzie zajmować się głównie tym, co myśli i czuje — dlatego właśnie użyłam określenia, że takie osoby są „zajęte swoją chorobą”.

Oczywiście chorzy na depresję nie są opryskliwi celowo. Po prostu nie mogą wydostać się z zaklętego kręgu negatywnych myśli.

Nagłe zmiany

Partnerzy dostosowują się do siebie i budują wspólne życie. Kiedy pojawia się depresja, trudno zaakceptować zmiany w zachowaniu partnera. Zmiany te mogą być subtelne i powolne, bez wyraźnego momentu objawienia, że coś jest nie tak.

Można tłumaczyć sobie jakoś wszystko, co wydaje się być inne w zachowaniu partnera. Można wymyślać usprawiedliwienia, wmawiając sobie, że są bardzo dobre.

Zobacz też:
Jak leczyć depresję?
Czym jest depresja dwubiegunowa?

Fragment pochodzi z książki „Życie w cieniu depresji” autorstwa Caroline Carr (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA