Jak depresja niszczy związek?
Oto przykłady: Martwisz się z powodu depresji partnera. Przydałoby ci się wsparcie emocjonalne. Ale nie masz na co liczyć, nie dostaniesz go, ponieważ osoba cierpiąca na depresję nie jest w stanie pomyśleć o innych — sama stanowi centrum swojego świata.
Osoba cierpiąca na depresję potrzebuje twojego wsparcia.
Wsparcie
Może potrzebujesz pomocy w podejmowaniu najważniejszych decyzji. Prawdopodobnie jej nie otrzymasz — osoba cierpiąca na depresję jest zbyt zajęta swoją chorobą. Chcesz robić różne rzeczy z partnerem, jednak on ma własny plan dnia — zapewne całkiem inny niż Twój.
Chcesz uprawiać seks. Może się uda, a może nie. Generalnie możesz spodziewać się wszystkiego. Jeśli Twój partner lub partnerka cierpi na depresję, prawdopodobnie będzie zajmować się głównie tym, co myśli i czuje — dlatego właśnie użyłam określenia, że takie osoby są „zajęte swoją chorobą”.
Oczywiście chorzy na depresję nie są opryskliwi celowo. Po prostu nie mogą wydostać się z zaklętego kręgu negatywnych myśli.
Nagłe zmiany
Partnerzy dostosowują się do siebie i budują wspólne życie. Kiedy pojawia się depresja, trudno zaakceptować zmiany w zachowaniu partnera. Zmiany te mogą być subtelne i powolne, bez wyraźnego momentu objawienia, że coś jest nie tak.
Można tłumaczyć sobie jakoś wszystko, co wydaje się być inne w zachowaniu partnera. Można wymyślać usprawiedliwienia, wmawiając sobie, że są bardzo dobre.
Zobacz też:
Jak leczyć depresję?
Czym jest depresja dwubiegunowa?
Fragment pochodzi z książki „Życie w cieniu depresji” autorstwa Caroline Carr (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za zgodą wydawcy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!