Zatkany nos a problem z oddychaniem. Co jest przyczyną niedrożności nosa i jak sobie radzić?
Zatkany nos może powodować problemy z oddychaniem i niedotlenienie organizmu. Pojawiają się wtedy m.in. zawroty i bóle głowy, drażliwość, senność i spadek koncentracji. Aby pozbyć się problemu zatkanego nosa i ułatwić oddychanie, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze właściwe leczenie.

Nos to pierwszy odcinek układu oddechowego, dlatego ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać. Zatkany nos powoduje nie tylko problemy z oddychaniem, ale może mieć także wpływ na nasze ogólne zdrowie.
Spis treści:
- Niedrożność nosa – przyczyny
- Zatkany nos a problem z oddychaniem
- Zatkany nos a problem z oddychaniem – co robić?
- Co powoduje zatkany nos?
Niedrożność nosa – przyczyny
Zatkany nos (inaczej niedrożność nosa) to uczucie ograniczonego przepływu powietrza przez nos, ucisku lub pełności w nosie, które utrudniają oddychanie przez nos. Zatkanie nosa jest zwykle spowodowane przekrwieniem śluzówki, w wyniku czego pojawia się obrzęk. Może, ale nie musi towarzyszyć temu katar. Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa należą infekcje wirusowe oraz alergiczny nieżyt nosa.
Przyczynami zatkanego nosa mogą być:
- infekcje wirusowe dróg oddechowych, np. przeziębienie, grypa, RSV,
- zapalenie zatok,
- alergia (alergiczny nieżyt nosa),
- astma,
- polipy,
- czynniki drażniące, np. dym papierosowy, spaliny,
- nadużywanie leku obkurczającego śluzówkę nosa,
- powiększone migdałki,
- krzywa przegroda,
- ciało obce w nosie,
- zespół Churga-Straussa (alergiczne ziarniniakowe zapalenie naczyń),
- choroby tarczycy,
- guz nowotworowy.
Gdy sporadycznie dokucza nam zatkany nos, nie ma powodu do zmartwień. Gdy niedrożność występuje często lub przewlekle, to należy udać się do lekarza, żeby sprawdzić, co jest przyczyną i jakie leczenie będzie odpowiednie w naszym przypadku. Skutkiem zatkania nosa mogą być różne problemy zdrowotne, wynikające np. z niedotlenienia organizmu. Dlatego nie powinniśmy uczucia blokady nosa lekceważyć.
Zatkany nos a problem z oddychaniem
Jedną z konsekwencji zatkanego nosa są problemy z oddychaniem. Oddychanie przez nos jest ważne, ponieważ niedrożny nos może doprowadzić do niedostatecznego dotlenienia organizmu. Ten stan objawia się m.in.
- zawrotami głowy,
- bólami głowy,
- spadkiem koncentracji,
- sennością i drażliwością.
Z czasem taki stan może prowadzić do schorzeń neurologicznych, psychicznych oraz chorób układu krążenia. Takie stany jak zapalenie zatok oraz alergie są częstymi przyczynami zatkanego nosa i problemów z oddychaniem.
Dlaczego oddychanie przez nos dostarcza więcej tlenu niż oddychanie przez usta? Powietrze napotyka w nosie na utrudnienia i konsekwencją tego jest spowolnienie jego strumienia oraz polepszenie warunków wysycenia komórek tlenem. Dlatego oddychanie przez usta, mimo że dostarcza powietrze do płuc, nie zapewnia odpowiedniego natlenienia krwi.
Przy wzmożonym wysiłku w trakcie pracy umysłowej, ćwiczeń fizycznych i innych aktywności nasz organizm potrzebuje więcej energii, dlatego szczególnie wtedy powinniśmy oddychać przez nos.
Zatkany nos a problem z oddychaniem – co robić?
Jeśli doskwiera nam zatkany nos i utrudnia oddychanie, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Nos mogą udrożnić różne formy leczenia w zależności od przyczyny. Jeśli problemem jest alergia, możemy zastosować lek przeciwhistaminowy lub steryd donosowy, dzięki czemu usuniemy obrzęk i udrożnimy nos.
W niektórych przypadkach – jak np. polipy, powiększony migdałek lub krzywa przegroda – konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.
Na co dzień możemy dbać o nos, np. za pomocą preparatów na bazie wody morskiej, które wpuszczamy do nosa. Działają one nawilżająco i oczyszczająco (usuwają również alergeny), usprawniając działanie śluzówki dróg oddechowych.
Bardzo ważne w przypadku zatkanego nosa jest regularne picie płynów i nawilżanie powietrza. Możesz wypróbować również domowych sposobów na katar, takich jak inhalacje.
Jakie mogą być konsekwencje niedrożności nosa?
Zatkany nos powoduje zarówno miejscowe, jak i ogólne konsekwencje, mające wpływ na fizyczny stan naszego zdrowia oraz na nasze samopoczucie. U małych dzieci, u których nosek jest zatkany, pojawiają się problemy ze snem i jedzeniem. Zatkany nos może skutkować takimi problemami zdrowotnymi, jak:
- chrapanie,
- suchość w ustach,
- nieświeży oddech,
- próchnica,
- bezdech senny,
- większa podatność na działanie alergenów (nos posiada naturalne blokady alergenów i zanieczyszczeń w postaci włosów),
- zapalenie dziąseł,
- zapalenie ucha,
- zapalenie zatok,
- polipy,
- nieprawidłowy zgryz,
- nieprawidłowa budowa szczęki.
Zatkanie nosa utrudnia również uprawienie aktywności fizycznej. Zimą dodatkowo uniemożliwia ogrzewanie wdychanego powietrza (powietrze wdychane nosem jest ogrzewane do ok. 31-34°C na wysokości krtani niezależnie od temperatury otoczenia, co jest szczególnie istotne przy chłodnej aurze).
Czytaj także:
Jak leczyć katar u noworodka i zatkany nos bez kataru? [PORADY]
Jak rozrzedzić gęsty katar u dziecka i dorosłego? Niezawodne sposoby
6 babcinych sposobów na katar. Niektórych na pewno nie znasz
Płukanie zatok wodą utlenioną. Jak to robić, aby było bezpieczne?
Zielony katar – o czym świadczy i jak prawidłowo go leczyć?