Wrzody żołądka – objawy i leczenie choroby wrzodowej
Wrzody żołądka to ubytek w śluzówce żołądka. Objawiają się bólem brzucha, zgagą, uczuciem zbytniej pełności po jedzeniu. Nieleczone wrzody mogą prowadzić do powstania nowotworu.

Wrzody żołądka lub dwunastnicy to powszechna dolegliwość, na którą cierpi co 10. Polak. Choroba zwykle diagnozowana jest u ludzi młodych i w średnim wieku.
Spis treści:
- Skąd się biorą wrzody żołądka?
- Czym są wrzody żołądka?
- Wrzody żołądka - objawy
- Wrzody żołądka – leczenie
Skąd się biorą wrzody żołądka?
Kiedyś sądzono, że powodem powstawania wrzodów żołądka są stres i nieregularnie odżywianie. Potem uznano, że bezpośrednią przyczyną ich pojawiania się jest nadmiar kwasów w żołądku, czyli nadkwasota. Szczególnie chodzi o kwas solny o silnych właściwościach żrących. Leki hamujące lub zobojętniające wydzielanie kwasów żołądkowych nie pomagały jednak pacjentom w pełni i często dochodziło do nawrotów schorzenia.
Okazało się wówczas, że powstawanie wrzodów ma związek z bakterią Helicobacter pylori, która bytuje w żołądku – jej nosicielami jest blisko 90% dorosłych Polaków, ale nie u wszystkich jest ona jednakowo agresywna. To właśnie ta bakteria przykleja się do błony śluzowej żołądka i uszkadza jej komórki, wywołując stan zapalny.
Czym są wrzody żołądka?
Wrzody żołądka to mały ubytek w śluzówce tego organu. Może mieć różną wielkość – od kilku milimetrów nawet do kilkunastu centymetrów. Różne są także rozległości i głębokości takich nadżerek.
Podobne wrzody powstają też często w dwunastnicy i przełyku.
Wrzody żołądka - objawy
Symptomy związane z wrzodem żołądka są często związane z jego umiejscowieniem, naszą czujność powinny jednak wzbudzić:
- zgaga,
- ból brzucha,
- uczucie przesytu i pełności po jedzeniu,
- czarne stolce,
- krwawe lub fusowate wymioty.
Podejrzenie wrzodów żołądka należy zawsze zgłosić lekarzowi – nieleczone mogą nawet doprowadzić do powstania nowotworu (czy wrzody mogą być niebezpieczne).
Wrzody żołądka – leczenie
W przypadku wrzodów żołądka lekarz zaleci antybiotyk, którego celem jest wyeliminowanie bakterii z żołądka. Ważne jest też przyjmowanie leków, które zmniejszają kwaśność w żołądku.
Do farmakologicznego leczenia wrzodów należy też dołączyć odpowiednią dietę (wrzody żołądka - co można jeść), która zakłada unikanie picia kawy, stosowania ostrych przypraw, soli i tłuszczu.
Na wrzody nie poleca się ponadto takich produktów jak:
- gotowe sosy,
- smalec,
- gazowane napoje,
- słodycze,
- słonina,
- grzyby,
- pierogi,
- naleśniki,
- warzywa strączkowe i kapustne,
- produkty z pełnego ziarna,
- żółte sery.
Jak uchronić się przed chorobą wrzodową? Chory powinien rzucić palenie i odżywiać się lekkostrawnie, a także unikać stresu.
Więcej o schorzeniach układu pokarmowego i trawiennego:Ból brzucha po jedzeniu - zwykła niestrawność czy objaw choroby?Domowe sposoby na niestrawność - 5 skutecznych sposobów Refluks - na czym polega, objawy, jak zapobiec refluksowi żołądkaZiółka na niestrawność i zgagę