Chcesz poprawić sen? Herbata z liścia laurowego sprawi, że zaśniesz spokojnie
Liść laurowy tradycyjnie stosowany jest nie tylko w kuchni, ale też w medycynie naturalnej. Chociaż nie ma zbyt wielu badań potwierdzających, że liść laurowy jest dobry na sen, to jednak naukowcy dowiedli, że zawarte w nim związki mają działanie uspokajające i spowalniające. Dlatego jego spożywanie może pomagać przy bezsenności. Liść laurowy na sen może być stosowany w formie herbaty.

Spis treści:
- Liść laurowy – właściwości
- Liść laurowy na sen
- Liść laurowy na sen – jak stosować?
- Liść laurowy na sen – skutki uboczne
- Kto nie powinien stosować liścia laurowego na sen?
Liść laurowy – właściwości
Liść laurowy (łac. Laurus nobilis) to liść wieloletniego krzewu należącego do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Roślina jest uprawiana w wielu regionach świata, pochodzi z Azji. Jest stosowana od tysięcy lat nie tylko jako przyprawa, ale też ziele lecznicze. Liść laurowy jest szczególnie bogaty w olejki eteryczne o szerokim działaniu leczniczym. Zawiera m.in. garbniki, flawonoidy, alkaloidy, eugenol, chawikol metylowy i antocyjany.
Herbatę z liści laurowych stosuje się w leczeniu bólu brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęć, przy przeziębieniu, kaszlu oraz na ból gardła. Działa moczopędnie. Liść laurowy łagodzi ból głowy, migreny poprzez trzymanie liścia w nozdrzach albo obłożeniu nim głowy. Okłady z liści laurowych są stosowane w leczeniu reumatyzmu, bólu stawów i nerwobólu. Liść laurowy łagodzi też stres oraz ma właściwości relaksujące.
Właściwości liścia laurowego:
- działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
- przyspiesza gojenie ran,
- działa przeciwutleniająco,
- działa przeciwbakteryjne,
- działa przeciwwirusowo,
- wspiera układ odpornościowy,
- rozrzedza wydzielinę dróg oddechowych,
- działa przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo,
- działa przeciwdrgawkowo,
- działa przeciwnowotworowo.
Liść laurowy na sen – badania
Nie ma dobrych badań potwierdzających skuteczność stosowania liścia laurowego na sen, jednak naukowcy dowiedli, że liść laurowy ma właściwości uspokajające. Związki w nim obecne mogą poprawiać zasypianie i wspomagać leczenie bezsenności. Zawarte w liściach laurowych eugenol, metyloeugenol i cyneol powodują uspokojenie i spowolnienie funkcji motorycznych. Olejek eteryczny ma także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co również może wpływać korzystnie na sen. Liść laurowy ma właściwości, które mogą sprawić, że sen będzie głębszy i bardziej efektywny.
Jak stosować liść laurowy na sen?
Liść laurowy na sen można stosować w postaci naparów lub odwarów. Odwar z liści laurowych ma działanie odprężające, odstresowujące i stosowany jest jako środek na bezsenność.
Herbata z liścia laurowego na sen - przepis
Liść laurowy na sen można stosować jako odwar do picia. Bardzo łatwo go przygotujesz:
- Do małego garnka włóż dwa suszone liście laurowe i zalej 1,5 szklanki wody.
- Gotuj liście laurowe przez 5 minut. Przykryj pokrywką garnek.
- Przecedź napój.
- Gotowy odwar z liścia laurowego pij przed snem.
Dla lepszego smaku do herbaty możesz dodać cytrynę, imbir, cynamon lub miód.

Liść laurowy na sen – skutki uboczne
Nie wolno stosować liścia laurowego na sen w nadmiarze lub zbyt długo, ponieważ powoduje wtedy nadmierną senność oraz spowolnienie oddechu i aktywności mózgu. W połączeniu z lekami uspokajającymi może nasilać ich działanie. Może też powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W razie zauważenia działań niepożądanych, przerwij kurację liściem laurowym.
Kto nie powinien stosować liścia laurowego na sen?
Liść laurowy jest prawdopodobnie bezpieczny dla większości ludzi w ilościach spożywczych. Nie wiadomo, ile surowca należy spożyć, aby uzyskać korzyści zdrowotne. Nie ma wystarczających wiarygodnych danych na temat bezpieczeństwa stosowania liścia laurowego u dzieci, w czasie ciąży i karmienia piersią. Dlatego w tych grupach jego spożycie powinno być ograniczone.
Ostrożność powinny zachować osoby z chorobami wątroby. W literaturze medycznej opisano przypadek ciężkiego uszkodzenia wątroby po spożywaniu herbaty z liścia laurowego.
Liść laurowy może być niebezpieczny u osób z cukrzycą, ponieważ zdarza się, że zakłóca kontrolę poziomu cukru we krwi. Nie wolno doustnie stosować naparów z liści laurowych przed operacjami ze znieczuleniem ogólnym, ponieważ przypuszcza się, że taka kuracja spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego.
Batool S, Khera RA, Hanif MA, Ayub MA. Bay Leaf. Medicinal Plants of South Asia. 2020:63–74. doi: 10.1016/B978-0-08-102659-5.00005-7,
Ranjith W. Dharmaratne i inni, Antifungal and antiparasitic activities of Laurus nobilis (bay leaves), doi: 10.1055/s-0035-1556295,
Damiani N, Fernández NJ, Porrini MP, Gende LB, Álvarez E, Buffa F, Brasesco C, Maggi MD, Marcangeli JA, Eguaras MJ. Laurel leaf extracts for honeybee pest and disease management: antimicrobial, microsporicidal, and acaricidal activity. Parasitol Res. 2014 Feb;113(2):701-9. doi: 10.1007/s00436-013-3698-3.
Czytaj także:
Jak stosować liść laurowy na stawy? Przepis na okłady i wywar
Liść tej rośliny skutecznie rozprawi się z grzybicą. Jest w każdym domu
Jak stosować liść laurowy na pasożyty? Przepis na wywar
Jak stosować liść laurowy na kaszel? Przepis na syrop, wywar i inhalację
Liść laurowy na żylaki - działanie, jak stosować?