Atypowe zapalenie płuc fot. Adobe Stock

Atypowe zapalenie płuc – przyczyny, objawy, leczenie

Atypowe zapalenie płuc wywołują inne bakterie niż te prowadzące do zwykłego stanu zapalnego płuc. Chory skarży się na męczący, suchy kaszel, gorączkę i silny ból gardła.
Magdalena Bury / 20.11.2019 10:04
Atypowe zapalenie płuc fot. Adobe Stock

Na skróty:

Co to jest atypowe zapalenie płuc?

Choć atypowe zapalenie płuc występuje rzadziej niż to „typowe” - wywołane pneumokokami czy wirusami, nie warto go bagatelizować. To zapalenie płuc wywołane przez specyficzne - atypowe - patogeny. Należą do nich bakterie:

 • Mycoplasma pneumoniae,
 • Chlamydia pneumoniae,
 • Legionella pneumophila,
 • Coxiella burnetii,
 • Chlamydia psittaci,
 • Francisella tularensis.

Połowa z tych drobnoustrojów zawsze związana jest z kontaktem z zarażonymi zwierzętami. Zakażenie każdą z tych bakterii ma inny przebieg i powinna być inaczej leczone.

Objawy atypowego zapalenia płuc

Choć w zależności od patogenu, który wywołał stan zapalny, objawy mogą się nieco różnić, do najczęściej wymienianych zalicza się:

 • suchy, męczący kaszel,
 • duszności,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • dreszcze, ból gardła,
 • bóle mięśni i stawów,
 • ból w klatce piersiowej,
 • brak apetytu,
 • zmęczenie,
 • nadmierna potliwość.

Coraz częściej atypowe zapalenie płuc pojawia się u dzieci. U najmłodszych, oprócz wcześniej wymienianych objawów, występują również wymioty i biegunka. Chorują też noworodki. Symptomem choroby jest u nich m.in. przyspieszony oddech czy problemy z katarem. Atypowe zapalenie płuc leczy się antybiotykami, najczęściej z grupy tetracyklin. Leczenie trwa ok. 3 tygodni.

Legionelloza

Choroba legionistów, bo tak inaczej nazywa się zapalenie płuc spowodowane drobnoustrojem Legionella pneumophila, to rodzaj atypowego zapalenia płuc. Do zakażenia bakterią dochodzi najczęściej w pomieszczeniach klimatyzowanych, na basenie i w termach. Patogen inkubuje od 2 do 10 dni.

Choroba legionistów charakteryzuje się wysoką gorączką powodującą deszcze, bólami głowy, zagubieniem. W niektórych przypadkach na ciele pojawia się wysypka. Legionelloza jest bardzo niebezpieczną chorobą.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania są osoby w podeszłym wieku, uzależnione od papierosów czy zmagające się z chorobami przewlekłymi. Osoby z obniżoną odpornością narażone są na niewydolność oddechową, wstrząs, a nierzadko – śmierć.

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc

Wywołuje je mykoplazma, za którą stoi bakteria Mycoplasma pneumoniae. Tego rodzaju zakażenie jest przyczyną ok. 20 % wszystkich rodzajów zapalenia płuc. Przebieg choroby jest gwałtowny i bardzo ciężki dla chorego. Pojawia się suchy, uciążliwy kaszel, bóle w klatce piersiowej, wysoka gorączka, brak apetytu i zmęczenie.

Choroba często dotyka mieszkańców dużych miast. W grupie zwiększonego ryzyka są uczniowie, osoby bezdomne oraz takie, które mieszkają w domach opieki społecznej.

Chlamydiowe zapalenie płuc

Chlamydiowe zapalenie płuc powoduje bakteria Chlamydia pneumoniae. Najczęściej na 2 tygodnie przed wystąpieniem objawów tego atypowego zapalenia płuc osoba skarży się na silny ból gardła bądź bóle mięśni i stawów.

Przy podejrzeniu choroby, lekarze zlecają badanie plwociny, wymaz z gardła oraz badanie IgM oraz IgG. Leczenie tego rodzaju atypowego zapalenia płuc trwa zazwyczaj dłużej niż w przypadku typowego zapalenia. Zdarza się też, że pomimo wyleczenia, kaszel i zmęczenie trwa przez kilka następnych tygodni.

Więcej o chorobach płuc:Zachłystowe zapalenie płuc – groźna choroba wieku dziecięcegoBezobjawowe zapalenie płuc – jak je rozpoznać i leczyć?Zapalenie płuc u dzieci - na co zwracać szczególną uwagęZapalenie płuc u noworodka i niemowlaka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)