Ból głowy objawem zakażenia koronawirusem. Jak rozpoznać, że to COVID-19?

ból głowy a koronawirus fot. Adobe Stock, fizkes
Ból głowy jest jednym z pierwszych objawów zakażenia koronawirusem. Choć nie występuje zawsze, to jednak naukowcom udało się rozpoznać jego charakterystyczne cechy. Gdy ból głowy pojawi się na późniejszym etapie COVID-19, może sugerować pogorszenie się stanu chorego. Jest także najczęstszym objawem tzw. długiego COVID-19.
/ 28.10.2021 07:38
ból głowy a koronawirus fot. Adobe Stock, fizkes

Spis treści:

  1. Ból głowy a koronawirus
  2. Ból głowy przy koronawirusie – jak często występuje?
  3. Ból głowy a koronawirus – jaki to ból?
  4. Ból głowy a długi COVID-19
  5. Ból głowy a koronawirus ­– jak leczyć?
  6. Ból głowy przy koronawirusie – objawy alarmujące

Ból głowy a koronawirus

Ból głowy jest jednym z ważnych objawów zakażenia koronawirusem. Ma charakterystyczne cechy, np. bywa oporny na leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ból głowy występujący u zakażonych koronawirusem jest prawdopodobnie spowodowany bezpośrednim zajęciem nerwu trójdzielnego przez SARS-CoV-2 w jamie nosowo-gardłowej, co prowadzi do aktywacji układu trójdzielno-naczyniowego (podobnie jak przy migrenie). Dolegliwość powinna ustąpić w ciągu kilku dni. Jednak nie zawsze tak się zdarza, ponieważ ból głowy może też być objawem tzw. długiego COVID-19. 

Więcej: Objawy koronawirusa dzień po dniu.

Ból głowy przy koronawirusie – jak często występuje ten objaw?

Ból głowy jest jednym z najwcześniejszych objawów zakażenia koronawirusem i może być samodzielnie występującym symptomem choroby. Dominująca aktualnie w Polsce brytyjska odmiana koronawirusa wywołuje ten objaw w podobnym stopniu jak poprzedni wariant. W zależności od źródeł podaje się, że ból głowy przy koronawirusie pojawia się u 11–34% osób zakażonych przebywających w szpitalu.

– Ból głowy przy zakażeniu koronawirusem zgłaszano u jednej trzeciej pacjentów hospitalizowanych. Ból głowy występował we wczesnym okresie choroby u wszystkich pacjentów – przeczytamy w badaniu obserwacyjnym opublikowanym w piśmie medycznym „Headache”. Naukowcy doszli do wniosków na podstawie analizy przypadków małej grupy pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Ból głowy może pojawić się również w późniejszym stadium COVID-19 i wówczas sugeruje pogorszenie się choroby.

Przeczytaj też: Skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19

Ból głowy a koronawirus – jaki to ból?

Lekarze opracowali zestaw cech, które mogą charakteryzować ból głowy przy zakażeniu koronawirusem w oparciu o zgłaszane objawy przez pacjentów:

  • to ból głowy o intensywności od umiarkowanej do ciężkiej,
  • przypomina migrenę, może być pulsujący i/lub uciskający,
  • nasila się przy pochylaniu i innych ruchach,
  • mogą mu towarzyszyć światłowstręt, nudności,
  • mija w ciągu kilku dni,
  • określany jest przez pacjentów jako nowy, silny ból o szybkim początku,
  • ból głowy ustępuje tylko częściowo lub całkowicie na kilka godzin po zastosowaniu leków przeciwbólowych (np. paracetamol) albo leków z grupy NLPZ (np. ibuprofen),
  • u niektórych pacjentów wraz z bólem głowy występuje utrata masy ciała.

Osobliwą cechą bólu głowy COVID-19 u niektórych pacjentów była znaczna utrata masy ciała (5 kg w ciągu 3 dni) związana z bólem głowy. Utrata masy ciała nie mogła być wyjaśniona przez biegunkę lub utratę apetytu, i sugeruje, że w proces ten prawdopodobnie zaangażowany jest zwiększony katabolizm, w którym pośredniczą cytokiny indukowane przez COVID-19 i kortyzol. Uważamy, że szybka utrata masy ciała przy znacznie zmniejszonym apetycie może być również charakterystyczną cechą bólu głowy w COVID-19
– napisali naukowcy pod kierunkiem dr. Özge Uyguna z Istambułu w piśmie „Headache”.

Ból głowy a długi COVID-19

Ból głowy może być nie tylko objawem aktywnej infekcji COVID-19, lecz również długotrwałym symptomem po przechorowaniu. Jest kilka objawów, na które część ozdrowieńców skarży się przez długi czas zanim ustąpią, np. zaburzenia smaku i węchu, zmęczenie, duszność, a także właśnie bóle głowy. Taka dolegliwość może trwać tygodniami lub miesiącami.

Ból głowy po COVID-19 jest to ból o niewielkim nasileniu trwający niemal bez przerwy z epizodami silnych napadów. Ból głowy związany z przechorowaniem COVID-19 może występować zarówno u osób, które przeszły chorobę ciężko, jak i łagodnie. Tu według ekspertów nie ma reguły.

Leczenie takiej dolegliwości nie jest łatwe. Badania obrazowe osób z takim objawem nie wykazują nieprawidłowości, co jednocześnie utrudnia leczenie, ponieważ nie jest znana dokładna przyczyna bólów głowy po COVID-19.

Ból głowy a koronawirus ­– jak leczyć?

Ból głowy przy zakażeniu koronawirusem może być oporny na leczenie dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Zdarza się też, że ustępuje częściowo lub całkowicie na kilka godzin po lekach. W ciągu kilku dni dolegliwości powinny ustąpić. W radzeniu sobie z bólem głowy w czasie infekcji koronawirusem pomocne będą leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne:

  • leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. paracetamol) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, aspiryna),
  • chłodny kompres na czoło – pomoże złagodzić ból głowy i obniżyć temperaturę, gdy występuje gorączka,
  • odpoczynek – aktywność ruchowa nasila ból głowy przy koronawirusie,
  • masaż głowy – napięcie mięśni może wzmagać ból głowy, dlatego warto wykonać delikatny masaż skóry głowy.

Ból głowy przy koronawirusie – objawy alarmujące

W ciężkich przypadkach COVID-19 objawy nasilają się przeważnie między 5. a 8. dniem od początku infekcji. Do pilnego wezwania pomocy medycznej powinny skłonić:

W razie wystąpienia innych niepokojących objawów związanych z koronawirusem, można również zadzwonić pod numer całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Źródła:
Özge Uygun i inni, Case Series of Headache Characteristics in COVID‐19: Headache Can Be an Isolated Symptom, Headache. The Journal of Headache and Pain, 21 (2020),
Centers for Disease Control and Prevention, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html,
Headaches and COVID-19 Long-Haulers: What to Know, Celeveland Clinic, health.clevelandclinic.org/long-covid-headaches.

Czytaj także:
Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19?
Jak długo i kiedy zarażamy koronawirusem?

Czy szczepionka przeciw COVID-19 obniża płodność?
Kiedy nie można szczepić się przeciwko COVID-19?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA