ból głowy a koronawirus fot. Adobe Stock

Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?

Ból głowy jest jednym z pierwszych objawów zakażenia koronawirusem. Choć nie występuje zawsze, to jednak naukowcom udało się rozpoznać jego charakterystyczne cechy. Gdy ból głowy pojawi się na późniejszym etapie COVID-19, może sugerować pogorszenie się stanu chorego.
/ 19.10.2020 11:38
ból głowy a koronawirus fot. Adobe Stock

Ból głowy jest jednym z ważnych objawów zakażenia koronawirusem. Jego cechy mogą naprowadzić na to, czy mamy do czynienia z SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem przypomina inne infekcje dróg oddechowych, np. grypę i przeziębienie, dlatego objawy wywołane przez ten drobnoustrój budzą duże zainteresowanie. Dzięki ich znajomości można rozpoznać chorobę na wczesnym etapie.
Więcej: Objawy koronawirusa dzień po dniu.

Spis treści:

 1. Ból głowy a koronawirus – jak często występuje ten objaw?
 2. Ból głowy a koronawirus – jaki to ból?
 3. Ból głowy a koronawirus ­– jak leczyć?
 4. Ból głowy przy koronawirusie – objawy alarmujące

Ból głowy a koronawirus – jak często występuje ten objaw?

Ból głowy jest jednym z najwcześniejszych objawów zakażenia koronawirusem i może być samodzielnie występującym symptomem choroby. W zależności od źródeł podaje się, że ból głowy przy koronawirusie występuje u 11–34% osób zakażonych przebywających w szpitalu.

– Ból głowy przy zakażeniu koronawirusem zgłaszano u jednej trzeciej pacjentów hospitalizowanych. Ból głowy występował we wczesnym okresie choroby u wszystkich pacjentów – przeczytamy w badaniu obserwacyjnym opublikowanym w piśmie medycznym „Headache”. Naukowcy doszli do wniosków na podstawie analizy przypadków małej grupy pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Ból głowy może pojawić się również w późniejszym stadium COVID-19 i wówczas sugeruje pogorszenie się choroby.

Ból głowy a koronawirus – jaki to ból?

Lekarze opracowali zestaw cech, które mogą charakteryzować ból głowy przy zakażeniu koronawirusem w oparciu o zgłaszane objawy przez pacjentów:

 • to ból głowy o intensywności od umiarkowanej do ciężkiej,
 • przypomina migrenę, może być pulsujący i/lub uciskający,
 • nasila się przy pochylaniu i innych ruchach,
 • mogą mu towarzyszyć światłowstręt, nudności,
 • mija w ciągu kilku dni,
 • określany jest przez pacjentów jako nowy, silny ból o szybkim początku,
 • ból głowy ustępuje tylko częściowo lub całkowicie na kilka godzin po zastosowaniu leków przeciwbólowych (np. paracetamol) albo leków z grupy NLPZ (np. ibuprofen),
 • u niektórych pacjentów wraz z bólem głowy występuje utrata masy ciała.

Osobliwą cechą bólu głowy COVID-19 u niektórych pacjentów była znaczna utrata masy ciała (5 kg w ciągu 3 dni) związana z bólem głowy. Utrata masy ciała nie mogła być wyjaśniona przez biegunkę lub utratę apetytu, i sugeruje, że w proces ten prawdopodobnie zaangażowany jest zwiększony katabolizm, w którym pośredniczą cytokiny indukowane przez COVID-19 i kortyzol. Uważamy, że szybka utrata masy ciała przy znacznie zmniejszonym apetycie może być również charakterystyczną cechą bólu głowy w COVID-19
– napisali naukowcy pod kierunkiem dr. Özge Uyguna z Istambułu w piśmie „Headache”.

Ból głowy a koronawirus ­– jak leczyć?

Ból głowy przy zakażeniu koronawirusem może być oporny na leczenie dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Zdarza się też, że ustępuje częściowo lub całkowicie na kilka godzin po lekach. W ciągu kilku dni dolegliwości powinny ustąpić. W radzeniu sobie z bólem głowy w czasie infekcji koronawirusem pomocne będą leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne:

 • leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. paracetamol) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, aspiryna),
 • chłodny kompres na czoło – pomoże złagodzić ból głowy i obniżyć temperaturę, gdy występuje gorączka,
 • odpoczynek – aktywność ruchowa nasila ból głowy przy koronawirusie,
 • masaż głowy – napięcie mięśni może wzmagać ból głowy, dlatego warto wykonać delikatny masaż skóry głowy.

Ból głowy występujący u zakażonych koronawirusem jest prawdopodobnie spowodowany bezpośrednim zajęciem nerwu trójdzielnego przez SARS-CoV-2 w jamie nosowo-gardłowej, co prowadzi do aktywacji układu trójdzielno-naczyniowego.

Ból głowy przy koronawirusie – objawy alarmujące

Ból głowy podczas zakażenia koronawirusem powinien ustąpić w ciągu kilku dni. W ciężkich przypadkach COVID-19 objawy nasilają się przeważnie między 5. a 8. dniem od początku infekcji. Do pilnego wezwania pomocy medycznej powinny skłonić:

 • trudności w oddychaniu,
 • duszność,
 • uporczywy ból i ucisk w klatce piersiowej,
 • niebieskawe usta lub twarz,
 • problemy z wybudzeniem się,
 • dezorientacja.

Gdy pojawiają się powyższe objawy, należy wezwać pomoc medyczną. W razie wystąpienia innych niepokojących objawów związanych z koronawirusem, można również zadzwonić na całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia pod numer 800 190 590.

Źródła:
Özge Uygun i inni, Case Series of Headache Characteristics in COVID‐19: Headache Can Be an Isolated Symptom, Headache. The Journal of Headache and Pain, 21 (2020),
Centers for Disease Control and Prevention, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html

Więcej na temat koronawirusa:
Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak rozwija się COVID-19?
Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka, palce covidowe
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży
Brak węchu – przyczyny i leczenie utraty powonienia. Brak węchu a koronawirus
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!