Chlamydia – objawy zakażenia u mężczyzn. Jak rozpoznać chlamydiozę?

chlamydia objawy u mężczyzn fot. Adobe Stock, RFBSIP
Chlamydia to bakteria wywołująca częstą chorobę przenoszoną drogą płciową - chlamydiozę. Objawami infekcji chlamydią u mężczyzn są zazwyczaj trudności w oddawaniu moczu (dyzuria) oraz wypływ wydzieliny z prącia. Czasami chlamydia prowadzi do powikłań, takich jak reaktywne zapalenie stawów lub zapalenie najądrza. Sprawdź, jakie badania wykonać i jakie są metody leczenia.
/ 05.10.2022 04:50
chlamydia objawy u mężczyzn fot. Adobe Stock, RFBSIP

Spis treści:

  1. Chlamydia - czym jest?
  2. Chlamydia - objawy u mężczyzn
  3. Chlamydia u mężczyzn - wysypka
  4. Czy zakażenie chlamydią u mężczyzn jest niebezpieczne?
  5. Diagnoza chlamydii u mężczyzn
  6. Leczenie chlamydiozy u mężczyzn

Chlamydia - czym jest?

Chlamydia trachomatis to gatunek bakterii wywołujący chlamydiozę – jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Infekcje dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż częściej objawy pojawiają się u mężczyzn.

Do zakażenia chlamydią może dojść w trakcie stosunku płciowego, seksu analnego lub oralnego. Infekcja dotyczy na ogół młodych dorosłych, którzy uprawiają seks z wieloma partnerami oraz nie stosują prezerwatyw. Zdarzają się też zakażenia przeniesione z matki na dziecko podczas porodu. U noworodka może wówczas rozwinąć się zapalenie spojówek oraz zapalenie płuc. 

Chlamydia - objawy u mężczyzn

Okres wylęgania chlamydiozy wynosi 2–7 tygodni. U mężczyzn infekcja chlamydią często nie powoduje żadnych objawów. Według badań cytowanych przez CDC, tylko około 10% mężczyzn ma objawowe zakażenie. Jeżeli pojawią się dolegliwości, to przypominają najczęściej zapalenie cewki moczowejChlamydia u mężczyzn objawia się pieczeniem w czasie oddawania moczu, a także wypływem wydzieliny śluzowej lub śluzowo-ropnej z cewki moczowej. Czasami może dojść do obrzęku jąder. W przypadku odbywania stosunków analnych może dojść do powstania stanu zapalnego w odbytnicy. Zakażenie może być zlokalizowane nie tylko w cewce moczowej i odbycie, ale też w gardle. 

Z racji tego, że chlamydioza może też nie dawać objawów, o infekcji wiele osób dowiaduje się dopiero wtedy, gdy wystąpią powikłania takie jak zapalenie przydatków u kobiet lub zapalenie najądrza u mężczyzn. 

Zakażenie chlamydią bywa mylone z rzeżączką. Przeczytaj więcej:  Rzeżączka - objawy, diagnoza, leczenie

Chlamydia u mężczyzn - wysypka

Wysypka nie jest typowym objawem chlamydii u mężczyzn, chociaż może się pojawić. Należy pamiętać, że zmiany skórne występują przy różnych infekcjach przenoszonych drogą płciową (np. kile, opryszczce narządów płciowych, HIV). Czasami chlamydia może powodować tzw. zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów), w którym oprócz zapalenia cewki moczowej pojawiają się zmiany skórne, bóle i obrzęki stawów, a także zapalenie spojówek. Nieleczona chlamydioza może mieć poważne następstwa, dlatego lepiej ją diagnozować i leczyć.

Czy zakażenie chlamydią u mężczyzn jest niebezpieczne?

Zakażenie chlamydią jest o tyle niebezpieczne dla mężczyzn, że może prowadzić do zapalenia najądrza, co może skutkować bezpłodnością. Chlamydia może także powodować zapalenie jąder oraz gruczołu krokowego.

Diagnoza chlamydii u mężczyzn

Rozpoznanie chlamydiozy nie jest trudne, jednak najpierw trzeba ją podejrzewać, a nie zawsze jest to proste w przypadkach bezobjawowych. Ułatwieniem w rozpoznaniu może być zdiagnozowanie tej samej choroby u partnerki. Najlepszą metodą rozpoznania chlamydiozy jest wykonanie diagnostyki molekularnej materiału pobranego z cewki moczowej mężczyzny. Czasami wykonuje się analizy na podstawie próbek moczu. Pomocne może być także oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko tej bakterii.

Leczenie chlamydiozy u mężczyzn

Leczenie zakażenia chlamydią jest oparte na antybiotykoterapii. Najczęściej stosuje się azytromycynę lub doksycyklinę. Leczenie doksycykliną to terapia tygodniowa, azytromycnę podaje się jednorazowo. Aby przerwać łańcuch zakażenia, konieczne jest jednoczesne leczenie partnerów seksualnych, nawet jeżeli nie mają oni objawów. Leczenie jest zazwyczaj skuteczne i dobrze znoszone przez pacjentów.

Mimo że sam przebieg chlamydiozy jest często niekłopotliwy, może mieć bardzo poważne następstwa, do niepłodności włącznie. Trzeba pamiętać o właściwej profilaktyce tego zakażenia – używanie prezerwatyw, a w razie wystąpienia objawów u siebie lub partnera, zaprzestanie stosunków seksualnych, zgłoszenie się do lekarza oraz poddanie się leczeniu. Niestety, raz przechorowana chlamydioza nie daje trwałej odporności – można zachorować znowu.

Źródła:
K.E Miller,  Diagnosis and treatment of Chlamydia trachomatis infection, PMID: 16669564,
M. Mohseni, S. Sung, V. Takov, Chlamydia, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537286/.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 06.12.2010.

Czytaj także:
Opryszczka narządów płciowych
Choroby weneryczne – objawy, badania, leczenie. Rodzaje infekcji intymnych
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) - objawy, leczenie, profilaktyka
Rzęsistek pochwowy (rzęsistkowica) - objawy zakażenia, przyczyny, leczenie
Grzybica pochwy – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję intymną

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA