Mucha domowa - jak się jej pozbyć i czy gryzie?

czy muchy gryzą fot. Adobe Stock, John Anderson
Mucha domowa potrafi być dokuczliwa, szczególnie przeszkadza nam gdy wlatuje do domu, fruwa koło naszej głowy, siada na jedzeniu i wydaje nieprzyjemny brzęczący dźwięk. Mucha domowa jest szkodnikiem, który może przenosić zakaźne choroby. Czy potrafi też gryźć?
/ 27.05.2022 10:50
czy muchy gryzą fot. Adobe Stock, John Anderson

Spis treści:

  1. Mucha domowa - charakterystyka
  2. Czy muchy gryzą?
  3. Mucha domowa - zagrożenie dla zdrowia
  4. Jak się pozbyć much?

Mucha domowa - charakterystyka

Mucha domowa, łac. Musca domestica, jest pospolitym owadem z rodziny muchowatych (z rzędu muchówek dwuskrzydłych), występującym powszechnie na całym świecie. Mucha domowa pojawiła się na Ziemi co najmniej 65 mln lat temu. Towarzyszy człowiekowi na co dzień i jest uznawana za szkodnika, który jest źródłem różnych chorób zakaźnych ludzi i zwierząt. Samica muchy jest nieco większa niż samiec, ma ok. 6-7,5 mm, a samiec 6-6,5 mm. Muchy kierują się w zdobywaniu pożywienia wzrokiem i zapachem, rozpoznawanym przez krótkie czułki.

Muchy żyją ok. 4 tygodni, ale potrafią przeczekać zimę w pomieszczeniach w stanie obniżonej aktywności organizmu (tzw. anabiozie). Są to owady, które bardzo łatwo się rozmnażają. Samica w ciągu swojego krótkiego życia składa ok. 600 jaj.

Czy muchy gryzą?

Mucha domowa nie gryzie, ponieważ nie ma wykształconego gryzącego aparatu gębowego. Muchy mają narządy gębowe typu liżącego, którymi zlizują pokarmy. Do rozpuszczania stałych produktów służą im zawarte w ślinie enzymy.

Jednak inne owady podobne do much, również należące do muchówek, mogą gryźć. Ich ugryzienia mogą być nawet bardzo bolesne. Gryzące owady przypominające muchy to np. giez, bąkowate (np. jusznica deszczowa), mucha tse-tse (zamieszkująca Afrykę).   

czy muchy gryzą - mucha domowafot. Mucha domowa / Adobe Stock, Tomasz

czy muchy gryzą - giezfot. Giez / Adobe Stock, hhelene

czy muchy gryzą - mucha tse tsefot. Mucha tse-tse / Adobe Stock, Hein NouwensFt

czy muchy gryzą - jusznica deszczowafot. Jusznica deszczowa z rodziny bąkowatych / Adobe Stock, Henrik Larsson

Mucha domowa - zagrożenie dla zdrowia

Chociaż mucha nie gryzie, stwarza duże zagrożenie epidemiologiczne. Naukowcy obliczyli, że podczas każdego zatrzymania się na czystej powierzchni owad pozostawia 0,1 mg odchodów z bakteriami i pożywienia. Inne badania dowiodły, że na ciele muchy może znajdować się nawet 6 mln mikroorganizmów, a w jelicie aż 30 milionów.

Zagrożenie dla zdrowia człowieka wynika w dużej mierze z trybu życia i rozmnażania tych owadów. Muchy składają jaja w miejscach, do których wabi je zapach amoniaku. To obornik, śmietniki, odchody, odpady, kompost i inne gnijące i fermentujące substancje. Dodatkowo są bardzo aktywne – stale się żywią, przemieszczają i zostawiają swoje odchody. Nic więc dziwnego, że są wektorami groźnych i zakaźnych chorób.

Przenoszone przez muchy mikroorganizmy, które zagrażają człowiekowi to m.in.:

  • salmonella,
  • prątek gruźlicy,
  • polio,
  • wąglik,
  • pasożyty (np. nicienie),
  • a nawet wesz.

Muchy mogą prowadzić do wystąpienia takich chorób jak dur brzuszny, cholera, choroba Heinego-Medina, gruźlica, zatrucia pokarmowe. W pomieszczeniach w dużym stopniu zajętych przez muchy, człowiek może reagować objawami alergii: nieżytem nosa, przekrwieniem i łzawieniem oczu.

Jak się pozbyć much?

Muchy są przyciągane zwłaszcza przez kolory biały i niebieski, zaś żółty działa odstraszająco. Aby pozbyć się much w domu, można zastosować lepy na owady i pułapki wydzielające zapach amoniaku albo z przyciągającym te owady światłem UV. Muchy wabi też zapach słodki, szczególnie melasa, ale też zapach mięsa. Żywność powinna być zamknięta i schowana. Na oknach warto zawiesić moskitiery. Wieczorem należy unikać otwartych okien przy zapalonym świetle.

Czytaj także:
Ugryzienie komara - domowe sposoby na ukąszenia komarów
Ugryzienie meszki – jak wygląda i czym je smarować? [ZDJĘCIA]
Ugryzienie pluskwy – jak wygląda, co na nie stosować, jak zapobiegać?
Jak wygląda ugryzienie pająka i co na nie stosować
Dlaczego ugryzienie komara swędzi? Poznaj ciekawe fakty na temat komarów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA