dusznica bolesna fot. Adobe Stock

Dusznica bolesna - ostrzeżenie przed zawałem (objawy, leczenie dławicy)

Dusznica bolesna, inaczej dławica piersiowa, jest chorobą spowodowaną zaburzonym dopływem krwi do serca. Charakterystycznym objawem dusznicy jest ból w okolicy serca lub mostka.
/ 17.02.2020 08:03
dusznica bolesna fot. Adobe Stock

Choroba wieńcowa, która obecnie jest najczęstszą przyczyna zgonów, jest spowodowana długotrwałym zaburzeniem dopływu do mięśnia sercowego krwi wraz z tlenem i substancjami odżywczymi. Jednym ze schorzeń objawowych choroby wieńcowej jest dławica piersiowa (dusznica bolesna), która nieleczona może doprowadzić do zawału serca.

Spis treści:

  1. Czym jest dusznica bolesna?
  2. Przyczyny dusznicy bolesnej
  3. Objawy dusznicy piersiowej
  4. Atak dusznicy - co robić?
  5. Leczenie dławicy piersiowej

Czym jest dusznica bolesna?

Dusznica bolesna, nazywana też dusznicą piersiową lub dławicą, jest chorobą spowodowaną zaburzonym dopływem krwi do serca, przez co dochodzi do niedokrwienia tego narządu. Atak dusznicy następuje w przypadku silnego skurczu tętnicy wieńcowej lub zatkania światła tętnicy blaszką miażdżycową, co nieprzerwane powoduje obumieranie fragmentu mięśnia sercowego, czyli tzw. zawał.

Dusznica piersiowa najczęściej pojawia się u kobiet po 50-tce i mężczyzn po 40-tce. Narażeni na nią są zwłaszcza te osoby, które mają zdiagnozowaną miażdżycę lub chorobę wieńcową. Da się to skutecznie leczyć.

Szacuje się, że w Polsce na dławicę piersiową może chorować nawet 1,5 miliona osób.

Przyczyny dusznicy bolesnej

Przyczyny tej choroby są powiązane z trybem życia - często występuje ona u osób uzależnionych od nikotyny i kofeiny, przepracowanych, narażonych na silny stres, a także u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz mających podwyższony cholesterol.

Występowaniu dusznicy bolesnej sprzyjają też:

Objawy dusznicy piersiowej

Jednym z najczęstszych objawów dusznicy jest rozpierający ból w okolicach mostka, który może promieniować do szczęki, ramienia, ręki, pleców. Zazwyczaj umiejscowiony jest po lewej stronie ciała. Innymi objawami są:

Atak dusznicy - co robić?

Warto wiedzieć, jak się zachować, bo od pierwszych reakcji może zależeć twoje lub czyjeś życie.

Co zrobić, gdy zauważysz u siebie objawy dusznicy?

Pierwszą rzeczą, o którą powinno się zadbać, jest zaprzestanie wysiłku fizycznego oraz poinformowanie osoby z otoczenia o odczuwanych dolegliwościach. Należy usiąść lub położyć się w miejscu, gdzie jest swobodny dopływ powietrza.

Jeżeli po kilku minutach objawy nie ustąpią, należy zażyć podjęzykowo nitroglicerynę. Jeżeli w dalszym ciągu odczuwamy ból, należy niezwłocznie wezwać pogotowie, ponieważ może to świadczyć o stanie przedzawałowym lub zachodzącym zawale serca (pierwsza pomoc w zawale serca).

Jak pomóc choremu z napadem dusznicy?

Jeśli osoba informuje nas o występujących dolegliwościach, w pierwszej kolejności należy pomóc jej zażyć przepisane przez lekarza lekarstwa – chory podczas ataku może mieć trudność z odnalezieniem nitrogliceryny w torebce czy odkręceniu zakrętki opakowania.

Należy pamiętać, że nie wolno po podaniu leku zostawić chorego samego! Lek może nie zadziałać i może dojść do utraty przytomności (jak zapobiec omdleniu), dlatego do zakończenia ataku należy towarzyszyć poszkodowanemu.

Jeżeli chory skarży się na nasilający ból lub atak nie mija mimo podania nitrogliceryny, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i zostać przy chorym do przyjazdu ratowników. W przypadku utraty przytomności i stwierdzenia zatrzymania akcji serca należy rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do przyjazdu karetki pogotowia. Jeśli jest taka możliwość, należy wezwać na pomoc osobę z otoczenia.

Leczenie dławicy piersiowej

U osób, u których wystąpiły objawy dławicy, przeprowadza się szereg badań: ekg serca, próbę wysiłkową oraz echokardiografię. Jeśli specjaliści potwierdzą podejrzenie dusznicy bolesnej, mogą wprowadzić leczenie farmakologiczne mające na celu poprawę jakości życia oraz bezpieczeństwa chorego.

Najczęściej stosowanym lekiem jest aspiryna, ponadto leki z grupy beta-blokerów oraz nitratów.

Bezwzględnie każdy chory powinien mieć przy sobie nitroglicerynę, która przerywa atak dławicy! Substancję tę można dostać w aptece w formie tabletek podjęzykowych lub aerozolu.

U pacjentów, w przypadku których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możliwa jest interwencja chirurgiczna. Najczęstszym zabiegiem jest angioplastyka, czyli zabieg poszerzający zmienione chorobowo tętnice (od jakiegoś czasu zabieg ten można wykonać metodą laserową) oraz wszczepienie bajpasów.

Poza leczeniem farmakologicznym oraz chirurgicznym niezwykle ważna jest zmiana stylu życia. Należy zrezygnować z papierosów oraz innych używek, stosować zdrowa dietę nie podwyższająca cholesterolu (dieta na cholesterol), a także zminimalizować czynniki stresogenne.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.04.2012.

Więcej o chorobach serca:Zawał serca: objawy, które trzeba znać + pierwsza pomoc w zawaleCzy depresja zwiększa ryzyko choroby wieńcowej?Czym grozi nieleczenie nadciśnienia tętniczego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)