domowe sposoby na biegunkę fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na biegunkę. Jak poradzić sobie z rozwolnieniem?

Do domowych sposobów na biegunkę można zaliczyć: picie siemienia lnianego, jedzenie rozgotowanego ryżu, gotowanej marchewki lub gorzkiej czekolady. Na rozwolnienie pomagają też niektóre zioła i owoce.
/ 11.05.2020 11:30
domowe sposoby na biegunkę fot. Adobe Stock

Biegunka zwykle trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jeśli nie jest to poważne zatrucie bakteriami, możemy próbować radzić sobie z nią w domu. Podstawową rzeczą, o jaką trzeba zadbać, to nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na biegunkę
  2. Co to jest biegunka?
  3. Przyczyny biegunki
  4. Kiedy zgłosić się do lekarza
  5. Dieta podczas biegunki

Domowe sposoby na biegunkę

Jest wiele domowych metod polecanych na rozwolnienie. To, czy dany sposób zadziała, jest cechą indywidualną, dlatego najlepiej samemu sprawdzić ich skuteczność.

Mielona kawa

Często opisywaną metodą na biegunkę jest zjedzenie 1-2 łyżek kawy „sypanej”. Jakkolwiek niesmacznie to brzmi, kawa mielona może wykazywać działanie zapierające poprzez zawarte w swoim składzie alkaloidy. Już dwie łyżki kawy potrafią zagęścić stolec.

Marchwianka

Gotowana marchewka działa łagodząco na błonę śluzową jelit i uzupełnia składniki mineralne. Zupa z marchwi jest szybka do zrobienia i idealnie nadaje się do podania dzieciom. Zobacz przepis na marchwiankę.

Ryż

Domowym sposobem na biegunkę może być też zjedzenie rozgotowanego ryżu, ewentualnie z dodatkiem gotowanej marchewki. Oprócz hamowania rozwolnienia, taki posiłek pozwoli pokryć część zapotrzebowania energetycznego organizmu oraz ukoi głód.

Siemię lniane

Na biegunkę sprawdzi się również siemię lnianeZjedzone w postaci kisielu bądź papki hamuje rozwolnienie oraz działa osłonowo na ścianę jelita. Siemię jest też polecane w celu normalizacji rytmu wypróżnień u osób bez biegunki oraz u odchudzających się – powoduje uczucie sytości.

Gorzka czekolada

Kolejnym polecanym domowym sposobem na biegunkę jest gorzka czekolada – najlepiej z wysoką zawartością kakao (powyżej 70%). Z jednej strony ma działać podobnie do kawy, z drugiej zaś jak węgiel aktywowany – wiąże i zagęszcza zawartość jelit oraz neutralizuje działanie szkodliwych substancji. Dzięki zawartym w niej ziarnom kakaowym, ogranicza ruchomość jelit.

Jagody i borówki

Z owoców w przeciwdziałaniu biegunce na uwagę zasługują jagody i ich przetwory. Działanie zapierające mają nie tylko spożywane na surowo owoce, ale także nalewka jagodowa. Również borówki słyną ze swoich dobroczynnych właściwości w przypadku rozwolnienia. Najlepiej działają spożywane na surowo. Możesz też pić napary z borówek.

Zioła

Wśród produktów, które są skuteczne na biegunkę, wymienia się również zioła. Najczęściej na rozwolnienie polecane są odwary i napary z: pierwiosnka lekarskiego, rumianku, kłącza pięciornika kurzego ziela, rdestu wężownika, liści szałwii, korzenia lukrecji, mięty, ziela cząbru oraz koniczyny polnej.

Zanim sięgniemy po coś na biegunkę, warto wiedzieć, kiedy mówimy o rozwolnieniu i jakie mogą być jego przyczyny.

Co to jest biegunka?

Biegunka to częste - trzy lub więcej razy dziennie - oddawanie płynnego stolca. Jest zwykle reakcją organizmu na zatrucie pokarmowe. Najczęściej nie trwa dłużej niż kilkanaście godzin. Podstawowym zagrożeniem dla organizmu podczas biegunki jest odwodnienie. Poza płynnym stolcem biegunkę mogą charakteryzować takie objawy, jak: wysypka na skórze, osłabienie organizmu (Przeczytaj: Ważne fakty o biegunce). 

Jakie są przyczyny biegunki?

Biegunka może być wywołana zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. U niektórych jest reakcją na leki - np. podczas stosowania długo trwającej antybiotykoterapii. Wtedy dochodzą też bóle brzucha. Rozwolnienie bywa też objawem alergii pokarmowej albo nadwrażliwości jelit. Częste wypróżnianie się może wywoływać też silny stres.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Są objawy, których lepiej nie bagatelizować i które powinny skłonić do wizyty u lekarza:

  • objawy biegunki nasilają się albo trwają dłużej niż 3-4 dni,
  • zauważysz krew lub śluz w stolcu,
  • masz wysoką gorączkę utrzymująca się ponad dobę,
  • odczuwasz silne bóle brzucha i masz wymioty,
  • zdarzają ci się zasłabnięcia.

Dieta podczas biegunki

W leczeniu biegunki najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Pacjenci często zapominają, że muszą pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz dodatkowo straty wody i elektrolitów wynikające z nadmiaru wodnistych stolców.

Płyny, których można użyć, to poza wodą, najlepiej mineralną, herbata, jogurt, mus jabłkowy. Zdecydowanie odradzane są: soki owocowe, napoje typu cola i inne napoje gazowane.

Kolejnym po odpowiednim nawodnieniu krokiem jest spożycie posiłku, przy czym nie zaleca się zmiany dotychczasowej diety. Owszem, można zredukować ilość substancji drażniących, ostrych przypraw itp. Dobrze jest też zrezygnować na 2-3 dni z produktów bogatych w błonnik i surowych warzyw.

Każda biegunka nieustępująca po 3 dobach wymaga konsultacji lekarza. Również wtedy, gdy uniemożliwione jest dostarczenie odpowiedniej ilości płynów choremu, trzeba się udać do lekarza. Konieczne może się okazać pozostanie w szpitalu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.02.2011.

Więcej o problemach z brzuchem:Jak zwalczyć bóle brzucha, nudności, wymioty? Oto sprawdzone sposobyJak rozpoznać i leczyć biegunkę poantybiotykową?Czy przewlekła biegunka jest groźna?Biegunka w ciąży może być niebezpieczna - nie bagatelizuj jej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!