Domowe sposoby na biegunkę. Te produkty masz w swojej kuchni

Domowe sposoby na biegunkę fot. Adobe Stock, Photocreo Bednarek
Do domowych sposobów na biegunkę można zaliczyć: picie siemienia lnianego, jedzenie rozgotowanego ryżu, gotowanej marchewki lub gorzkiej czekolady. Na rozwolnienie pomagają też niektóre zioła i owoce. Sprawdź, co pomaga na biegunkę.
/ 04.01.2023 11:30
Domowe sposoby na biegunkę fot. Adobe Stock, Photocreo Bednarek

Spis treści:

  1. Co to jest biegunka?
  2. Domowe sposoby na biegunkę
  3. Kawa
  4. Czarna herbata
  5. Marchwianka
  6. Ryż
  7. Siemię lniane
  8. Gorzka czekolada
  9. Jagody
  10. Zioła
  11. Naturalne leki (węgiel, probiotyki)
  12. Dieta podczas biegunki
  13. Kiedy zgłosić się do lekarza

Co to jest biegunka?

Biegunka to częste - trzy lub więcej razy dziennie - oddawanie płynnego stolca. Jest zwykle reakcją organizmu na zatrucie pokarmowe. Najczęściej nie trwa dłużej niż kilkanaście godzin. Podstawowym zagrożeniem dla organizmu podczas biegunki jest odwodnienie. Poza płynnym stolcem mogą występować takie objawy, jak ból brzucha, nudności, podwyższona temperatura, wysypka na skórze, osłabienie organizmu. 

Biegunka może być wywołana zakażeniem wirusowym (najczęściej) lub bakteryjnym. U niektórych jest reakcją na leki - np. podczas stosowania antybiotykoterapii. Rozwolnienie bywa też objawem alergii pokarmowej albo nadwrażliwości jelit. Częste wypróżnianie się może wywoływać też silny stres.

Jeśli przyczyną biegunki nie jest poważna infekcja bakteryjna (o czym świadczy często wysoka gorączka), możemy próbować radzić sobie z problemem w domu. Pamiętając, że podstawową rzeczą, o jaką trzeba zadbać, to nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Domowe sposoby na biegunkę

Jest wiele domowych metod polecanych na biegunkę. Można wykorzystać produkty, które często znajdziemy w kuchni, np. kawę, czarną herbatę, marchew, czekoladę, ryż czy zioła. Pomocne mogą być naturalne leki takie jak węgiel leczniczy, probiotyki lub diosmektyt. Bardzo ważne w trakcie biegunki jest picie dużej ilości płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia. 

Domowe sposoby na biegunkę u dzieci

Ostrej biegunki u dzieci nie należy hamować, np. stosując leki na rozwolnienie. Jest to postepowanie odradzane przez lekarzy, ponieważ może blokować wydalanie chorobotwórczych drobnoustrojów z organizmu, a w rezultacie pogarszać przebieg choroby. Można jednak dzieciom podawać produkty wskazane przy rozwolnieniu, np. ryż, kleik z siemienia lnianego, marchwiankę, a unikać posiłków ciężkostrawnych czy wzdymających. Podstawą leczenie biegunki u dzieci jest nawodnienie. Z małymi dziećmi należy udać się do lekarza. 

Kawa na biegunkę

Często opisywaną domową metodą na biegunkę jest zjedzenie 1-2 łyżeczki kawy „sypanej”. Jakkolwiek niesmacznie to brzmi, kawa mielona może wykazywać działanie zapierające poprzez zawarte w swoim składzie garbniki. Już dwie łyżki kawy potrafią zagęścić stolec.

Czarna herbata na biegunkę

Dostępnym w każdym domu skutecznym produktem na biegunkę jest czarna herbata. Zawarte w niej garbniki hamują przedostawanie się wody z organizmu do jelita grubego, dlatego zagęszczają treść kałową i hamują biegunkę. Aby pozbyć się rozwolnienia, łyżkę stołową herbaty zalej szklanką wrzątku i trzymaj pod przykryciem do 20 minut. Gotowy napar pij 2-3 razy dziennie.

Marchwianka na biegunkę

Marchwianka to tradycyjny domowy sposób na biegunkę i bóle brzucha. Gotowana marchewka, dzięki zawartości pektyn, działa łagodząco na błonę śluzową jelit, uzupełnia też składniki mineralne. Mogą ją jeść niemowlęta i starsze dzieci. Zupa z marchwi jest szybka do zrobienia i idealnie nadaje się do podania dzieciom. Zobacz przepis na marchwiankę.

Ryż na biegunkę

Domowym sposobem na biegunkę może być też zjedzenie rozgotowanego ryżu, ewentualnie z dodatkiem gotowanej marchewki. Oprócz hamowania rozwolnienia, taki posiłek pozwoli pokryć część zapotrzebowania energetycznego organizmu oraz ukoi głód.

Siemię lniane na biegunkę

Na biegunkę sprawdzi się również siemię lnianeZjedzone w postaci kisielu bądź papki hamuje rozwolnienie oraz działa osłonowo na ścianę jelita. Siemię jest też polecane w celu normalizacji rytmu wypróżnień u osób bez biegunki oraz u odchudzających się – powoduje uczucie sytości. 

Aby zastosować siemię lniane na biegunkę, 2-3 łyżki ziaren lnu zalej szklanką ciepłej wody i odczekaj ok. godziny. Następnie odcedź i pij kisiel kilka razy dziennie do czasu ustąpienia biegunki. 

Gorzka czekolada na biegunkę

Kolejnym polecanym domowym sposobem na biegunkę jest zjedzenie gorzkiej czekolady – najlepiej z wysoką zawartością kakao (powyżej 70%). Z jednej strony ma działać podobnie do kawy, z drugiej zaś jak węgiel aktywowany – wiąże i zagęszcza zawartość jelit oraz neutralizuje działanie szkodliwych substancji. Dzięki zawartym w niej ziarnom kakaowym, ogranicza ruchomość jelit.

Jagody i borówki na biegunkę

Z owoców w przeciwdziałaniu biegunce na uwagę zasługują jagody i ich przetwory. Ale uwaga: działanie zapierające mają suszone owoce jagody lub borówki, świeże owoce mogą działać przeczyszczająco. Korzystne właściwości w przypadku biegunki jagody zawdzięczają obecnym w nich pektynom. Rekomendowane dawkowanie lecznicze wynosi 20-60 g suszonych owoców lub herbata z 1 g suszonych liści/150 ml wody. 

Przeczytaj też: Borówka na zaparcia

Zioła na biegunkę

Wśród domowych sposobów na biegunkę wymienia się również zioła. Najczęściej na rozwolnienie polecane są odwary i napary z: liści orzecha włoskiego, liścia jeżyny, pierwiosnka lekarskiego, rumianku, kłącza pięciornika kurzego ziela, rdestu wężownika, liści szałwii, korzenia lukrecji, mięty, ziela cząbru oraz koniczyny polnej.

Leki na biegunkę

W domowym leczeniu biegunki można wykorzystać leki dostępne w aptece: węgiel aktywowany, probiotyki lub diosmektyt.

Węgiel aktywowany (leczniczy) nie ma potwierdzonej naukowo skuteczności, ale niektórym pomaga. Jest to substancja o silnych właściwościach adsorpcyjnych (pochłaniających), dzięki czemu wiąże wodę, drobnoustroje i toksyny. Nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Przeczytaj też: Węgiel aktywowany na wirusy

Probiotyki sprawdzą się przede wszystkim przy biegunce po antybiotykach. Leki te zabijają bakterie, również te korzystne dla mikroflory jelit, dlatego skutkiem ubocznym ich stosowania bywa biegunka. Probiotyk dostępny w aptece poprawi skład mikrobiomu i zatrzyma biegunkę.

Dostępne są też leki na bazie diosmektytu, czyli naturalnego związku glinowo-krzemowego polecanego przy biegunce. 

Dieta podczas biegunki

W leczeniu biegunki najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Pacjenci często zapominają, że muszą pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz dodatkowo straty wody i elektrolitów, wynikające z nadmiaru wodnistych stolców.

Płyny, których można użyć, to poza wodą, najlepiej mineralną, herbata, jogurt, mus jabłkowy. Zdecydowanie odradzane są: soki owocowe, napoje typu cola i inne napoje gazowane.

Kolejnym po odpowiednim nawodnieniu krokiem jest spożycie posiłku, przy czym nie zaleca się zmiany dotychczasowej diety. Owszem, można zredukować ilość substancji drażniących, ostrych przypraw itp. Dobrze jest też zrezygnować na 2-3 dni z produktów bogatych w błonnik i surowych warzyw.

Każda biegunka, która nie ustępuje po 3 dobach, wymaga konsultacji lekarza. Również wtedy, gdy uniemożliwione jest dostarczenie odpowiedniej ilości płynów choremu, trzeba się udać do lekarza. Konieczne może się okazać pozostanie w szpitalu.

Więcej: Co jeść i pić przy biegunce?

Kiedy zgłosić się z biegunką do lekarza?

Są objawy, których lepiej nie bagatelizować i które powinny skłonić do wizyty u lekarza:

  • objawy biegunki nasilają się albo trwają dłużej niż 3-4 dni,
  • zauważysz krew lub śluz w stolcu,
  • masz wysoką gorączkę utrzymująca się ponad dobę,
  • odczuwasz silne bóle brzucha i masz wymioty,
  • zdarzają ci się zasłabnięcia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.02.2011.

Czytaj także:
Ile trwa biegunka? Sprawdź, kiedy iść do lekarza w przypadku rozwolnienia
Jak wywołać biegunkę? (plus domowe sposoby na zaparcia)
Biegunka jak woda? (+ 6 spraw, na które warto zwrócić uwagę w WC) [Porady]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA