Spis treści:
- Czym są owsiki i co powodują?
- Domowe sposoby na owsiki u dzieci i kobiet w ciąży
- Domowe sposoby na owsiki u dorosłych
- Jak się pobyć owsików?
Czym są owsiki i co powodują?
Owsica to najczęstsza infekcja pasożytnicza dotykająca dzieci. Najczęściej chorują na nią przedszkolaki i młodsi uczniowie (do 10.-12. roku życia). Owsikami mogą zarazić się również dorośli. To białe robaczki, które bytują w układzie pokarmowym człowieka.
Objawy powodowane przez owsiki to: bóle brzucha, nudności, zgrzytanie zębami, świąd w okolicy odbytu, zaburzenia snu (spowodowane swędzeniem, które nasila się nocą). W stolcu osoby chorej często dostrzec można małe białe cienkie robaczki. Wywołują one świąd odbytu, ponieważ właśnie tą drogą owsiki wydostają się na zewnątrz.
Leczenie farmakologiczne owsicy obejmuje podawane choremu i bliskim głównie leki zawierające pyrantel (od niedawna jest dostępny bez recepty). Wspomagająco można zastosować też babcine sposoby.
Domowe sposoby na owsiki u dzieci i kobiet w ciąży
Przedstawione naturalne sposoby stosować mogą także dorośli, chociaż najbardziej poleca się je u dzieci i kobiet w ciąży. Oto, co zabija owsiki:
- Czosnek – pomaga usunąć owsiki bezpośrednio z jelit i niszczy jaja owsików. Warto każdego dnia zjeść 1-2 ząbki utarte z solą lub olejem kokosowym. Można go dodawać do sałatek, kanapek. Przy owsikach można również spróbować posmarować odbyt rozgniecionymi ząbkami czosnku.
- Cebula – zawiera naturalne związki siarki, które wspomagają usuwanie owsików. Możesz doprawiać nią dania lub pić syrop z cebuli. Najskuteczniej działa surowa cebula. Związki siarki zawierają również surowa marchew i kapusta. Po nie również warto sięgać.
- Pestki dyni – zawarta w nich kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego. Każdego dnia na czczo zjadaj ok. 2 łyżek pestek z dyni. Jeśli masz taką możliwość, wybierz pestki samodzielnie wysuszone.
- Tzw. kwaśna dieta – powinna ona obfitować w kiszonki, czyli: kiszoną kapustę, kiszone ogórki, maślankę, kwaśne mleko czy jogurty naturalne. Zawierają one bakterie kwasu mlekowego, które pobudzają układ trawienny i ułatwiają wypróżnianie, a więc oczyszczanie jelit z owsików. Poza tym zakwaszają środowisko w układzie pokarmowym. A owsiki nie lubią kwaśnego środowiska.
Domowe sposoby na owsiki u dorosłych
Te sposoby na owsiki są odpowiednie tylko dla osób dorosłych. Nie można ich stosować u dzieci i kobiet w ciąży. Aby pozbyć się owsików, można wypróbować:
- Piołun – zawiera tujon, izotujon, związki, które zwalczają owsiki. Łyżkę piołunu zagotuj w szklance wody. Pij chłodny napar na czczo. Powtarzaj zabieg przez kilka kolejnych dni.
- Ocet jabłkowy – sprawia, że w jelicie cienkim rozwija się kwaśne środowisko niesprzyjające rozwojowi owsików. Każdego dnia wypijaj szklankę wody z 2 łyżeczkami octu winnego.
- Ziołowe nasiadówki – ograniczą swędzenie w okolicy odbytu. Zaparz więc rumianek (5 łyżek lub torebek na litr wody), przestudź go i przelej do miski. Posiedź w niej kilka minut. Czytaj też: Jak przygotować nasiadówkę?
Pamiętajmy, że domowe sposoby mogą jedynie działać wspomagająco. W przypadku wykrycia owsików powinniśmy zgłosić się najpierw do lekarza.
Jak się pobyć owsików?
Aby wyeliminować owsiki, należy zastosować kilka zasad. Walka z owsikami wymaga szerokiego działania.
- Konieczne jest wypranie pościeli, piżam, koców itp., ponieważ leczenie może okazać się nieskuteczne – jajka owsików wnikną z powrotem do organizmu i problem powróci.
- Należy regularnie myć ręce, szczególnie po wyjściu z toalety.
- Dzieciom należy obciąć paznokcie na krótko, co zapobiegnie nadmiernemu drapaniu się w okolicy odbytu.
- Warto też zdezynfekować dziecięce zabawki.
Jeśli owsiki zdiagnozowano u dziecka, rodzic powinien poinformować żłobek, przedszkole lub szkołę o zaistniałym problemie, aby owsica nie szerzyła się na kolejne dzieci.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.05.2017.
Czytaj także:
Badanie kału - po co się wykonuje, jak się przygotować, wyniki i cena
Tasiemiec - po czym poznać zarażenie (objawy, metody zwalczania)
Tasiemiec uzbrojony - jak można się zarazić? (objawy, zagrożenia)
Pasożyty - objawy, jak dochodzi do zakażenia, leczenie, zapobieganie
Badanie na pasożyty z krwi - co wykrywa i jak interpretować wyniki
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!