Jak leczyć reumatyzm? Vademecum

Reumatyzm – dowiedz się, jak go diagnozować i leczyć /fot. Fotolia fot. Fotolia
Reumatyzm, czyli dolegliwości bólowe związane ze stawami, kręgosłupem i nie tylko, dopada nas w starszym wieku. Jak diagnozować reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i zwyrodnienie stawów czy kręgosłupa? Jak radzić sobie z bólem w rwie kulszowej i chorobie zwyrodnieniowej? Jak wygląda życie po wymianie stawu na endoprotezę? Wszystko o leczeniu reumatyzmu znajdziesz tutaj.
Reumatyzm – dowiedz się, jak go diagnozować i leczyć /fot. Fotolia fot. Fotolia

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Trudno rozpoznać początek choroby, jaką jest reumatoidalne zwyrodnienie stawów (RZS). Jakie są objawy RZS? Jakie kryteria pozwalają zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów? Jakie badania powinno się zrobić, jeśli lekarz podejrzewa, że to RZS?

Zobacz: RZS – sprawdź, czy spełniasz kryteria

Zdiagnozuj chorobę, czyli rentgen

Rentgen (rtg) to najpopularniejsze i najtańsze badanie diagnostyczne, dzięki któremu można wykryć chorobę zwyrodnieniową stawów. Badanie jest zazwyczaj wykonywane w dwóch płaszczyznach, by dobrze odwzorować przestrzenną budowę stawu. Co zobaczymy na rentgenie? Jakie są inne badania?

Przeczytaj: Zwyrodnienie stawów – rentgen prawdę ci powie

Dowiedz się! Lecznicze solanki na zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów – leki przeciwbólowe

Jakie leki przeciwbólowe ukoją dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów? Które niesteroidowe leki przeciwzapalne są najbezpieczniejsze dla organizmu? Co robić, gdy leki nie działają? Czy oprócz leków można radzić sobie z bólem w zwyrodnieniu stawów innym sposobami?

Polecamy: Zwyrodnienie stawów – tabletka i już nie boli…

Zobacz także: Zwyrodnienie stawów wskazówki do leczenia

Rwa kulszowa

Bardzo silne bóle pleców w części lędźwiowej mogą oznaczać rwę kulszową – zwaną też potocznie korzonkami czy lumbago. Jej przyczyną jest najczęściej wypadnięcie dysku. Dyskopatia może powstać na skutek choroby zwyrodnieniowej. Rwa kulszowa może też powodować ból nóg (ból promieniujący w dół nóg, aż do kostki) i być przyczyną problemów z poruszaniem się.

Czytaj też: Jak leczyć rwę kulszową?

Polecamy też: Czy pływanie może ukoić ból kręgosłupa?

Endoprotezoplastyka – wymiana stawu

Zwyrodniałe stawy, głównie biodrowe i kolanowe, kwalifikują się do endoprotezo plastyki, czyli chirurgicznej wymiany stawu. Alternatywną metodą jest kapoplastyka, w której wymianie podlegają tylko powierzchnie stykających się ze sobą stawów. Na czym polegają te metody? Jak wygląda życie po zabiegu wstawienia endoprotezy?

Polecamy: Endoprotezoplastyka – gdy staw jest do wymiany

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA