Uczulenie na nikiel - objawy alergii na nikiel, odczulanie

alergia na nikiel fot. Adobe Stock
Zwykle uczula nikiel znajdujący się w biżuterii, guzikach od ubrań, sprzączkach od pasków, sztućcach, ale też w kosmetykach i jedzeniu. Kontakt z niklem wywołuje wysypkę i swędzenie.
Marta Wilczkowska / 04.03.2020 10:09
alergia na nikiel fot. Adobe Stock

Uczulenie na nikiel to jedna z najczęściej występujących alergii kontaktowych. Szacuje się, że dotyczy nawet kilkunastu procent ludzi dorosłych. Alergia na nikiel jest uciążliwa, bo nikiel jest powszechnie występującym pierwiastkiem.

Spis treści:

  1. Uczulenie na nikiel - co wywołuje alergię?
  2. Uczulenie na nikiel - objawy
  3. Alergia na nikiel - diagnoza i leczenie
  4. Uczulenie na nikiel - odczulanie

Uczulenie na nikiel - co wywołuje alergię?

Nikiel to pierwiastek chemiczny, który możesz znaleźć w:

  • biżuterii,
  • metalowych guzikach,
  • monetach,
  • kluczach,
  • sztućcach,
  • naczyniach do gotowania,
  • oprawkach okularów,
  • sprzączkach od pasków,
  • tuszach do tatuażu,
  • kosmetykach - szminkach i tuszach do rzęs,
  • jedzeniu - źródłem jest soczewica, owiec, orzechy.

Do reakcji alergicznej dochodzi po trwającym pewien czas kontakcie niklu ze skórą.

Uczulenie na nikiel - objawy

Najbardziej znanym (co wcale nie znaczy, że najczęstszym) objawem alergii na nikiel jest tzw. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Oznacza to, że w miejscu kontaktu skóry z przedmiotem zawierającym nikiel rozwija się stan zapalny o podłożu alergicznym. Zmiany mogą przypominać wysypkę, często towarzyszy im zaczerwienienie i swędzenie skóry. Tego typu objawy rozwijają się na przykład w miejscu zetknięcia skóry z guzikiem spodni, zapięciem zegarka, a nawet w kącikach ust pod postacią... zajadów.

Nikiel może uczulać też na drodze pokarmowej, czyli po spożyciu pokarmów go zawierający. Wśród objawów, które mogą świadczyć o alergii na nikiel o takim podłoży należy wymienić:

W skrajnych przypadkach alergii, kontakt z produktami zawierającymi nikiel u osób uczulonych może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na nikiel - diagnoza i leczenie

Aby wykryć uczulenie na nikiel, należy przeprowadzić próby kontaktowe (jak się robi testy alergiczne). Jeśli podejrzewasz o siebie alergię na nikiel, zgłoś się do dermatologa lub alergologa.

Leczenie polega na łagodzeniu objawów - używając zaleconych przez lekarza maści ze sterydami lub kremów. W ciężkich przypadkach stosowane są doustne leki sterydowe.

Jedynym skutecznym sposobem walki z uczuleniem na nikiel jest unikanie rzeczy i pokarmów, które go zawierają. Pamiętaj też, aby o swojej alergii zawsze informować lekarzy i stomatologów: alergia na nikiel może powodować odrzucanie implantów stomatologicznych i ortopedycznych.

Uczulenie na nikiel - odczulanie

Niestety osoby uczulone na nikiel, nie mają możliwości przejść odczulania. Zabieg taki jest możliwy w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego, drzewa, krzewy, zarodniki grzybów. Alergicy z uczuleniem na nikiel muszą po prostu unikać kontaktu z alergenem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.09.2015.

Więcej o alergiach:Alergia pokarmowa może zaatakować cię w każdym wieku. Znamy przyczynę!Rodzaje uczuleń - 4 podstawowe typy alergiiCzy katar alergiczny trzeba leczyć? [POWIKŁANIA]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA