domowe sposoby na swędzenie skóry fot. Adobe Stock, methaphum

5 domowych sposobów na swędzenie skóry

Swędzenie skóry może oznaczać alergię, grzybicę, ukąszenie owada, poparzenie słoneczne, łupież, przesuszenie naskórka, a czasami przewlekłą chorobę. Skuteczne domowe sposoby na swędzenie skóry to m.in. emolienty, zimne okłady, lukrecja, lanolina, aloes i mentol.
Marta Wilczkowska / 27.05.2022 09:48
domowe sposoby na swędzenie skóry fot. Adobe Stock, methaphum

Swędzenie skóry, inaczej świąd skóry, jest najczęstszym objawem, z którym pacjenci zgłaszają się do dermatologów. Choć najprostszą i pierwszą metodą na swędzenie skóry jest jej drapanie, to najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić. Drapanie sprzyja uszkodzeniom i otarciom naskórka oraz zakażeniom skóry, a to z kolei może nasilać świąd. Sposoby na swędzenie skóry powinny być dobrane w zależności od czynnika powodującego dolegliwości. W niektórych przypadkach pomocne będą domowe metody. 

Sposoby na swędzenie skóry a przyczyna dolegliwości

Istnieje wiele możliwych przyczyn swędzenia skóry:

ale też poważniejsze choroby, jak:

Jeśli swędzenie skóry związane jest z przesuszeniem naskórka, schodzącą skórą po opalaniu lub pogryzieniem przez owady, poniższe metody pielęgnacji swędzącej skóry powinny wystarczyć. Jeśli jednak świąd skóry jest objawem choroby, konieczne jest przede wszystkim leczenie przyczyny problemu, a poniższe sposoby można potraktować jako dodatkowy sposób pielęgnacji. Poznaj inne przyczyny swędzenia skóry.

Jak poradzić sobie ze swędzeniem skóry domowymi sposobami?

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa domowego leczenia swędzenia. Świąd łagodzą kąpiele w zimnej lub chłodnej wodzie, ale nie gorącej. Poza tym natłuszczanie skóry, nawilżanie powietrza, a także unikanie drażniących tkanin lub za ciasnych ubrań. 

  • Do mycia używaj emolientów – nie zawierają mydła, zapewniają dłuższe nawilżenie skóry, są zalecane osobom z wrażliwą skórą, ze skórą atopową i przesuszoną. Dzięki temu zapobiegniesz dalszemu przesuszeniu skóry i zniwelujesz nieprzyjemne uczucie swędzenia.
  • Dodawaj do kąpieli nieco oliwki dla dzieci. Nawilży skórę i zapobiegnie wysuszeniu, które mogłoby nastąpić na skutek np. użycia mydła lub kąpieli w twardej wodzie.
  • Po osuszeniu ciała nakładaj na skórę hipoalergiczny balsam. Delikatnie nawilży skórę, nie podrażniając jej.
  • Na miejsca mocno swędzące kładź zimny okład (np. pokruszony lód owinięty folią i ścierką). Zimno znieczuli swędzące miejsce, dzięki czemu na jakiś czas poczujesz ulgę. Dodatkowo ograniczy obrzęk (np. po ugryzieniu owada).
  • Wykorzystaj preparaty łagodzące swędzenie skóry dostępne w aptekach i drogeriach, to te na bazie mentolu, kamfory, lukrecji, aloesu, lanoliny czy dimetyndenu. Są to przeważnie maści i żele przeznaczone do miejscowego stosowania na swędzące miejsca.

Sprawdź też: Domowe sposoby na wysypkę i uczulenie skórne

O przyczynach swędzenia skóry czytaj też na naszym forum medycznym.

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 16.04.2018. 

Czytaj także:
Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?
Dlaczego mnie wszystko swędzi?
Skóra choroby - atopowa sucha
Jak rozpoznać suchą cerę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!