Pasożyty u dziecka fot. Panthermedia

Pasożyty u dziecka

Kłopoty z brzuszkiem czasem mogą być spowodowane przez pasożyty. Zobacz jakie.
/ 16.03.2012 10:26
Pasożyty u dziecka fot. Panthermedia

Pasożytami łatwo się zarazić. Wystarczy, że dziecko zje niedokładnie umyty owoc, będzie miało kontakt z zarobaczonym psem lub kotem albo pobawi się w brudnej piaskownicy. Maluchy często zarażają się pasożytami przez kontakt z innymi dziećmi – na placu zabaw, w klubiku czy żłobku. Objawy zakażenia są bardzo różne: biegunka, mdłości, ból brzuszka, wysypka, wymioty, zmiana w zachowaniu, chudnięcie, osłabienie. Namierzenie „winowajców” jest trudne i zajmuje trochę czasu. Kupkę trzeba badać przynajmniej trzy razy, co dwa dni. Zwykle leczenie obejmuje też wszystkich domowników.

Pasożyty u dziecka - Owsiki
Ich jaja mogą się znajdować np. w piasku, na ręczniku albo nawet unosić się w powietrzu. W jelitach wylęgają się z nich larwy, a z tych małe białe niteczki – owsiki. Około północy samice podpełzają w okolice odbytu i składają tam jaja. Można je zobaczyć gołym okiem! Maluch drapie się i na paznokciach przenosi jaja z powrotem do buzi. Leczenie polega nie tylko na podawaniu środków przeciwko pasożytom. Trzeba dokładnie wysprzątać mieszkanie i odkazić (wyprać i wyprasować gorącym żelazkiem) wszystkie ręczniki, pościel, narzuty, pluszaki. Jaja owsików poza organizmem człowieka mogą żyć aż trzy tygodnie.

Pasożyty u dziecka - Tasiemiec
Jego larwy znajdują się z niedogotowanym lub niedosmażonym mięsie zakażonego zwierzęcia. Dziecko może się też zarazić, głaszcząc zakażonego psa lub kota i wkładając rękę do buzi. Tasiemiec może nie powodować dolegliwości przez wiele lat. Jego człony czasem pojawiają się w kupce (wyglądają jak kawałki makaronu). Pasożyt zagnieżdża się w jelitach, wątrobie lub mózgu. Leczenie trwa kilka miesięcy.

Pasożyty u dziecka - Lamblie
Dzieci zarażają się, zjadając cysty lamblii z zanieczyszczonym pokarmem lub wodą do picia. Objawy to: nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, brak przyrostu masy ciała, złe samopoczucie, mniejsza aktywność, nadmierna senność. W przypadku zakażenia przewlekłego może dojść do zaburzeń wchłaniania. Potrzebny jest antybiotyk.

Pasożyty u dziecka - Glista
Do zakażenia dochodzi po spożyciu pokarmu zanieczyszczonego jajami glisty, jak również poprzez brudne ręce. Jaja mogą być w ziemi lub w wodzie. Po ich połknięciu wykluwają się larwy, które w czasie wędrówki po organizmie dostają się do płuc, powodując silny kaszel w nocy. Larwy glist z odkrztuszoną wydzieliną ponownie zostają połknięte i dostają się do jelita, gdzie dojrzewają, produkują jaja i zostają wydalone podczas wypróżnienia. Objawy są być różnorodne: bóle brzucha, nudności, wymioty, wysypki, przewlekły kaszel, brak apetytu i nieprzybieranie na wadze. Glista przypomina wielką białą dżdżownicę. Czasem pojawia się w kupce lub pościeli. Leczenie trwa kilka dni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!