Prostata – vademecum

Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia
W codziennym funkcjonowaniu prosta rzadko daje o sobie znać, co sprawia, że często unikamy nieprzyjemnych wizyt u urologa. Niestety, badania, przed którymi tak się wzbraniamy mogą nie jednokrotnie uratować nasze zdrowie a nawet życie. Zobacz jak funkcjonuje prostata, kiedy i jak należy ją badać, oraz jak uchronić się przed chorobami tego narządu.
/ 20.10.2011 12:43
Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia

Stercz – co to takiego?

Gruczoł krokowy (stercz, prostata) to niewielki narząd zlokalizowany poniżej pęcherza moczowego. Stanowi on część układu rozrodczego mężczyzny i odpowiada za produkcje płynu nasiennego.

Zobacz też: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prostacie

Gdy zaczynają się problemy

Często o istnieniu prostaty przypominamy sobie dopiero, gdy zaczyna nam dolegać. Najczęstszą dolegliwością związaną z tym gruczołem jest jego rozrost. Przerost prostaty utrudnia lub uniemożliwia oddawanie moczu, wpływa także na kondycje seksualną mężczyzn, dotyczy on głównie mężczyzn po 50. roku życia.

Zobacz też: Jak leczyć łagodny rozrost gruczołu krokowego?

Rak prostaty

Choć rozrost stercza nie ma związku z pojawieniem się raka gruczołu krokowego, objawy jakie mu towarzyszą są podobne do tych, które pojawiają się w przebiegu choroby nowotworowej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i badania profilaktyczne.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o raku prostaty?

Diagnostyka chorób prostaty

Przerost, tak samo jak nowotwór gruczołu krokowego jest diagnozowany na podstawie badania tego narządu przez odbytnice. Dodatkowo wykonuje się także, na przykład, badanie siły strumienia moczu. Profilaktyczne badania powinien wykonywać każdy mężczyzna, który ukończy 50. rok życia.

Zobacz też: Prostata - czym jest badanie PSA?

Leczenie raka prostaty

W leczeniu nowotworów stercza stosuje się zarówno radio jak i chemioterapię. Dobór metody uzależniony jest od kondycji pacjenta i stopnia zaawansowania nowotworu. W późnych stadiach choroby często niezbędne jest usunięcie organu.

Zobacz też:  Czy grozi ci rak prostaty?

Prostatektomia i jej skutki

Usunięcie prostaty nie wpływa w istotny sposób na funkcjonowanie mężczyzny. Jeśli w trakcie zabiegu zostają zachowane struktury zawiadujące potencją, mężczyźni po takim zabiegu mogą w sposób normalny także uprawiać seks.

Zobacz też: Jak usunięcie prostaty wpływa na aktywność seksualną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA