Kiedy pyli brzoza? Jak zmniejszyć objawy, gdy atakuje główny wiosenny alergen

kiedy pyli brzoza fot. Adobe Stock, Animaflora PicsStock
Pyłek brzozy jest główną przyczyną wiosennych objawów alergii w Polsce. Uczulona na niego może być nawet połowa ludności Europy. Pyłek brzozy wchodzi w reakcje krzyżowe, dlatego osoby uczulone na to drzewo powinny uważać na inne alergeny, np. jabłka, seler, pyłki olchy czy leszczyny.
/ 21.02.2022 07:51
kiedy pyli brzoza fot. Adobe Stock, Animaflora PicsStock

Uczulenie na pyłki brzozy, zaraz po alergii na trawy, jest jedną z najbardziej uciążliwych i najczęstszych spośród alergii wziewnych. Objawy alergii mogą mieć różne nasilenie: od łagodnych – jak wyciek z nosa, po silne – jak astma. Pyłki brzozy wchodzą często w reakcje krzyżowe, co potęguje tylko dolegliwości.

Spis treści:

  1. Kiedy pyli brzoza?
  2. Objawy alergii na pyłek brzozy
  3. Kiedy pylenie brzozy powoduje objawy?
  4. Leczenie alergii na pyłek brzozy
  5. Jak łagodzić objawy alergii na brzozę?
  6. Alergia krzyżowa a pyłek brzozy

Kiedy pyli brzoza?

Brzoza pyli od końca marca do początku czerwca. Jednak co roku intensywność pylenia może rozkładać się inaczej. Najwcześniej z pyłkiem brzozy muszą zmierzyć się alergicy zamieszkujący centralną i zachodnią Polskę, później mieszkający na północnym wschodzie kraju. Brzoza pyli najmocniej po południu i wieczorem, wtedy lepiej pozostać w domu.

W Polsce brzoza rośnie głównie na nizinach i w niskich partiach gór. Za problemy alergików odpowiadają kwiaty brzozy: żółto-zielone cylindryczne, zwisające kotki. Nie jest wymagającym drzewem, zasiedla tereny piaszczyste i suche.

Objawy alergii na pyłek brzozy

Alergia na pyłek brzozy należy do najbardziej uciążliwych alergii wziewnych. Gdy jest pogodnie, objawy uczulenia mogą pojawiać się nawet przez 5 tygodni. Gdy aura nie dopisuje, brzoza może uczulać krócej, ale intensywniej.

U większości osób powoduje objawy łagodne ograniczające się do nosa i oczu:

  • kichanie,
  • swędzenie nosa,
  • wodnisty katar,
  • swędzenie, przekrwienie oczu.

Niekiedy pylenie brzozy powoduje silne objawy alergii:

Kiedy pylenie brzozy powoduje objawy alergii?

Pylenie brzozy zaczyna się gwałtownie. Objawy pojawiają się więc nagle. W powietrzu szybko dochodzi do dużego wzrostu stężenia pyłku brzozy. Więcej alergenów wydzielają brzozy rosnące w mieście przy ruchliwych ulicach, a mniej te oddalone od terenów miejskich.

Przyjmuje się, że stężenie pyłku brzozy w powietrzu, przy którym zauważa się pierwsze objawy alergii wynosi dla Polski 20 ziaren pyłku na m3Eksperci badający reakcję na pylenie zauważają, że przy stężeniu 75-80 ziaren pyłku na m3 powietrza objawy uczulenia występują u wszystkich alergików. Duszność zauważana jest po przekroczeniu 155 ziaren na m3. To niewielkie ilości, biorąc pod uwagę fakty, że jeden kwiat brzozy może wyprodukować 20 tys. ziaren pyłku, a stężenie blisko drzewa może przekraczać nawet 16,2 mln ziaren pyłku na m3 powietrza. 

Alergia krzyżowa a pyłek brzozy

Alergia (reakcja) krzyżowa to odpowiedź układu immunologicznego na dany alergen, a następnie na inny o podobnej budowie (np. spokrewnionej rośliny) lub na inne produkty posiadające w sobie komponent alergenu. Reakcja krzyżowa często powoduje nasilone objawy alergii.

Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą u siebie zauważyć objawy po zjedzeniu owoców i warzyw, niektórych ziół oraz w czasie pylenia innych drzew. Reakcje krzyżowe z brzozą dotyczą:

  • warzyw (seler, marchew, ziemniaki, kukurydza, rośliny strączkowe, pietruszka),
  • owoców (jabłka, śliwki, kiwi, wiśnie, brzoskwinie, pomarańcze, melony, ziarna słonecznika i sezamu, orzechy laskowe, oliwki),
  • pieprzu,
  • maku,
  • tytoniu,
  • pyłku olchy, leszczyny, buku, dębu, chwastów, tymotki,
  • lateksu.

Najczęstszymi objawami alergii krzyżowych są:

  • świąd ust i podniebienia,
  • pieczenie w ustach,
  • świąd języka, nosa, uszu,
  • pokrzywka z obrzękiem lub bez.

Leczenie alergii na pyłek brzozy

W przeciwieństwie do alergii pokarmowej, w alergii na pyłki bardzo trudno uniknąć alergenu. Zwykle konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, a niekiedy sterydów donosowych lub wziewnych.

Możliwe jest także odczulanie (tzw. immunoterapia alergenowa), polegające na wstrzykiwaniu pod skórę niewielkich dawek alergenu, dzięki czemu z czasem organizm zaczyna wytwarzać odporność na uczulający związek. Terapia odczulająca powinna być poprzedzona badaniem molekularnym określającym, na jakie konkretnie komponenty alergenu chory jest uczulony.

U osób uczulonych na pyłek brzozy sprawdza się również immunoterapia podjęzykowa (alergen podawany jest w formie doustnej, a nie w zastrzykach, nie jest to metoda refundowana przez NFZ)

Sprawdź: Sposoby na alergię na pyłki

Jak łagodzić objawy alergii na brzozę?

Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, aby łagodzić objawy alergii na pyłek brzozy. Należą do nich:

  • Regularne przepłukiwanie nosa izotonicznym roztworem soli.
  • Po powrocie do domu ze spaceru w okresie pylenia brzozy należy zmienić ubrania i wziąć prysznic.
  • Swoje aktywności lepiej planować zgodnie z kalendarzem pylenia i alertami w aplikacjach dla alergików oraz warunkami atmosferycznymi – po deszczu pyłki osiadają na ziemi i nie są tak dokuczliwe, jest ich najwięcej, gdy jest sucho i wietrznie.
  • Najlepszą porą dnia na spacer jest poranek. Brzoza pyli najmocniej wieczorami, wtedy warto zostać w domu.
  • Wietrzenie pomieszczeń w sezonie pylenia brzozy lepiej zostawić na rano. Po południu okna w domu powinny być zamknięte.

Jeśli zauważamy u siebie objawy alergii, to, nawet jeśli nie mieliśmy nigdy zdiagnozowanego uczulenia, powinniśmy udać się do alergologa i wykonać testy alergiczne. Uczulenie może pojawić się w każdym wieku.

Źródła:
prof. K. Boczyłko, Nie tylko alergeny: pyłek brzozy, kwartalnik „Alergia” 1/2017,
dr P. Rapiejko, Analiza stężenia pyłku drzew w 2003 roku, kwartalnik "Alergia" 1/2004.

Czytaj także:
Cladosporium – alergia na grzyby mikroskopowe, objawy, leczenie uczulenia na pleśń
Alergia na roztocza – jak ją rozpoznać i leczyć?
Uczulenie na klej do rzęs – jakie są objawy i sposoby leczenia?
Uczulenie na pomidory – jak je rozpoznać i leczyć?
Alergia pokarmowa – objawy, testy na alergię i nietolerancję pokarmową, zapobieganie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA