Alergia na pyłki fot. Fotolia

Alergia na pyłki - jak przetrwać okres pylenia (10 sposobów)

Wszędobylskie pyłki niezwykle trudno jest całkowicie wyeliminować ze swojego otoczenia. Jednak można znacznie zmniejszyć ich ilość lub złagodzić efekty oddziaływania. Poznaj nasze sposoby.
Marta Wilczkowska / 11.06.2018 17:02
Alergia na pyłki fot. Fotolia

Alergia towarzyszy milionom ludzi na całym świecie, a ich liczba rośnie z roku na rok. Zebraliśmy zatem 10 najważniejszych zasad postępowania dla osób uczulonych na pyłki roślin.

 

Jak uchronić się przed objawami alergii na pyłki?

1. Sprawdzaj komunikaty o tym, które gatunki pylą w danym momencie

Jeśli stężenie pyłków jest wysokie, granicz do minimum przebywanie na dworze. Starannie zamykaj drzwi i okna. Zawieś przy nich wilgotne, gęsto tkane firanki, które zatrzymają znaczną część pyłków. Jeśli musisz wyjść, jak najszybciej po powrocie do domu zdejmij ubranie (najlepiej byłoby je uprać), weź prysznic i umyj włosy.


2. Płucz nos specjalnymi preparatami

Kilka razy dziennie, zawsze po wyjściu na zewnątrz płucz nos preparatem, który jest roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej. Oczyścisz w ten sposób śluzówki z osiadłych na nich pyłków, złagodzisz obrzęk i inne dolegliwości związane z katarem siennym.

3. Nawilżaj śluzówki oczu

Płucz solą fizjologiczną także spojówki oczu – wpuść 1-2 krople do kącika oka od strony nosa. Używaj tylko preparatów jałowych, w małych jednorazowych opakowaniach, które zużywa się w ciągu jednego dnia (inaczej mogą w nich rozwinąć się bakterie). Nigdy nie przemywaj oczu herbatą czy rumiankiem, bo mogą one dodatkowo podrażnić spojówki (jest też dużo osób uczulonych na rumianek).


4. Zaplanuj "antyalergiczny" ogród

We własnym ogrodzie posadź rośliny bezpieczne dla alergików. Do takich roślin należą np. cis, wierzba. Mniej szkodliwe są także te drzewa i krzewy, które produkują ciężkie, „woskowe” pyłki: jabłonie i inne drzewa owocowe, a ponadto azalie, ostrokrzew, lagerstremia, magnolia. Możesz też wybrać berberys, spireę, bukszpan, budleję, hortensję, kalinę i wajgelę. Nie sadź blisko domu brzóz, akacji, cyprysów, olch, jałowców, ligustru, klonów, czarnego bzu, jesionów, nawet jeśli nie jesteś akurat na nie uczulony. To gatunki wysokiego ryzyka.


5. Zrezygnuj ze sportu na świeżym powietrzu

Przenieś się z ćwiczeniami fizycznymi do sali gimnastycznej lub przynajmniej wybierz taki sport, który stwarza mniejsze zagrożenie – np. tenis na korcie ze sztuczną nawierzchnią czy pływanie zamiast joggingu.

6. Usuń z mieszkania fikusy

W soku, który wypływa z ich liści i złamanych gałązek, znajduje się lateks. Może uczulać, jeśli dostanie się na skórę; jest też groźny, gdy wyschnie, bo jego cząsteczki zaczynają unosić się w powietrzu.


7. Zrób generalne porządki

Posprzątaj dokładnie cały dom po okresie pylenia brzozy (to drzewo kwitnie od kwietnia do połowy maja). Pyłek brzozy może bowiem osadzać się w kurzu domowym i stanowić źródło alergii jeszcze przez długi czas. Zwykle jego największe stężenie obserwuje się około 3 tygodnie po okresie pylenia, dlatego warto temu zapobiec, wycierając na mokro wszystkie meble i podłogi. Możesz też zainstalować w domu oczyszczacz powietrza, koniecznie z filtrem przeciwpyłkowym (typu HEPA), może być także z jonizatorem. Cena od 300 zł.


8. Zażywaj odpowiednie leki

Jeśli masz katar sienny koniecznie stosuj leki na alergię. Mogą to być dostępne bez recepty preparaty antyhistaminowe, a jeśli wyciek z nosa jest obfity lub dołączają się inne problemy (zapalenie spojówek, utrata węchu) idź do lekarza. Leczenie kataru siennego zapobiega wystąpieniu w przyszłości poważnej choroby dróg oddechowych - astmy.


9. Bierz częste prysznice

Tuż po powrocie do domu weź prysznic i umyj włosy. W ten sposób zmyjesz z ciała wszelkie pyłki, które na nim osiadły. Zmień też ubranie na „domowe”.


10. Uważaj na to, co jesz

Unikaj pokarmów reagujących krzyżowo z pyłkami roślin. U osób uczulonych na pyłek brzozy mogą występować objawy reakcji alergicznej po spożyciu selera, marchwi, jabłek, kiwi i wiśni). Ci, którzy mają alergię na pyłki traw mogą poczuć się gorzej po zjedzeniu melona, arbuza, pomidora, ziemniaków, pomarańczy, orzechów ziemnych i mąki (żytniej i pszennej). Alergia na pyłek bylicy nasila się po spożyciu selera lub marchewki a na pyłek leszczyny - orzechów laskowych. Uwaga na zespół anafilaksji jamy ustnej! Jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu błona śluzowa jamy ustnej, warg i dziąseł, zaczyna swędzieć, drętwieć i puchnąć idź do lekarza. Natychmiast wezwij pogotowie, jeśli czujesz narastające duszności.


 

Dowiedz się więcej o tym, jak walczyć z alergią!

Na podstawie artykułu Mai Pawlak z Vity

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/24.05.2018 07:35
dobre podejście z tym Allerteciem. Ja też mam go zawsze przy sobie jak zaczynają latać w powietrzu białe koty, które mnie uczulają. Allertec działa doskonale. Szybko i nie zamula jak zaczyna działać.
/21.03.2018 21:16
Moja alergia odezwie się pewnie za tydzień lub dwa, jak tylko zrobi się cieplej i zaczną kwitnąć rośliny. Jak znam życie, trzeba będzie szybko skorzystać z allertecu, żeby z nosa nie leciała mi woda,nie mówiąc o wyglądzie oczu.
/15.02.2018 14:37
Ja dwa lata temu strasznie przechodziłam alergię :( w 2017 pomógł mi Bee Pearl - naturalny suplement wspomagający organizm w walce z alergiami. Nawet oczy mi nie łzawiły i nie musiałam kropel kupować!
POKAŻ KOMENTARZE (3)