Ugryzienie kuczmana jest mylone z ukąszeniem komara. Kuczmany mogą przenosić groźne choroby

ugryzienia kuczmana fot. iStock, Catherine McQueen
O kuczmanach słyszało niewiele osób, chociaż są to owady powszechnie występujące w całej Polsce. Są bardzo podobne do komarów i tak jak one żywią się krwią, zostawiając swędzący ślad na skórze. Zobacz, jak zapobiec ugryzieniom kuczmanów i jakie są sposoby, aby złagodzić objawy: ból, swędzenie i obrzęk w miejscu ukąszenia.
/ 16.08.2023 05:55
ugryzienia kuczmana fot. iStock, Catherine McQueen

Spis treści:

  1. Kuczmany — co to za owady?
  2. Ugryzienie kuczmana — jak wygląda?
  3. Sposoby na ugryzienie kuczmana
  4. Czu ugryzienie kuczmana jest niebezpieczne?
  5. Zapobieganie ugryzieniom kuczmanów

Kuczmany — co to za owady?

Kuczmany to owady żywiące się krwią, podobne do komarów i meszek, dlatego bywają z nimi mylone. Należą do rodziny muchówek. Występują w całej Polsce, jest ich aż kilkadziesiąt gatunków. Samice żywią się krwią ptaków i ssaków, w tym ludzi. Dorosłe owady mają 1-5 mm długości, krótkie skrzydła i niewielkie odnóża. Kuczmany rozwijają się w pobliżu zbiorników wodnych, kałuż, torfowisk, w lasach, parkach, przy stawach. Tam najczęściej je spotkamy.

ugryzienie kuczmana jak wygląda
fot. Kuczman / Adobe Stock, ViniSouza128

Ugryzienie kuczmana — objawy

Ugryzienie kuczmana przypomina ugryzienie komara. Typowym objawem jest swędzący bąbel, który z czasem zamienia się w grudkę. Oprócz tego dokuczają swędzenie, pieczenie, a czasem ból w miejscu ukąszenia. Ślad utrzymuje się 1-2 tygodni. Kuczmany gryzą nie tylko w odsłonięte miejsca, ale, dzięki niewielkim rozmiarom, przedostają się również przez ubrania i włosy. 

Osoby uczulone odczuwają silniejsze dolegliwości, np. wysypkę, osłabienie, nudności. W takich przypadkach konieczna jest pomoc medyczna. Jeśli lekarz przepisał wcześniej środki na silną reakcję alergiczną (np. glikokortykosteroidy), to trzeba je przyjąć. 

Nie jesteś pewien, co cię ugryzło? Obejrzyj: zdjęcia ukąszeń różnych owadów.

Sposoby na ugryzienie kuczmana

Miejsce po ugryzieniu kuczmana należy przemyć wodą z mydłem. Aby złagodzić dolegliwości takie jak świąd i obrzęk można zastosować chłodny okład, okład z sody lub octu. W aptekach dostępne są środki na ugryzienia owadów, które i w tym przypadku powinny pomóc. Preparaty łagodzą ból, obrzęk, zaczerwienienie. Mogą mieć postać sprayu, żelu, maści. 

Przeczytaj też: Domowe sposoby na ukąszenie komara

Czy ugryzienie kuczmana jest niebezpieczne?

Kuczmany na ogół powodują tylko niegroźny miejscowy odczyn, ale niektóre gatunki mogą przenosić chorobotwórcze drobnoustroje, np. bakterie wąglika, tularemii czy wirusa wywołującego zapalenie opon mózgowych. 

Zapobieganie ugryzieniom kuczmanów

Kuczmany gryzą, podobnie jak komary, wieczorem oraz rankiem. Jest ich więcej przy wilgotnych stanowiskach. Należy unikać miejsc podmokłych, jeżeli chcemy zapobiec atakowi kuczmana. Owadów jest mniej w suchych i słonecznych miejscach. Popularne środki odstraszające owady (repelenty) nie są lubiane również przez kuczmany, dlatego wybierając się w miejsca występowania tych owadów, lepiej spryskać skórę odpowiednim preparatem. Sprawdź też: domowe sposoby na komary — mogą zadziałać na kuczmany i inne owady.

Czytaj także:
Masz taki ślad po ugryzieniu? Nie zwlekaj, tylko jak najszybciej jedź na pogotowie
Giez - co robić, gdy ugryzie nas końska mucha?
Ugryzienie meszki – jak wygląda i czym je smarować? [ZDJĘCIA]
Jak wygląda ugryzienie pająka i co na nie stosować

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA