Badania hormonalne - vademecum

Jakie choroby pozwalają wykryć badania hormonalne? /fot. Fotolia
W jaki sposób hormony regulują funkcjonowanie organizmu? Jaki jest związek stężenia hormonów we krwi z osteoporozą, nadciśnieniem i nowotworami przysadki? Kiedy badamy stężenie hormonu wzrostu? Na czym polega hiperprolaktynemia? Czy niedobór hormonów płciowych wpływa na życie seksualne? Jak prawidłowo odczytać wynik badań hormonalnych? Jak działa test ciążowy? Odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące badań hormonalnych.
/ 28.09.2011 13:39
Jakie choroby pozwalają wykryć badania hormonalne? /fot. Fotolia

Jak odczytać wyniki badań hormonalnych?

Odebrałeś wynik badania hormonalnego i nie potrafisz go zinterpretować? Jakie są prawidłowe stężenia hormonów w organizmie? Jakie objawy mogą być następstwem zaburzeń hormonalnych? Sprawdź, które poważne schorzenia wynikają z niedoboru lub nadmiaru określonych hormonów.

Polecamy: Jakie są prawidłowe stężenia hormonów w organizmie?

Co należy wiedzieć o badaniu poziomu hormonów płciowych?

Chciałabyś się dowiedzieć, czy stężenia hormonów płciowych w poszczególnych fazach twojego cyklu są prawidłowe? Kiedy najlepiej przeprowadzić badanie? Jak poprawnie zinterpretować wyniki? Które hormony wpływają na cykl miesiączkowy i dlaczego utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest takie ważne?

Polecamy: Poziom hormonów płciowych - jak odczytać wyniki badań?

Czy to hiperprolaktynemia?

Badanie poziomu hormonów płciowych wykazało, że masz podwyższone stężenie prolaktyny? Jaka jest funkcja tego hormonu? Czy nadmiar prolaktyny prowadzi do zatrzymania miesiączki i niepłodności? Jakie są przyczyny hiperprolaktynemii? Jakie badania pozwolą potwierdzić diagnozę?

Polecamy: Skąd się bierze hiperprolaktynemia?

Gdy masz za dużo męskich hormonów...

Czy posiadasz cechy charakterystyczne dla mężczyzn: męskie proporcje ciała, nadmierne owłosienie, brak miesiączki, męską barwę głosu? Badania hormonalne wykazały u ciebie podwyższony poziom testosteronu? Być może cierpisz na hiperandrogenizację - zaburzenie, które polega na nadmiernej produkcji męskich hormonów płciowych przez organizm kobiety. Jakie są przyczyny tego nietypowego schorzenia? Jakie badania należy wykonać w celu potwierdzenia diagnozy?

Polecamy: Na czym polega diagnostyka zespołów hiperandrogenizacji u kobiet?

Chcesz sprawdzić, czy spodziewasz się dziecka?

Od dawna staraliście się o dziecko albo podczas miłosnych igraszek przytrafiła wam się przykra niespodzianka? Chciałabyś się dowiedzieć, czy zostaniesz mamą? Wykonaj proste badanie określające poziom gonadotropiny kosmówkowej, które służy wczesnemu wykrywaniu ciąży. Na czym polega test ciążowy? Czy za jego pomocą można wykryć coś jeszcze oprócz ciąży?

Polecamy: Oznaczanie gonadotropiny kosmówkowej jako metoda wykrywania ciąży

Jaką rolę w organizmie odgrywa somatotropina?

Czy hormon wzrostu pełni również inne funkcje poza pobudzaniem przyrostu ciała? W jaki sposób somatotropina wpływa na procesy przemiany materii? Dlaczego prawidłowy poziom hormonu wzrostu jest tak ważny? Jakie są objawy niedoboru somatotropiny? Do czego prowadzi jej nadmiar? Kiedy powinniśmy zbadać stężenie hormonu wzrostu we krwi?

Polecamy: Kiedy badamy stężenie hormonu wzrostu?

Może to niedoczynność przysadki?

Przysadka jest niewielkim gruczołem o ogromnym znaczeniu dla organizmu. Wydziela hormony tropowe, które regulują produkcję innych hormonów. Zaburzenia funkcjonowania przysadki mogą mieć poważne konsekwencje. Kiedy dochodzi do niedoczynności przysadki? Jakie są objawy choroby? Jakie badania laboratoryjne należy wykonać?

Polecamy: Jakie badania hormonalne w diagnostyce chorób przysadki?

A może - chore nadnercza?

Czy wiesz, że wiele chorób można wykryć badając aktywność wydzielanych przez korę nadnerczy hormonów? Jakie hormony wydzielane są przez nadnercza? Diagnostykę których chorób wspomaga badanie hormonów nadnerczy? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na czym polega badanie? Kiedy najlepiej je przeprowadzić?

Polecamy: Diagnostyka hormonalna chorób kory nadnerczy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA