Ból głowy z przodu – co oznacza, kiedy pójść do lekarza?

ból głowy z przodu fot. Adobe Stock
Za ból z przodu głowy mogą być odpowiedzialne problemy z zatokami albo ze wzrokiem. Znalezienie przyczyny bólu głowy w okolicy czoła w dużej mierze zależy od innych objawów towarzyszących.
/ 07.04.2020 12:57
ból głowy z przodu fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Ból głowy z przodu a zapalenie zatok
  2. Ból głowy z przodu – migrena czy napięciowy ból głowy?
  3. Ból głowy z przodu a problemy z oczami
  4. Kiedy z bólem głowy zgłosić się do lekarza?

Ból głowy z przodu a zapalenie zatok

Ból głowy z przodu, w okolicy czoła, może towarzyszyć zapaleniu zatok przynosowych. Ten rodzaj bólu może być:

  • tępy lub silny,
  • zwykle silniejszy rano,
  • nasilony zimą i w czasie wilgotnej pogody.

Przy zapaleniu zatok mogą występować również objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, ropna wydzielina z nosa i ból części twarzy.

Często pacjent w pierwszej kolejności trafia do specjalisty laryngologa, który okazuje się być tym właściwym, bowiem bóle okolicy czołowej, zwłaszcza występujące sezonowo mogą i często są objawem zapalenia zatok. Do rozpoznania często wystarczy badanie obrazowe zatok, a objawy ustępują po leczeniu celowanym antybiotykiem
– tłumaczy dr n. med. Olga Milczarek, specjalista neurolog z krakowskiej SCM clinic.

Warto też wiedzieć, że ból głowy od zatok nasila się podczas schylania głowy.

Ból głowy z przodu – migrena czy napięciowy ból głowy?

Najczęstszymi przyczynami bólu głowy są migrena i napięciowy ból głowy. Ich objawem może być ból głowy z przodu. Aby rozpoznać przyczynę dolegliwości, powinniśmy rozróżnić te dwa rodzaje bólu.

Neurologiczne podłoże bólów okolicy czołowej najczęściej jest podobne do tego spotykanego w migrenie, a więc dotyczy zaburzeń regulacji pracy naczyń mózgowych, których swoista „gra” – skurcz i rozkurcz, skutkuje wystąpieniem bólu głowy. Takie bóle często nazywane są naczyniopochodnymi lub napięciowymi bólami głowy i również wymagają diagnostyki różnicowej, wykonania badań obrazowych i ewentualnego leczenia
– mówi dr n. med. Olga Milczarek.

W przypadku migreny ból pojawia się z przodu głowy, ale może być też uogólniony. Migrena to:

  • silny,
  • nawracający,
  • najczęściej jednostronny,
  • pulsujący ból głowy,
  • trwający od 4 do 72 godzin.

Ten rodzaj bólu trzykrotnie częściej dotyczy kobiet. W 20% przypadków poprzedza go tzw. aura, czyli trwające od kwadransa do godziny zwykle wzrokowe zaburzenia, jak widzenie mroczków, zygzaków.

Ból w okolicy czoła wywołany napięciowym bólem głowy jest odczuwany jako ucisk, często wokół całej głowy. Przyczyną tego rodzaju bólu głowy jest najprawdopodobniej napięcie mięśni twarzy (lub karku i szyi w przypadku innej lokalizacji bólu w obrębie głowy), wywołane stresem, napięciem emocjonalnym czy przemęczeniem.

Ból głowy z przodu a problemy z oczami

Ból głowy w okolicy czołowej, zwłaszcza nad okiem lub występujący wraz z bólem oka, najprawdopodobniej wynika z choroby oczu lub nieleczonej wady wzroku.

W przypadku schorzeń w obrębie oka (np. jaskra, zapalenie tęczówki), ból może pojawić się w okolicy czołowej lub nadoczodołowej, jest zwykle średni lub silny, nasila się po ruchach gałki ocznej i otwarciu oka. Pojawia się przy tym ból oka. Mogą występować nudności, wymioty, światłowstręt, łzawienie.

Jeśli ból z przodu głowy nasila się np. po długim wpatrywaniu się w drogę w czasie jazdy samochodem lub po czytaniu, warto rozważyć wizytę u okulisty. Powodem problemów może być niezdiagnozowana wada wzroku, którą należy leczyć.

Kiedy z bólem głowy zgłosić się do lekarza?

Każdy ból głowy może być niepokojący i świadczyć o problemach zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że bóle głowy towarzyszą wielu schorzeniom ogólnym i są popularnym objawem. Nawet błahe infekcje wirusowe czy infekcje bakteryjne mogą objawiać się bólami głowy.

Najbardziej niepokojące są zwykle takie objawy, które maja charakter „nowych”, dotychczas niespotykanych lub gdy pojawiają się pierwszorazowo przyjmując bardzo nasilony obraz kliniczny. Nie mniej niepokojące są objawy pojawiające się stopniowo, nasilające i rozłożone w czasie
– mówi dr n. med. Olga Milczarek.

W celu ustalenia, co jest przyczyną bólu głowy, w pierwszej kolejności dobrze jest spotkać się z lekarzem rodzinnym. – Lekarz pierwszego kontaktu, zbierając wstępny wywiad, może pomóc w wyborze odpowiedniego specjalisty do konsultacji konkretnego przypadku i zlecić podstawowe badania: morfologię, jonogram, hormony tarczycy, poziom cukru – mówi dr Olga Milczarek.

Sygnały alarmujące dotyczące bólu głowy, które powinny nas skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej, to :

  • nagły, „pierwszy” w życiu silny ból głowy,
  • ból głowy po wysiłku fizycznym,
  • ból głowy u osoby starszej,
  • szybko narastający ból głowy,
  • ból głowy z gorączką i sztywnością karku,
  • ból głowy z objawami neurologicznymi (np. niedowład, zaburzenia mowy),
  • ból głowy z zaburzeniami psychicznymi,
  • ból głowy z nowotworem obejmującym narząd lub infekcją HIV,
  • ból głowy z tarczą zastoinową (obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego).

Więcej informacji na temat bólu głowy:

Olga Milczarek
dr n. med.
Olga Milczarek
specjalista neurolog

Adiunkt Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, w trakcie specjalizacji z neurologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obrona pracy doktorskiej w roku 2011 z zakresu urazów głowy u dzieci. Prowadzi terapię komórkami macierzystymi u dzieci i dorosłych. Pracuje w krakowskiej SCM clinic.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA