Uczucie „guli w gardle”. Od czego czujemy ucisk w przełyku i jak się go pozbyć?

uczucie guli w gardle fot. Adobe Stock, nenetus
Uczucie „guli w gardle” (inaczej gałka lub globus, łac. globus hystericus) to wrażenie zalegania ciała obcego w przełyku, niepełnego przełknięcia pokarmu lub dyskomfortu. Na ogół nie jest groźne i wynika z zaburzeń na tle nerwicowym. Rzadziej ucisk w przełyku świadczy o poważnej chorobie. Dlatego ważne jest wykluczenie innych schorzeń poprzez badania diagnostyczne.
/ 19.10.2022 12:09
uczucie guli w gardle fot. Adobe Stock, nenetus

Spis treści:

 1. Uczucie guli w gardle i ucisk w klatce piersiowej
 2. Uczucie guli w gardle - skąd się bierze?
 3. „Gula w gardle” a nerwica
 4. Uczucie guli w gardle a odbijanie
 5. Uczucie guli a gardle a tarczyca
 6. Jakie badania wykonać, gdy czujemy gulę w gardle?
 7. Sygnały alarmujące
 8. Co pomaga na uczucie ucisku w gardle?

Uczucie guli w gardle i ucisk w klatce piersiowej

Takiego objawu nie należy bagatelizować. Chociaż najczęściej wynika ze stresu i napięcia, to występujące razem uczucie guli w gardle i ucisk w klatce piersiowej (dyskomfort lub ból) mogą świadczyć o zawale serca, chorobie tarczycy lub refluksie. Zawał serca, szczególnie u kobiet, może manifestować się nietypowymi objawami, które przypominają niestrawność. Dopiero konsultacja lekarska i badania pozwolą postawić właściwą diagnozę. 

Uczucie guli w gardle - skąd się bierze?

W rzeczywistości jest wiele możliwych przyczyn uczucia guli w gardle. Uczucie ucisku w gardle może być spowodowane stanami takimi, jak:

 • refluks,
 • wzrost ciśnienia górnego zwieracza przełyku,
 • nieprawidłowa motoryka przełyku,
 • choroby tarczycy,
 • uraz karku albo śródpiersia,
 • częste przełykanie,
 • lęk i inne zaburzenia emocjonalne,
 • stres,
 • kurcz przełyku,
 • błona w okolicach zwieracza pierścienno-gardłowego,
 • choroby mięśni szkieletowych, jak np. miastenia, miotonia,
 • choroby nowotworowe.

„Gula w gardle” a nerwica

Najczęstszą przyczyną uczucia guli w gardle są problemy emocjonalne, w tym nerwica. Jednak jednoznaczne stwierdzenie takiego podłoża problemu może nastąpić dopiero po wykluczeniu innych, organicznych przyczyn, np. chorób układu pokarmowego, chorób w obrębie gardła, schorzeń tarczycy lub urazów.

Na podłoże psychiczne guli w gardle wskazują objawy:

 • ucisk nie nasila się w czasie przełykania, a jest zależny od stanów emocjonalnych,
 • połykanie jedzenia nie powoduje objawów i ich nie nasila, a raczej łagodzi,
 • pokarm nie zatrzymuje się podczas przełykania,
 • nie występuje ból ani chudnięcie.

Uczucie guli w gardle a odbijanie

Jeśli uczuciu przeszkody w gardle towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego, np. odbijanie lub pieczenie w przełyku, to przyczyną dolegliwości może być refluks, niestrawność lub nadkwasota. Należy pamiętać, że czynnościowe zaburzenia przełyku na tle nerwicowym, także mogą prowadzić do połykania większej ilości powietrza i odbijania. Dopiero wizyta u gastrologa i badania, takie jak gastroskopia, a czasami również konsultacja z neurologiem i psychiatrą, pozwolą stwierdzić, czy przyczyną guli w gardle jest problem z układem pokarmowym, czy też nie.

Uczucie guli a gardle a tarczyca

Uczucie guli w gardle jest jednym z charakterystycznych objawów powiększania się tarczycy i wola. Oprócz ucisku w przełyku mogą pojawić się chrypka, trudności w przełykaniu pokarmu, kaszel nasilający się w czasie leżenia, wytrzeszcz oczu i duszność.

Warto pamiętać, że przy wolu może występować zarówno prawidłowe, jak i niskie lub wysokie stężenie hormonów tarczycy we krwi, dlatego konieczne jest wykonanie USG tarczycy

Jakie badania wykonać, gdy czujemy gulę w gardle?

Diagnostyka w kierunku wyjaśnienia przyczyny uczucia guli w gardle koncentruje się na wykluczeniu chorób, które mogą objawiać się w ten sposób. Podstawowe znaczenie ma wywiad lekarski. Jeżeli nie ma pewności co do diagnozy, lekarz może zlecić dodatkowe badania: gastroskopię, morfologię, RTG przełyku, RTG klatki piersiowej oraz manometrię przełyku.

Badanie manometryczne przełyku polega na wprowadzeniu do żołądka przez nos cewnika, który mierzy napięcie w okolicy górnego i dolnego zwieracza przełyku oraz w błonie mięśniowej przełyku. Pacjent podczas sprawdzania ciśnienia w przełyku popija wodę. Ciśnienie zwieracza mierzy się w czasie wolnego wyjmowania urządzania. Badanie trwa 15-20 minut. Przed nim nie powinno się nic jeść ani pić.

W wielu przypadkach lekarz rozpoznaje przyczynę nieprzyjemnego uczucia guli w gardle już na poziomie samej rozmowy w gabinecie, a badania inwazyjne powinien zlecić tylko wtedy, gdy ma wątpliwości co do diagnozy.

Gula w gardle - sygnały alarmujące 

Uczucie guli w gardle może być objawem choroby, dlatego zaniepokoić i skłonić do pogłębionej diagnostyki powinny objawy, takie jak:

Co pomaga na uczucie ucisku w gardle?

W leczeniu dolegliwości o podłożu psychogennym, polecane są metody uspokajające:

W wielu przypadkach już samo zrozumienie, że odczuwanie guli w gardle nie jest symptomem choroby, a emocji, i nie wiąże się z konsekwencjami dla zdrowia, działa terapeutycznie i pozwala pozbyć się problemu.

Jeżeli podejrzewa się, że przyczyną uczucia guli w gardle jest depresja, zaburzenia lękowe lub inne zaburzenia psychiczne, należy skoncentrować się na ich leczeniu. Pierwszym krokiem powinna być psychoterapia, jeśli ta nie skutkuje, należy rozważyć pomoc psychiatry.

Jeżeli ucisk w gardle powoduje choroba, to powinna być ona leczona zgodnie z wytycznymi. Leczenie chorób takich jak nadczynność tarczycy czy refluks, mogą pomóc pozbyć się dyskomfortu w przełyku. 

Źródło: R.Berkow, MSD Manual. Podręcznik diagnostyki i terapii, Urban & Partner, Wrocław 1995.

Czytaj także:
Ból gardła przy przełykaniu. Co robić?
Ból gardła - przyczyny, leki i domowe sposoby
Ucisk w klatce piersiowej - przy oddychaniu, w ciąży, w nocy. Co oznacza?
Duszności – przyczyny problemów z oddychaniem. Co pomaga na duszności?
Pulsujący ból w klatce piersiowej. O czym świadczy i czy jest groźny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA