VDRL – na czym polega badanie, cena, wskazania, interpretacja wyników

vdrl fot. Adobe Stock
VDRL to diagnostyczne badanie przesiewowe w kierunku kiły. Jest bardzo czułe, tanie i łatwo dostępne. Zalecane jest kobietom w ciąży, osobom z objawami kiły, a także z innymi chorobami wenerycznymi. Po uzyskaniu wyniku dodatniego testu VDRL konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań.
/ 13.07.2020 15:18
vdrl fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym jest badanie VDRL?
  2. Przygotowanie do badania VDRL
  3. Wskazania do VDRL
  4. Interpretacja wyników
  5. VDRL w płynie mózgowo-rdzeniowym

Czym jest badanie VDRL?

Badanie VDRL (ang. venereal disease research laboratory) jest jednym z testów diagnostycznych w kierunku kiły. Jest to badanie przesiewowe, serologiczne (wykrywa przeciwciała). Jest badaniem nieswoistym, co oznacza, że wykrywa przeciwciała, ale nie skierowane bezpośrednio przeciw bakterii wywołującej kiłę, dlatego wynik dodatni może wskazywać również na inne choroby. VDRL jest badaniem tanim - kosztuje ok. 15 zł - i łatwo dostępnym. Test służy do oceny aktywności choroby i skuteczności leczenia kiły.

Należy nadmienić, że do wykrywania kiły – zakaźnej choroby przenoszonej drogą płciową, wywoływaną przez krętki blade (Treponema pallidum) – służy kilka testów serologicznych:

  • klasyczne – tzw. testy kłaczkujące, jak test VDRL, ale także WR, RPR i USR – dzięki którym za pomocą antygenów lipidowych wykrywa się mieszaninę przeciwciał IgG i IgM, wytwarzanych w przebiegu różnych chorób: kiły, boreliozy, brucelozy, mononukleozy, gruźlicy, tocznia, ostrego zapalenia wątroby, chorób reumatycznych, ale też podczas ciąży, po zawale serca albo szczepieniu,
  • krętkowe – np. TPHA, TPPA, FTA – dzięki którym wykrywa się swoiste przeciwciała, wytwarzane bezpośrednio przeciwko krętkom bladym.

Badanie VDRL nazywane jest testem kłaczkującym, co oznacza, że w warunkach mikroskopowych przeciwciało reagujące działając na antygen, którym jest w tym przypadku kardiolipina, powoduje wytrącanie się osadu w formie kłaczków (efekt kłaczkowania).

Przygotowanie do badania VDRL

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania VDRL. Sama procedura polega na pobraniu krwi żylnej ze zgięcia łokciowego i przekazaniu próbki do analizy mikroskopowej. Na wynik czeka się 3-5 dni.

Wskazania do badania VDRL

Wskazaniami do badania VDRL są:

  • ciąża (ponieważ może dojść do zakażenia płodu, co niesie duże ryzyko problemów zdrowotnych, wad rozwojowych, przedwczesnego porodu, a także śmierci),
  • wystąpienie objawów kiły (np. guzki na genitaliach lub gardle),
  • rozpoznanie innych chorób przenoszonych droga płciową.

Badanie VDRL kontrolnie przeprowadza się także u osób, u których zdiagnozowano kiłę i podjęto leczenie. Wykonuje się je kilkukrotnie po zakończeniu leczenia antybiotykami.

Interpretacja wyników

W teście VDRL w kierunku kiły wynik dodatni uzyskuje się dopiero po czasie 3-6 tygodni od zakażenia kiłą. Trzeba nadmienić, że jest to bardzo czułe badanie, obarczone dużym ryzykiem wyników fałszywie dodatnich.

Dodatni lub wątpliwy wynik badania VDRL nie mówi jednoznacznie o zakażeniu kiłą, jednak sugeruje taką możliwość. Wymaga dalszej pogłębionej diagnostyki. Wynik dodatni musi być potwierdzony jednym lub kilkoma testami krętkowymi.

Jeżeli VDRL wyszedł dodatni, ale test krętkowy dał wynik ujemny, taki rezultat może wskazywać na inną niż kiła chorobę.

W rzadkich przypadkach, na pewnym etapie rozwoju kiły (kiła drugiego okresu), mogą pojawić się wyniki fałszywie ujemne.

VDRL w płynie mózgowo-rdzeniowym

Kiła może zajmować układ nerwowy, dlatego gdy istnieje takie podejrzenie, zalecane jest wykonanie testu VDRL w płynie mózgowo-rdzeniowym. W tym celu lekarz pobiera płyn do badania poprzez nakłucie w dolnej części pleców. Wskazaniami do badania płynu mózgowo-rdzeniowego są:

  • objawy neurologiczne (np. sztywność karku, niedowład, zaburzenia pamięci i koncentracji, obniżone napięcie mięśniowe),
  • objawy psychiatryczne, np. nasilające się szybko otępienie,
  • nagła utrata słuchu lub wzroku,
  • kiła późna,
  • kiła sercowo-naczyniowa lub kilakowata,
  • nieprawidłowe testy serologiczne po leczeniu kiły.

Więcej na podobny temat:
Kiła - dlaczego nazywana jest najbardziej podstępną chorobą weneryczną?
Kiła nabyta i wrodzona - objawy, badania i leczenie
Objawy kiły - poszczególne stadia choroby
Jak stwierdzić zakażenie kiłą?
Choroby weneryczne – objawy, badania, leczenie. Rodzaje infekcji intymnych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA