wypadanie włosów fot. Adobe Stock

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów to dość częsta dolegliwość, która może być przejściowa, ale może też zwiastować poważną chorobę przewlekłą. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy włosy się przerzedzają, jest wykonie podstawowych badań. Dopiero po określeniu przyczyny, lekarz dobierze jedną z wielu możliwych opcji leczenia.
/ 10.09.2020 09:41
wypadanie włosów fot. Adobe Stock

O przyczynach wypadania włosów i sposobach radzenia sobie z tym problemem opowiedziała nam ekspert lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed.

Spis treści:

  1. Przyczyny wypadania włosów
  2. Jakie badania wykonać?
  3. Leczenie wypadania włosów
  4. Zabiegi na wypadanie włosów

Przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn

Istnieje wiele możliwych przyczyn wypadania włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Łysienie może następować w wyniku okresowych zaburzeń (hormonalnych, niedoborów pokarmowych czy zmian związanych ze stresem), ale też chorób przewlekłych. 

Źródło problemu może tkwić zarówno w niedoborach pierwiastków w organizmie (np. żelaza, cynku, biotyny oraz witamin z grupy B), do których prowadzi często stosowanie restrykcyjnych diet czy głodówek, jak również w czynnikach emocjonalnych, w tym tych związanych z sytuacją stresową, przebytymi urazami, zabiegami operacyjnymi, znieczuleniem ogólnym czy ciążą i porodem. Łysienie może pojawiać się również po przebytej infekcji ze współwystępującą wysoką gorączką 
– wymienia lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej.

Kolejna grupa pacjentów to osoby chorujące na choroby zapalne skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę skóry głowy bądź na atopowe zapalenie skóry, jak również choroby infekcyjne jak grzybica skóry głowy.

Niekiedy łysienie bywa następstwem stosowanej terapii (niektóre leki przeciwnadciśnieniowe czy np. leki na dnę moczanową mogą nasilać objawy) lub na skutek chemioterapii. 

Nierzadkim problemem, szczególnie u dzieci, bywa trichotillomania - choroba polegająca na nawykowym, często nieświadomym wyrywaniu sobie włosów przez pacjenta. W tym przypadku bardzo duże znaczenie odgrywają czynniki emocjonalne.

Łysienie androgenowe

Częstą przyczyną łysienia są zaburzenia hormonalne, występujące np. przy niedoczynności lub nadczynności tarczycy, lub zaburzenia w zakresie gospodarki androgenowej, np. w przebiegu takich schorzeń jak zespół policystycznych jajników czy insulinooporność.

W przebiegu łysienia androgenowego zdarza się również dość często, że poziom hormonów we krwi pozostaje prawidłowy, natomiast u podłoża problemu leży zwiększona ekspresja receptorów androgenowych na mieszku włosowym. Dlatego nie zawsze badania krwi umożliwiają zdiagnozowanie przyczyny łysienia
– wyjaśnia lek. Kamila Białek-Galas.

Problem może dotyczyć zarówno mężczyzn (to oni głównie chorują na łysienie androgenowe), jak i kobiet. W naszej kulturze kobiecość warunkują m.in. piękne, zadbane włosy, stąd też dużo częściej zwracamy uwagę na problem łysienia u kobiet.

Jakie badania wykonać?

Badania, które należy wykonać w przypadku wypadania włosów, to przede wszystkim:

  • podstawowe badania krwi (morfologia, poziom żelaza oraz hormony tarczycy),
  • badanie poziomu hormonów płciowych (zalecane jest, gdy występują inne objawy, np. nadmierne owłosienie na reszcie ciała czy nieregularne miesiączki),
  • badanie trichoskopowe (zleca je lekarz dermatolog; to nieinwazyjne badanie skóry owłosionej głowy przy użyciu dermatoskopu lub videodermatoskopu).

Pierwszym lekarzem diagnozującym pacjenta łysiejącego powinien być zawsze dermatolog, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zaleca pacjentowi przeprowadzenie badań. W razie stwierdzenia zaburzeń hormonalnych, pacjent zostaje skierowany odpowiednio do endokrynologa lub też ginekologa. Nie powinni oni być jednak „lekarzami pierwszego kontaktu”, ponieważ w szczególności w przypadku kobiet u podłoża problemu częściej występują inne czynniki niż hormonalne
– mówi lek. Kamila Białek-Galas.

Leczenie wypadania włosów. Jakie preparaty działają?

Leczenie wypadania włosów zależy od przyczyny łysienia. Podstawowym krokiem pozostaje zawsze leczenie farmakologiczne. W przypadku niedoborów witamin i składników mineralnych stosuje się odpowiednią suplementację, natomiast w przypadku problemów hormonalnych wdraża się odpowiednie leczenie w tym kierunku. W przebiegu niektórych chorób konieczne może być zastosowanie na łysienie antybiotyków czy leków steroidowych. 

Poza leczeniem doustnym, w leczeniu wypadania włosów stosuje się również liczne preparaty miejscowe, tzw. wcierki, zawierające substancje pobudzające krążenie w obrębie mieszka włosowego i poprawiające jego odżywienie.

W skład tego typu odżywek wchodzą m.in. żeń-szeń, miłorząb japoński, witamina B3, pantenol czy glukonian cynku. Niektóre wcierki mają za zadanie przeciwdziałać bakteriom i złuszczać naskórek (przeznaczone np. dla chorych na łojotokowe zapalenie skóry).

Na szczególną uwagę zasługują leki doustne, które stosuje się w łysieniu androgenowym w szczególności u mężczyzn, ale również, choć w mniejszym stopniu, u kobiet. Leczenie to pozwala na zahamowanie przemiany testosteronu w DHT, dzięki czemu hormon ten nie zostaje związany z mieszkiem włosowym. Skutkuje to nie tylko zatrzymaniem procesu łysienia, ale również odrostem włosów
– tłumaczy lek. Kamila Białek-Galas.

Zabiegi na wypadanie włosów

Wśród metod, które są stosowane na wypadanie włosów, należy wymienić też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Mogą przynieść efekty, zarówno jako leczenie uzupełniające przy konwencjonalnych terapiach, jak i w monoterapii. 

Dużą skutecznością w radzeniu sobie z wypadającymi włosami cieszą się zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, polegające na wstrzyknięciu w skórę głowy koncentratu płytek krwi zawieszonych w osoczu, otrzymanych dzięki odwirowaniu krwi własnej pacjenta. Wstrzyknięte płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu i stymulują m.in. syntezę naczyń krwionośnych, fibroblastów jak i wzrost włosa. Jest to metoda o udowodnionej klinicznie efektywności leczenia
– mówi lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej.

Inną polecaną terapią jest zabieg mikronakłuwania skóry urządzeniami typu dermapen. Dzięki kontrolowanemu mikrouszkodzeniu skóry dochodzi do uaktywnienia procesów regeneracyjnych oraz indukcji wzrostu włosów. 

W leczeniu łysienia wykorzystywana jest również mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy, polegająca na wstrzyknięciu w nią różnego typu substancji, zwanych mezokoktajlami, pobudzających wzrost włosów. W skład mezokoktajli wchodzą m.in. witaminy, pierwiastki, substancje budulcowe włosów, jak aminokwasy i białka. 

Wszystkie wyżej opisane zabiegi wykonywane są w seriach, zazwyczaj 4-6 zabiegów.

Ekspert zaznacza, że w rzadkich przypadkach, w których nie widać efektów leczenia konwencjonalnego oraz stosowanych zabiegów, można rozważyć przeszczep

Przeszczepu nie powinno się robić zbyt wcześnie, kiedy pacjent jest jeszcze bardzo młody. Wynika to stąd, że u takich osób proces łysienia postępuje, a nowo przeszczepione włosy są odporne na łysienie – może to więc doprowadzić do kuriozalnej sytuacji, w której po kilku latach od zabiegu, pacjent ma bujne owłosienie w miejscu przeszczepu, a w jego otoczeniu postępujące przerzedzenie
– mówi lek. Kamila Białek-Galas.

Należy jednak pamiętać, że przeszczep można pobrać tylko w przypadku, kiedy istnieje obszar, z którego da się pobrać materiał, więc to rozwiązanie nie może być zastosowane przy pełnym wyłysieniu.

Więcej na podobny temat:
Czy łysienie to powód do wstydu?
Jak można skutecznie powstrzymać łysienie?
Czy istnieje cudowny lek na łysienie?
Czy można wyleczyć łysienie plackowate?

Kamila Białek-Galas
lek. med.
Kamila Białek-Galas
specjalista dermatolog-wenerolog i lekarz medycyny estetycznej

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2008). W latach 2010 – 2015 odbyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie dermatologii i wenerologii w Oddziale Klinicznym Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie prowadziła również zajęcia dydaktyczne ze studentami Wydziału Lekarskiego oraz School of Medicine In English. W 2016 zdała Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z zakresu dermatologii i wenerologii, otrzymując jednocześnie wyróżnienie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie za jego wysoki wynik. Pracuje w Centrum Medycznym Sublimed w Krakowie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!